‘KÜLTÜR ELÇİLERİMİZSİNİZ’

‘KÜLTÜR ELÇİLERİMİZSİNİZ’

YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER, GAZİANTEP’TE BİR ARAYA GELİYOR

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’nun “Dünya ile Buluş” temasıyla gerçekleştireceği 13. Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerine Gaziantep ev sahipliği yapacak. Büyükşehir Belediyesi koordinasyonunda düzenlenecek olan etkinliklerin tanıtım toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, misafir öğrencilerin Dünya barışının sigortası olduğuna dikkat çekerek, “Yabancı öğrencileri, burada belli bir süre okuyarak giden öğrenciler olarak görmüyoruz. Siz bizim gönül elçilerimizsiniz, kültür elçilerimizsiniz. O yüzden bu özel şehirde bu özel buluşmayı çok önemli buluyoruz” dedi.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu tarafından Büyükşehir Belediyesi destekleriyle Gaziantep ev sahipliğinde Dünya ile Buluş” temasıyla 13. Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinlikleri gerçekleştirilecek. Etkinliklerin tanıtımına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “13. Uluslararası Öğrenci Buluşması etkinliklerinin tanıtım toplantısı Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından, Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde binlerce misafir öğrenci “Dünya ile Buluş” temasıyla Gaziantep’te kardeşlik sofrasında buluşacak. Etkinliklere ilişkin düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Mezopotamya’dan Doğu Akdeniz’e açıldığı çok önemli bir kapıdayız. Sanayiyle Türkiye’de ihracat rakamlarıyla ülkenin 3 katı fazlasıyla büyüyen bir şehiriz. Sanayi şehriyiz bir taraftan da bütün dünyaya duyurduğumuz Gaziantep modeliyle, ensar şehriyiz. Bunun yanı sıra Gazi şehriyiz. Şartlar değişse bile vazifemiz hep aynı diyoruz. Diğer yandan dünyanın en eski 9’uncu merkeziyiz. 5 antik kentin en önemli eserlerine sahip kültür ve tarih kentiyiz. Gastronomisiyle ise lezzetin başkentiyiz” dedi.

SÖYLEYECEK ÇOK SÖZÜMÜZ VAR

 Şahin, konuşmasının devamında er şeyin başının yetişmiş insan gücü olduğuna dikkat çekerek, “Büyük bir medeniyetin taşıyıcılarıyız. Bu nedenle bu öğrenci buluşmalarını çok önemli buluyoruz. Dünyada kartlar her gün yeniden dağıtılıyor. Bu coğrafya bütün ülkelerin cazibesi konumunda. Biz Türkiye olarak vicdanların ülkesiyiz. Üzerimizde çok ağır bir vebal ve sorumluluk var. Bizim medeniyet kodlarımız; bize iyi insan olmayı öğretti. Yabancı öğrencileri, burada belli bir süre okuyarak giden öğrenciler olarak görmüyoruz. Siz bizim gönül elçilerimizsiniz, kültür elçilerimizsiniz. O yüzden bu özel şehirde bu özel buluşmayı çok önemli buluyoruz. Artık ekonomik kalkınma mutluluk getirmiyor. Eğer mutluluk getiriyor olsaydı bugün; Almanya ve Fransa bu durumda olmazdı. İnsanı merkeze alan çevreyi gözeten bir modele dünyanın ihtiyacı var. Bu da bizim medeniyet kodlarımızla ilgilidir. Söyleyecek çok sözümüz, yapacak çok işimiz var” şeklinde konuştu.

GAZİANTEP’İN SEÇİLMESİ ÇOK İSABETLİ

Gaziantep Vali Yardımcısı Rızvan Eroğlu, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, “Türkiye bir mozaikler ülkesidir. Yaşam, inanç farklılıklarının birlikte yaşadığı bereketli topraklardır. Bu bereketli topraklarda buluşmanın önemi daha da büyük. Bu çalışmada Gaziantep’in seçilmesi isabetli oldu. Gaziantep farklılıkları enerjiye dönüştüren bir şehir” dedi.

DAHA İYİ NOKTALARA GELECEĞİZ

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) Başkanı Mehmet Ali Polat, misafir öğrencilerin buluşmalarını önemsediklerini belirterek, “Ülkemizde 178 bin civarında uluslararası öğrenci üniversite eğitimi alıyor. Lise ve altı okul sayılarına baktığımızda 700 binden fazla. Bu noktada gerçekleştirilen çalışmalara çok iyi bir noktada yer alıyoruz, daha da iyi noktalara geleceğiz. UDEF olarak 2004 yılından itibaren bu alanda çalışan sivil toplum kuruluşuyuz. Bu sene 13. Uluslararası Öğrenci Buluşmalarını, 61 ülkede ve 111 şehirde gerçekleştireceğiz. Her sene ülke ve şehir sayı artarak ilerliyor. 1 Mart’ta Senegal ve Tayland’da çalışmalarımıza başlayacağız. Ardından 11 Nisan’da Gaziantep Üniversitesi Mavera Kongre Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla finali gerçekleştireceğiz” dedi.

HEM KÜLTÜRÜMÜZÜ HEM DİLİMİZİ ÖĞRENİYORLAR

Polat, sözlerinin devamında, “Yüksek lisans ve doktora yapan 7 binden fazla uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapıyoruz. Ülke olarak 2023 ve 2071 vizyonu çerçevesinde eğer dünyaya bir şey söyleyeceksek bunun uluslararası öğrenciler üzerine olacağını düşünüyoruz. UDEF olarak uluslararası öğrencilerimizi çok önemsiyoruz. Misafir öğrencilerimiz 5 yıl Türkiye’de eğitim alıyorlar, hem kültürümüzü hem dilimizi öğreniyorlar. Ülkelerine döndüklerinde de bizim kültürümüzü oraya da taşıyorlar. 150 ülkede, 160 binden fazla Türkiye mezunu yabancı var. Dünya’nın dört bir yanında Türkiye’yi en iyi tanıtan, işbirliği kuranların Türkiye mezunu misafir öğrencilerimiz olduğunu görüyoruz “ifadelerine yer verdi.

GAÜN’DE 4 BİN 500 MİSAFİR ÖĞRENCİ MEVCUT

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Ali Gür, üniversitelerinde eğitim alan 4 bin 500 yabancı uyruklu misafir öğrencinin bulunduğunu söyleyerek, “Gaziantep, altyapısı, kültürü ve geleneğiyle bir huzur şehri. 2016 yılından bu yana uluslararası öğrenci festivalleri düzenliyoruz. Çatışmaların çok yoğun olduğu anda bile Cerablus’ta festival yaptık. Her öğrencinin kucaklaşmaya kaynaşmaya ihtiyacı var. Yoğun talebimizle bu organizasyonu bütün kurumlarımızla İstanbul’dan çıkıp Anadolu’ya taşıma fırsatımız oldu. Hem uluslararası öğrenci buluşmalarının finali Gaziantep’te olacak hem de TEKNOFEST yine burada yapılacak. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Valiliği’nin ve en önemlisi Gaziantep halkının kucaklayıcılığından ve güçlü dinamik enerjisinden bu başarı kaynaklanıyor. Gaziantep’in başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Savaşın içinde sanayisini geliştirdi bu şehir. İntörn mühendislik ile uluslararası öğrencilerimiz son sınıfta sanayide pratik eğitim alıyor. Sanayi odamızla ortak projemizde, öğrencilerimiz gönüllü ticaret elçileri oldu” ifadelerine yer verdi.

MİSAFİR ÖĞRENCİLERE BORSA İSTANBUL DESTEĞİ

Borsa İstanbul Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla, “Borsa İstanbul genelde ekonomi başlıklarıyla anılıyor. Fakat Borsa İstanbul olarak sosyal ve eğitim kapsamındaki faaliyetlere destek vermekten gurur duyuyoruz. Organizasyona destekle kalmayıp paydaşı olarak onur duyuyoruz. Öğrencilerimiz için yabancı değil misafir tanımını kullanmak benim çok hoşuma gitti. Borsa İstanbul olarak bu organizasyonu desteklemeye devam edeceğiz. Üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız” dedi..

Konuşmaların ardından yabancı uyruklu öğrenciler ve protokol hatıra fotoğrafı çektirdi. (NEVRE SARAÇ)

 

25.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin