KASAPLAR EYLEMDE

KASAPLAR EYLEMDE

TÜRKİYE’NİN ET ÜSSÜ GAZİANTEP ET HALİ’NDE KEPENKLER EYLEM İÇİN KAPANDI

Gaziantep Et Hali’nde bulunan yaklaşık 100 dükkan canlı hayvanların ihraç edilmesine tepki amaçlı kepenk indirerek eylem başlattı. Toptan satış yapan kasaplar doğudan Gaziantep’e gelmesi gereken canlı hayvanın Katar’a ihraç edildiğini, ülke içinde kalan hayvanların da fiyatlarının yüksek olduğunu belirtti. Gaziantep Kasaplar ve Celepçiler Odası Başkanı Eyüp Maydanozoğlu, Başkan Yardımcısı Ali Kılınç ve hal esnafı, “Canlı hayvan satın alamazsak uygun fiyata et satamayız, et satamazsak vatandaş ne yiyecek? 1 ay önce 35 TL olan toptan kemikli et şuan 50 TL’den satılıyor. Gastronomi kentinde eti uygun fiyata satamıyoruz. İhracatın bir sınırı olmalı. Artık yerel halkın ve kasap esnafının da sesini duyun” diyerek çağrıda bulundu.

Gaziantep’in toptan kasapları için önemli bir merkez olan Gaziantep Et Hali’nde kasap esnafı kepenk kapattı. Toptan kesim yapan kasaplar, doğudan getirecekleri malların ihraç edilmesiyle ortada kalakaldı. Ülke sınırlarında kalan malların da fiyatlarının yüksek olması ile toptan kasaplar eylem başlattı. Gazetemize açıklamalarda bulunan hal esnafı, ihracata sınır getirilmesini ve sektörün sorunlarının masaya yatırılmasını talep etti. Gaziantep Kasaplar ve Celepçiler Odası Başkanı Eyüp Maydanozoğlu, “ülkenin sektör için hem ithalat hem de ihracat yaptığını vurgulayarak, “İhracat olduğu için pazarda canlı hayvanda spekülatif fiyat artışı var. Esnaf koyun kesemiyor kestiği zaman zarar ediyor. Ülke olarak hem ithal, hem ihraç ediyoruz. Ülkemizin sağlıklı tertemiz etlerini canlı hayvan olarak dışarıya gönderiyoruz, dışarıdan da hangi koşullarda üretildiği belli olmayan et ithal ediyoruz” dedi.

ESNAF SATAMIYOR, VATANDAŞ TÜKETEMİYOR

Gaziantep Kasaplar ve Celepçiler Odası Başkan Yardımcısı Ali Kılınç, toptan kasapların içerisinde bulunduğu bu durumun doğudaki canlı hayvanların Arap ülkelerine ihraç edilmesinden kaynaklandığını belirterek, “2 gün boyunca kesim yapmayacağız. Sonuç elde edene kadar elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Günde 200 tane hayvan kesen kasap şuan zamlar yüzünden iş yapamıyor. Markette 30 TL olan etin kilosu canlı hayvan olarak satışı 25 TL. Gaziantep’te bir esnaf günde 45-50 hayvan keserken, şimdi 10 hayvan kesen esnaf da var, hiç kesemeden dükkanı kapatan esnaf da var. Esnaf hayvan alamıyor, alsa satamıyor, borcunu ödeyemiyor, vatandaş ucuz et yiyemiyor” şeklinde konuştu.

CANLI HAYVAN SIKINTISI GİDEREK ARTACAK

Uğur Tabu isimli hal esnafı ise hayvan pazarında ihracat yüzünden kaliteli koyun bulamadıklarını vurgulayarak, “Biz kasap esnafı olarak haftanın 6 gününde her sabah hayvan pazarına gidiyoruz. Pazarda iyi koyun bulamıyoruz, kasaplara et temin edemiyoruz. Satış yapamıyoruz, alacağımızı alamıyoruz, borcumuzu ödeyemiyoruz. Bu durum sadece toptan kasapları da değil bu sektörün tamamını ve tüketicileri de etkiliyor. Yetişmiş hayvanlar yurtdışına gönderilmişti, şimdi de yetişmemiş hayvanları götürüyorlar. Yaklaşık 10 gündür yurt dışına gönderilen mallar bizim 3-4 ay sonra olgunlaşınca keseceğimiz hayvanlardı. Bizim 3-4 ay sonra keseceğimiz hayvanlar bile şimdiden giderse sektörün geleceği ne olacak? Sıkıntı katlanarak büyüyecek, fiyat yükselecek. Türkiye’nin hayvancılıkta ve ette beyni Gaziantep. Doğudaki mallar Katar’a gitti, bize mal kalmadı. Bir an önce ihracata sınır getirilmeli” dedi.

FİYAT YÜKSEKLİĞİNİN NEDENİ İHRACAT REJİMİ

Hal esnafından Tamer Abuşoğlu canlı hayvan fiyatlarının yüksekliğine değinerek, “Canlı hayvana yapılan zam direkt olarak et fiyatlarına ve tüketiciye yansır. Fiyat yüksekliğinin ana nedeni ihracat rejimidir. İhracat yıl boyu açık, bizim sağlıklı canlı hayvanımız dışarıya gidiyor. İçeride müstahsilin üretmiş olduğu canlı hayvan kasaba yansımıyor. Kesimlik hayvan arzında tıkanıklık var, kasap zarar ediyor. Bu zararı telafi etmek için zam yapmak zorundayız, zamlar tüketiciye yansıyacak. Kasap ne kadar dirense de bu zamlar tüketiciye yansıyacak. Bir madde düşünün ki ülke hem ithalatçı her ihracatçı konumunda olsun. Sorun var, ithal ediliyor, sorun yok ihraç ediliyor. Dışarıdan sağlıksız ürünler buraya geliyor, bizim sağlıklı ürünlerimiz başta Katar olmak üzere Araplara gidiyor. Hükümetimizin önce kendi halkını düşünmesi lazım. gerekirse et, et ürünleri, süt ve süt ürünlerini süspanse etmesi lazım. Devletin bu konuya yumuşak bir dokunuşta bulunması şart. Bu eylem geçici bir eylem ancak ileride bu eylem sürekli ve kalıcı bir hale gelebilir” dedi.

İHRACATIN SINIRLANDIRILMASINI İSTİYORUZ

Murat İyibiçer isimli esnaf ise sağlıklı hayvanların ithal edildiğini belirterek, “İthal ettiğimiz hayvanların yerine sağlıklı hayvanlarımızı ihraç ediyoruz. Bizim temennimiz ihracatın durması, hayvan satışlarının normale dönmesi. Kurban Bayramı’ndan yeni çıkmış olmamıza rağmen her gün 1 TL zam geliyor, hayvan bulmakta sıkıntı yaşıyoruz. Satışlar normale döndüğünde kasap esnafı da tüketici de sıkıntı yaşayacak. 2 gün boyunca kesim yapmayacağız. Sonuç elde edene kadar elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Günde 200 tane hayvan kesen kasap şuan zamlar yüzünden iş yapamıyor. Markette 30 TL olan etin kilosu canlı hayvan olarak satışı 25 TL. Gaziantep’te bir esnaf günde 45-50 hayvan keserken, şimdi 10 hayvan kesen esnaf da var, hiç kesemeden dükkanı kapatan esnaf da var. Esnaf hayvan alamıyor, alsa satamıyor, borcunu ödeyemiyor, vatandaş ucuz et yiyemiyor” diye konuştu.

HAL ESNAFI SURİYELİ KASAPLARDAN DERTLİ

Hal esnafından Ali Tabu, al önünde Suriyeli kasapların hijyenik olmayan ortamlarda dükkan işlettiğine değinerek, “Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bir kasap esnafını ihracata açıp da bizi teslim etmemeli. Birkaç pazara istenilen fiyata malların nakledilmesine devletin bir çare bulması gerekiyor. Bizler zaten hal esnafı olarak, hal çevresinde bulunan Suriyeli esnaftan rahatsızken bu durum ile de yıkıldık. Hal çevresinde dükkan açan Suriyeli kasaplar dükkanlarının önünde sağlıksız hayvanları keserek daha uygun fiyata satış yapıyor. Etlerinde mühür yok, kasaphanenin önüne dükkan açıyorlar. Kıymaların içerisine sakatat koyuyorlar, tavuk koyuyorlar. Oysa biz halde sağlıklı ürünleri zabıtalarımız denetiminde satıyoruz” dedi. (NEVRE SARAÇ)

 

 

11.09.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin