KİTAPLARI ÇOCUKLARIN ULAŞABİLECEĞİ YERDE SAKLAYIN!

KİTAPLARI ÇOCUKLARIN ULAŞABİLECEĞİ YERDE SAKLAYIN!

Münif Paşa İl Halk Kütüphanesi Müdürü Remzi Mızrak, okuma alışkanlığı için erken yaşta kitapla tanışmanın önemine değinerek, ailelere seslendi. Mızrak,  “Evinizde kitapları, çocuğun ulaşabileceği hatta yırtabileceği bir yere koyun. Çocuklar kitabı çizsin, yırtsın. Çocuklar kitapla tanışsın” dedi.

 

72 bin kitabın, 40 bin üyenin bulunduğu Münif Paşa İl Halk Kütüphanesi Müdürü Remzi Mızrak, okuma alışkanlığının oluşma sürecini, kütüphanelerinin etkinliklerini ve bölümlerini gazetemize anlattı. Okuma alışkanlığı kazanmanın bir süreç aldığını belirten Mızrak, çocuk yaşta edinilen okuma alışkanlığının ileriki yaşlarda zor kazanıldığını söyledi. Çocukların rol model aldıkları ailelerine seslenen Mızrak, “Kitapları çocukların ulaşabileceği yerde saklayın. Çocuklar kitabı çizsin yırtsın. Bırakın çocuklar kitapla tanışsın” dedi.

 

Çocukların okula başlamasıyla birlikte ilk kütüphane becerisini okulda kazandığını söyleyen Mızrak, “Çocuklar, ders dışında kitabı en uygun ve en kontrollü şekilde okul kütüphanesinde bulur. Okuldaki öğretmenleri onu yönlendirebilir. Bu şekilde çocuk ilk kütüphane becerisini okulda kazanır. Okul döneminde öğretmen çok önemli bir rol modeldir. Öğretmenlerin okuma alışkanlığı çocuğu da okuma alışkanlığına yöneltir. Öğretmen okumuyorsa öğrencisi de okumaz. Bunu geliştirmek için öğretmenlerde de okumayı geliştirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

OKUMA ALIŞKANLIĞI SÜREÇTİR

 

Okuma alışkanlığının bir anda kazanılmadığını bir süreç aldığını belirten Mızrak, “Okula bir kütüphane açıp buraya kitap yığarak okuma alışkanlığı kazandıramayız. Elbette ki uygun mekan ve imkan olmalıdır. Fakat okuma alışkanlığı sosyolojik süreçtir. Ebeveynlerin rol model olarak evde kitapla çocuğu buluşturmayı başarması bu işin yüzde 50’sini çözüyor. Çocukların karşısında cep telefonuyla oturuyoruz. Çocuklar görerek, anne babayı taklit ederek büyüyor. Biz evde çocuklarımıza kitap göstermiyoruz ki. Ders yaptırıp kitap okutmadığımız zaman çocuk tam teşekküllü bir yetiye sahip olamıyor. Çocuğun gelişimi için ders kitapları hariç kitapları tanıması gerekiyor. Okumak, beyin gelişimini, konuşmasını, sosyalleşmesini sağlar” diye ekledi.

 

ROL MODELLER ANNE-BABA

Çocukların ailelerini rol model aldığını ve anne-babanın kitaba olan ilgisinin çocukta merak uyandırdığını belirten Mızrak, “Aile kitaplıkları çok önemli. Kitapları evinizde çocuğun dokunabileceği bir yere, yırtabileceği bir yere koyun. Çocuklar kitabı çizsin yırtsın. Çocuklar kitapla tanışsın. Çocukların yanında kitap okuyun. Çocuğunuzu alışverişe, lunaparka, çarşıya götürdüğünüz gibi kitapçıya da götürün. Çocuğa rehber olun ve kendi kitabını kendisi seçsin. Çocuklar böylece merak ettiği, ilgisinin yoğunlaştığı konuları bulur, kitapları da daha ilgili ve meraklı okur” dedi.

 

ÇOCUK KÜTÜPHANESİ ÖNEMLİ

Son dönemde yerel yönetimlerin yaptığı çalışmalarla çocuk kütüphanelerinin öneminin bir kes daha ortaya çıktığını söyleyen Mızrak, şunları kaydetti“ Çocuklarımız çocuk kütüphaneleriyle tanışırsa İl Halk Kütüphanesine kitaba hazır gelecek, oryantasyonla vakit kaybetmeyeceğiz. Çocuklar kitabı severek gelecek ve biz bütün enerjimizi çocuğu kitapla buluşturmaya harcayacağız. Büyükşehir Belediyesi çok güzel bir çocuk kütüphanesi açtı. Bu sayının artacağını temenni ediyorum. Bizim hedef kitlemiz bütün halk. Çocuk kütüphanelerinin artması ve gelişmesiyle okuma alışkanlığı kazanacak. Şuan halk kütüphanesinden çok okul kütüphanesi görevi görüyoruz. Kullanıcılarımızın büyük çoğunluğu; öğrenci. Aslında böyle olmaması gerekirse de böyle bir durum var. Çocuk kütüphanelerinin artmasıyla birlikte yetişkinler daha yoğun olarak il halk kütüphanesini ziyaret edecek diye umuyorum”

GÖRME ENGELLİLER BÖLÜMÜ

Gaziantep’te 2 kütüphanede görme engellilere ayrılan  bölüm olduğunu ekleyen Mızrak, talebin az olmasından dert yandı. Mızrak, “Kütüphaneleri engellilere uygun hale getirmemiz gerekiyor. Görme Engelliler Okulunun tam karşısında Şehitkâmil Bilgi  İlçe Halk Kütüphanesi yer alıyor. Ama maalesef yeterli kullanıcısı yok. Her şey ihtiyaçtan doğuyor. Örneğin oraya günde 100 tane görme engelli vatandaşımız gitse belki o kütüphane farklı bir yer daha açacaktır” dedi.

 

MÜNİF PAŞA İL HALK KÜTÜPHANESİ

Münif Paşa İl Halk Kütüphanesi Müdürü Remzi Mızrak, kütüphane hakkında şu açıklamalarda bulundu, “Aktif üye olarak sürekli kütüphaneye gelen üyelerimiz 20 bin civarında, toplam 40 bin üyemiz var. 2013 yılından bu yana üye sayımız 8 kat arttı. Nüfusa oranla üye sayımız az da olsa Gaziantep’in reel şartlarını düşündüğümüz zaman gelişmeler iyiye doğru gidiyor. Üye sayımızın yavaş artmasının sebepleri ise fazla sayıda kütüphanemizin olması, çeşitli kütüphanelere ulaşılabilirlik artarsa üye sayısı yavaş artar. Gaziantep genelindeki bütün kütüphaneleri baz aldığımızda üye sayısının neredeyse 3’te 2’si il halk kütüphanesinde. Bu anlamda aktif üye sayımız çok önemli. Aktif üye sayımızı arttırmak için ilk etapta üyelikle ilgili bizi ziyaret edenleri, kütüphane oryantasyonu yapıyoruz. Kütüphane nedir, nasıl üye olunur, ne şekilde faydalanılır, üyelik için neler gerekir sorularının cevaplarını veriyoruz. Üyeliğin ücretli olduğu düşünülüyor. İl halk kütüphanelerinde bütün hizmetler ücretsizdir” 

17.09.2017 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin