KADINLAR SİYASETTE VAR OLMALI

KADINLAR SİYASETTE VAR OLMALI

 5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilmesinin 84. Yıldönümü kutlanıyor. Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Kadın Erkek Fırsat Eşitlik Komisyon Başkanı Ayşe Teymur, erkek egemen bir yapının altında kendi varlığını, kadınlıktan çok insan olduğunu var etme yolunda savaş veren kadınlar görmekteyiz. Bulunduğu toplumda kendine özgür bir yer edinmeye çalışan kimi zaman oryantalist akımın etkisi ile kendini kadın kimliğine büründürerek hareket ederken, beyin kodlarına nakşedilmiş düşüncelerden çok, insan olma, insanca yaşama mücadelesi ağır basmaktadır. Kadın artık toplumu şekillendiren en önemli varlık olmanın özgüveni ile kadına olan ihtiyacının farkındadır” dedi.

Türkiye tarihinin en önemli günlerinden biri olan 5 Aralık “kadına seçme ve seçilme hakkı”nın verilişinin 84. Yılı yıldönümü dolayısıyla Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Kadın Erkek Fırsat Eşitlik Komisyon Başkanı Ayşe Teymur, gazetemize açıklamalarda bulundu. Teymur, açıklamasında, “Bir ulusun inşa edilmesi sürecinde toplum, öteden beri erkekleri temel unsur olarak görürken kadını ikincil konuma yerleştirir. Bu coğrafyadaki modernleşme akımları, mevcut cinsiyet rejimlerinin sürdürülmesinde anahtar rol oynayan “erkeğin aklı ve kadının duyguları” ikilemi modern dünyanın bilimi ve kültürü ayrımına dönüştürerek cinsiyet hiyerarşilerini yeniden üretti. Kadın, tarihi süreç içerisinde ülkeden ülkeye değişmiş ve bunu belirleyen toplumsal ve toplum dışı faktörlerle insanlığa yön vermiştir. Eleştirel bir gözle baktığımızda erkek egemen bir yapının altında kendi varlığını, kadınlıktan çok insan olduğunu var etme yolunda savaş veren kadınlar görmekteyiz. Bulunduğu toplumda kendine özgür bir yer edinmeye çalışan kimi zaman oryantalist akımın etkisi ile kendini kadın kimliğine büründürerek hareket ederken, beyin kodlarına nakşedilmiş düşüncelerden çok, insan olma, insanca yaşama mücadelesi ağır basmaktadır. Kadın artık toplumu şekillendiren en önemli varlık olmanın özgüveni ile kadına olan ihtiyacının farkındadır” ifadelerine yer verdi.

KADIN TOPLUMUN TEMEL ÖĞESİ

Dünya genelinde siyasi alanda oldukça başarılı olmuş kadın örneklerine değinen Teymur, “ Geçmişten günümüze kadınlar, toplumda erkeklerle eşit ve adil haklara sahip olmak ve seslerini duyurabilmek adına birçok girişimde bulunmuşlardır. "5 Aralık 1934 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi kadınlara seçme ve seçilme hakkını tanıyan yasayı kabul ederek, Türk kadınına yasalar önünde erkeklerle eşit haklar verilmiştir. Bu karar, bugün gelişmiş olarak gördüğümüz pek çok Avrupa ülkesinden daha önce verilmiştir. 1930 belediye seçimleri kadınlara, seçimlere katılma belediye meclis üyesi olma, seçimlerde aday olma hakkını sağlaması nedeniyle oldukça büyük önem kazanmış ve dikkat çekmiştir. Kadınlara tanınan haklar Türkiye'nin demokratikleşmesinin en önemli göstergelerinden biri olmuştur. Seçme ve seçilme hakkı verilmesiyle, demokratik ülkeler seviyesinde, çağdaş bir ülke olmanın da ilk adımı atılmıştır. Sadece ekonomik alanda değil, siyasi alanda da kadınların etkin rol üstlenmesinin ülkenin geleceği ve refahı için bir gerekliliktir. Çünkü kadın, yaşayan bir toplumun, bir milletin en temel ögelerindendir. Erkeği ve çocuklarıyla o toplumun içinde binlerce yıl geriden gelen bir yaşamı beraber şekillendirmiş ve gelecekte de yaşamın şekillendirilmesini sağlayacak en önemli unsurdur. Türk kadını geçmiş yüzyıllardan yaşadığımız çağa kadar üzerine düşen bütün görevleri başarıyla yerine getirmiştir”. (İBARHİM HALİL KURT)

 

4.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin