KARAR DOĞRU

KARAR DOĞRU

MHP Gaziantep Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Başkan Vekili Av. Sermet Atay, Van, Diyarbakır ve Mardin Belediye Başkanlarının görevden alınmalarını değerlendirdi. Milletvekili Atay, parti olarak hükümetin arkasında olduklarını vurgulayarak, “Atanan kayyumlar siyasi parti mensubu değildir, devletin valisidir. Neden bu kadar yaygara koparılıyor? Soruşturma sonucunda bu kişiler suçsuzsa bakanlı görevlerini iade edecektir. Genel başkanımız Devlet Bahçeli’nin açıkladığı gibi kayyum atama hususunda ve terörle mücadelede içişleri bakanımızın ve hükümetimizin arkasındayız” dedi.

MHP Gaziantep Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyonu Başkan Vekili Av. Sermet Atay, Van, Diyarbakır ve Mardin Belediye Başkanlarının görevden alınmaları ve ardından kayyum atanması sürecini değerlendirdi. Milletvekili Atay, belediye başkanlarının soruşturma sürecinde olduklarını kaydederek, “Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir ve herkes hukuk kuralarına uymakla zorunludur. Anayasa ve kanunlar bu çerçeveyi çizmiştir. 31 Mart seçimlerinden sonra göreve gelen belediyeler, sanki bu kanun ve kurallar onlar için kullanılmayacakmış gibi bir davranış içerisine girdiler. Geçmiş dönemlerde hendek ve çukur siyaseti vardı. O dönemde belediyeye verilen tüm imkanların KCK, PKK terör örgütlerine peşkeş çekildi. Devletin belediyeye, halka hizmet amacıyla verdiği araçlar tek tek yol kazısında ve bomba tuzaklamada kullanıldı. 31 Mart’ta yeniden seçimlere girildi. Ahmet Türk gibi eskiden de belediye başkanı olan isimler yeniden göreve geldi. Bu seçilen isimler 4 aya yakın bir sürede ne yaptı?” şeklinde konuştu.

NEDEN BU KADAR YAYGARA KOPARILIYOR?

Milletvekili Atay, kanunların işleyişine de değinerek, “Devlet bir kanun belirlemiştir. Belediyeler 5393 sayılı kanunla yönetilir. Bu belediyeler kanununda herkesin görevi bellidir. Bu belediye başkanları gelir gelmez bu kanunlarla tarif edilmeyen eş başkanlık sistemi kurmuşlar. Bu eş başkanlar tamamıyla KCK ve PKK’nın belediye içerisine koydukları ve belediyeyi bunlar eliyle yönettikleri kişilerdir. Bu şahısların geçmişte terör örgütleriyle ilgileri olduğu ve birileri Kandil’in emirlerini bu belediye başkanlarına dikte ettirdikleri açık ve net ortadadır. Bazı soruşturmalar bahane edilerek görevden almalar başladı diyorlar. HDP’nin adlığı 3 tane belediye yok ki, bunun yanı sıra Kars, Iğdır, Siirt Belediyeleri de var. Neden Van, Diyarbakır ve Mardin’de yapıldı. Diyarbakır Belediyesi, göreve geldiği ilk gün KCK bağlantısı olan 248 işçiyi yeniden göreve başlatmıştı. 2 bin işinin çalıştığı belediye şirketine PKK-KCK bağlantılı bir kişiyi oturtmuş. Mardin Belediyesi 200 işçiyi sırf HDP’li değil diye işten çıkarmış. Van Belediyesi diğer partilerin başkanlarını görmezden gelmiş ve eş başkanların desteğiyle PKK- KCK’nın arka bahçesi haline getirmiş. Devletimiz 5393 sayılı kanunun 45 ve 46. maddesine göre, 47.maddede İçişleri Bakanlığı’na kayyum atama yetkisi verildiğinden ve anayasanın 127.maddesine göre soruşturma geçiren, suç işleyen belediye başkanlarını görevden alma yetkisi İçişleri Bakanlığı’na verildiğinden İçişleri Bakanımız çok doğru bir karar vermiştir. Bu 3 belediye başkanını görevden almış ve kayyum atamıştır. Atanan kayyumlar siyasi parti mensubu değildir, devletin valisidir. Neden bu kadar yaygara koparılıyor? Soruşturma sonucunda bu kişiler suçsuzsa bakanlı görevlerini iade edecektir. Genel başkanımız Devlet Bahçeli’nin açıkladığı gibi kayyum atama hususunda ve terörle mücadelede içişleri bakanımızın ve hükümetimizin arkasındayız” ifadelerine yer verdi. (NEVRE SARAÇ)

20.08.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin