KÜLTÜR KAPISI YEŞİLLENDİ

KÜLTÜR KAPISI YEŞİLLENDİ

Gaziantep Valiliği tarafından başlatılan Gaziantep’in Kurtuluşu’nun 100’üncü yılında 27 milyon fidan hedefine bir destek de Büyükşehir Belediyesi’nden geldi. Büyükşehir, Hitit Kültür Kapısı’nda fidan dikimi gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, okullar ve şehir merkezinin de ağaçlandırılacağı müjdesini verdi.

 

Gaziantep’in Kurtuluşu’nun 100’üncü yılında 27 milyon fidan dikilmesi çağrısına Büyükşehir Belediyesi’nden destek geldi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Hitit Kültür Kapısı’nda fidan dikimi gerçekleştirildi. Dikim töreninde Gaziantep Akaryakıt Bayileri Derneği (GABDER) ile fidan dikimi için protokol imzalandı. Şehir merkezinde 14 alan ve okullarda ağaçlandırma yapılacağının müjdesini veren Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, fidan dikim töreninde yaptığı konuşmada, “Bugün maske takma zorunluluğuna baktığımızda bunlar birer sonuç. Ekosistemi, doğayı, çevreyi, düzeni bozduğumuz zaman bugün Korona virüs olarak karşımıza çıkıyor, yarın başka bir şekilde çıkar. Doğa bize ‘Lütfen dikkat edin. Dünyayı cennete dönüştürmek de cehenneme dönüştürmekte sizin elinizde’ diyor. Bizler zaman ve mekanın şahitleriyiz. Ekosistemi bozmazsak bugün bizim çektiklerimizi yarın torunlarımız çekmez. İnsan bu güzelliği adaletli bir şekilde paylaşsa sosyal adaleti, sosyal barışı sağlasa bugün ne savaş olur ne de birçok sorun yaşanır” dedi.

 

ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYACAĞIZ

 

İnsan yapımı ormanların oluştuğuna dikkat çeken Başkan Şahin, “Bütün dünyaya ‘Gaziantep buradan alınması gereken mesajı almıştır’ diyoruz. 70 yıl önce bir dernek kuruluyor, bugün insan yapımı bir orman kuruluyorsa Gaziantep akıllı insanların şehri diyebiliriz. Bizde bir sahre kültürü var bunu kaybetmememiz gerekiyor. Yeşili seven bir şehiriz. Sahre kültürü, sosyalleşme ve ailenin birliği için hafta sonunda bir ağacın gölgesinde aile içi sohbet etmek bizi koruyor. Şehrimizi geleceğe taşımak lazım. 2014 yılından itibaren bu meselelere çok ciddi kafa yorduk. Bu konuda hükümetimizin çok ciddi bir hassasiyeti var, ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Ama sadece onlardan bekleyemeyiz hepimiz elimizi taşın altına koyacağız. Bu ağaçları ormana dönüştürmek zorundayız” ifadelerine yer verdi.

 

AĞAÇ, İNSAN YAŞAMINI SAĞLIYOR

 

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, törende yaptığı konuşmada, “İnsana baktığımızda akciğerlerimizle solunum yapıyoruz. 4 bin metrekare ağaç 18 insanın hayatı boyunca alması gereken oksijen miktarını ancak sağlıyor. Bu örnek konunun önemini ve anlamını çok daha iyi anlatıyor. Her ağaç fidanı toprağa değdiğinde kattığı değeri şöyle anlatmak gerekiyor. Ağaç insanın yaşamını sağlarken, estetik değeri katarak daha yaşanabilir bir şehir oluşturuyor” dedi.

 

GELECEK NESİLLERE HUZUR SAĞLIYORSUNUZ

 

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, törende yaptığı konuşmada, “Yaşadığın şehre ve dünyaya katkıda bulunmak sosyal sorumluluk gerektirir. Bundan daha önce başlattığımız orman çalışmamız bugün on binlerce ağaç oldu. Başkan Fatma Şahin şehre değer katıyor, gelecek nesiller için huzur sağlıyorsunuz. Destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

ORMANLAR ÇOCUKLARIMIZ GİBİ

 

Törende açıklamalarda bulunan Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak, Gazi şehirde ağaçlandırma konusunda önemli isimleri anarak, “Birçok yerde konuştum, konferans verdim ama burada duygulandım. Ortaokul yıllarımızda Başpınar’da bulunan ormanı dikmiştik. Yıllar önce Gaffurbaba’da orman diktik, bunlar bizim çocuklarımız gibi. Gaziantep Kent Konseyi olarak ‘Yeşil Gaziantep’ projesinde bizde yer aldık” dedi.

 

PROJE ÖRNEK ALINABİLİR

 

Gaziantep Akaryakıt Bayileri Derneği (GABDER) Başkanı Ali Özcan Akcan, protokol imzalayarak kdentin yeşillenmesine destek vereceklerini belirtti. Akcan, “Bir enerji sektörünü temsil ediyoruz ama insanlığın enerjisi olan çevre ve orman bizim için öncelikli bir konu. Bugün ve bundan sonra da orman ve çevreye olan sosyal sorumluluk projelerinde bulunacağız. Burada yaptığımız tören Hatay’da yaşanan olayla birlikte önemli ve değerli bir hal aldı. Diğer illerde de bu proje örnek alınır” diye aktardı.

 

OKUL BAHÇELERİ DE AĞAÇLANDIRILACAK

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Valiliği tarafından il genelinde başlatılan Gaziantep’in Kurtuluşu’nun 100’üncü yılında 27 milyon fidan hedefi adına düzenlenen fidan dikim törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Derya Bakbak, Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak, Gaziantep Ağaç Yetiştirme ve Koruma Derneği Başkanı Kemal Çetindağ ve Gaziantep Akaryakıt Bayileri Derneği (GABDER) Başkanı Ali Özcan Akcan katıldı. Törende ayrıca Büyükşehir Belediyesi olarak yeni bir karar alındığını belirten Başkan Fatma Şahin, merkezde 14 bölge belirlendiğini ve daha büyük ağaçlarla çalışmaya başlanacağını belirtti. Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı tarafından belirlenen bölgeler haricinde uygun bulunan okul bahçelerine de ağaç dikilecek. (ASLI EMEKTAR)

 

18.10.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin