KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI NABİ AVCI’DAN ABD’YE ÇAĞRI

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI NABİ AVCI’DAN ABD’YE ÇAĞRI

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı Gaziantep ziyareti çerçevesinde Zeugma Müzesi B Bloğunun açılışını gerçekleştirdi. Burada açıklamalarda bulunan Bakan Avcı, Amerika’daki Bowling Green State Üniversitesi yetkililerine seslenerek, “Lütfen Anadolu'dan, Gaziantep'ten, Zeugma'dan sökülüp götürülerek orada taban mozaiği olarak sergilenen eserlerimizi iade etsinler” dedi.

 

Bir dizi açılışı gerçekleştirmek üzere dün Gaziantep’e gelen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Zeugma Mozaik Müzesi’nin yeni tamamlanan B bloğunun açılışını gerçekleştirdi. Bakan Avcı’ya Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Ak Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer de eşlik etti.   

 

Açılışta müzeyi gezen Bakan Avcı, müzenin tamamlanan bölümünü gezerek buradaki eserleri inceledi. Bakan Avcı, burada sergilenen mozaiklerin eksik olan parçalarının çalındığını ifade ederek, Amerika'nın Ohio eyaletindeki Bowling Green State Üniversite'nde taban mozaiği olarak kullanılan mozaiklerin iade edilmesini istedi.

 

“ESERLERİMİZİ İADE ETSİNLER”

 

Amerika'da ki Bowling Green State Üniversitesi’ndeki bilim insanlarına bir çağrıda bulunan Bakan Avcı, “Bowling Green State Üniversitesi'ne de başka diğer üniversitelere ve başka müzelere de, pek çok Avrupa'daki tırnak içinde anlı şanlı müzelere de hırsızlık malı kaçak eserleri sergilemekten daha çok onları anavatanlarına iade etmek yakışır. Böylelikle adlarını daha iyi şekilde duyurmuş olurlar. Biz şimdi Bowling Green State Üniversitesi'ni bu şekilde anmaktan utanıyoruz. Onlara buradan bir kez daha çağrıda bulunuyorum; lütfen Anadolu'dan, Gaziantep'ten, Zeugma'dan sökülüp götürülerek orada taban mozaiği olarak sergilenen eserlerimizi iade etsinler. Bowling Green State Üniversitesi’nin adı da Gaziantep'te böyle anılsın"  ifadelerini kullandı. 

 

Bakan Avcı, Fatma Şahin ile birlikte Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Uluslararası Suluboya Derneğinin işbirliğiyle düzenlenen "6.Uluslararası Sevgi, Barış ve Hoşgörü" Altın Fırça Suluboya Yarışması ve Festivali kapsamında 30 metrelik resim çalışmasını gezdi.  25 ülkeden yaklaşık 65’i yabancı 150 sanatçının eserleri ile birlikte katıldığı 30 metrelik resim çalışmasını gezen

Bakanı Avcı ve Fatma Şahin, Çinli ressamların suluboyadan yaptıkları resim sergisinin açılışını yaptı.

 

KARKAMIŞ ARKEOPARK 2018’DE AÇILIYOR

 

Resim sergisinin açılışından sonra Karkamış Antik Kenti’nde devam eden kazı çalışmaları hakkında bilgi alan Bakan Avcı, kazıların bu yılın sonlarına doğru tamamlanacağının ancak Mevsim şartlarından dolayı açılışın 12 Mayıs 2018’de yapılacağını söyledi. Bakan Avcı şöyle konuştu: “Şimdiden Karkamış Arkeoparkı'nın dünya kültürüne hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Çünkü bu bir dünya ve insanlık mirası. Bizde bu mirası insanlığın hizmetine sunmuş olmakla gurur duymalıyız. İnsanlık mirasına nasıl sahip çıkılacağını ve bu mirasın ait olduğu topraklarda nasıl daha güzel olduğunu bu kazılarda, bu parkta inşallah bütün dünyaya göstermiş olacağız." 

6.07.2017 (Sinan ŞAHİN)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin