KIZLAR YARINI İNŞA EDİYOR

KIZLAR YARINI İNŞA EDİYOR

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Gaziantep Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı tarafından desteklenen ‘Yarını İnşa Et’ Projesi kapsamında 15 farklı lisede okuyan yaklaşık 100 kız öğrenci, hazırladığı 40’a yakın STEM, robotik ve İnovasyon temalı prototip çalışmaları sergiledi.  Sergide konuşan AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, “Dünyada Sanayi 4.0'a geçiş var. Dünyada artık dijitalleşme ve yapay zeka çok önem arz ediyor. Türkiye'de her yerde ARGE yapmamız lazım. Yeni projeler üretmemiz lazım. Yeni jenerasyon bu işlere çok meraklı” dedi.

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Gaziantep Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı tarafından desteklenen ‘Yarını İnşa Et’ Projesi kapsamında 15 farklı lisede okuyan yaklaşık 100 kız öğrenci, hazırladığı 40’a yakın STEM, robotik ve İnovasyon temalı prototip çalışmaları sergiledi. Serginin açılışını AK Parti Gaziantep Milletvekilleri; Nejat Koçer, Canan Candemir çelik, Mehmet Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Funda Suran yaptı.

PROJELER ÇOK YARATICI

Sergi açılışında gazetemize konuşan AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, “Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin, düzenlemiş olduğu bu mucit çocuklarımızın sergisindeyiz. Ben koşa koşa geldim. Çünkü ARGE çok önemli. Gençlerimizin yaratıcı olması ve bu tür projeler üretmesi bizi, çok mutlu ediyor. Gezdiğim ve gördüğüm projeler, çok yaratıcıydı. Hepsini kutluyorum. Ve Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin böyle programlar yapmasını da kutluyorum. Dünyada Sanayi 4.0'a geçiş var. Dünyada artık dijitalleşme ve yapay zeka çok önem arz ediyor. Türkiye'de her yerde ARGE yapmamız lazım. Yeni projeler üretmemiz lazım. Yeni jenerasyon bu işlere çok meraklı. Hayatın her alanında, hayatı daha iyi yapmak, kaliteyi yükseltmek adına ARGE çok önemli. Gençlerimiz, burada ARGE çalışmaları yapmış. Açıkçası etkilendim ve tebrik ediyorum. Daha önce Sanayi Odası Başkanlığım döneminde ve şimdi de milletvekili olarak bu tür sergileri ve projeleri yakından takip ediyorum ve destekliyorum” ifadelerine yer verdi.

İLK HEDEF: KIZ ÇOCUKLARININ GÜÇLENMESİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, sergi açılışında yaptığı açıklamada, Kent Konseyi Kadın Meclisinin yaptığı çalışma bizim içinde çok önemli. Bu hafta 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutladık. Strateji planlamasında ilk hedefimiz kız çocuklarının güçlenmesiydi. Aslında bugün açtığımız sergi, hükümetimizin de koyduğu hedefin bir gereği” dedi.

HAYALLERE SINIR KONULMASIN

İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, sergide gazetemize yaptığı açıklamada, “ Bu etkinlikler gençlerimizin, proje tabanlı neler yaptıklarını göstermeleri anlamında çok önemli. Lise okuyan gençlerin,  eğitim alırken yeni teknolojik ürünler üretme ve özellikle bilgi teknolojisi yaşadığımız bu dönemde, teknolojik üretimin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz ve şahit oluyoruz. Gençlerimizin ARGE çalışmalarında birbirinden ilginç hayallerini yansıttıklarını gördük. Hayallere sınır konulmaz. Bu yüzden hayallere sınır konulmasını istemiyoruz. Hayallerinizi güçlü tuttukça, hayallerinizi kurdukça yeni şeyler icat edeceğiz. Gençlerimizi önemsiyoruz. Bu anlamda katkı sağlayan herkese teşekkür ederim" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’NİN KURTULUŞU BURADA

Gaziantep Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Funda Suran, “ Çok heyecanlı bir açılış yapıyoruz. Çünkü biz, geleceğimizi ve yarınımızı inşa ediyoruz. Özellikle kız çocuklarımızın sergilediği projeleri göreceksiniz. Türkiye'nin kurtuluşunun burada olduğunu düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi

 

 

 

11.03.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin