KÜLTÜREL MİRASIN EMANETÇİLERİYİZ

KÜLTÜREL MİRASIN EMANETÇİLERİYİZ

Karkamış’ta Arkeopark Açılıyor

Karkamış Kazısı Türk-İtalyan Ortak Ekibi, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında belediye meclis salonunda toplandı. Karkamış Antik Kenti kazı çalışmalarında gelinen noktayı açıklayan Başkan Şahin, “Geçmişten aldığımız güçle geleceğe yürüyeceğiz. Bu şehrin kültürel mirasının emanetçileriyiz. Çocuklarımıza bu emaneti güçlü bir şekilde bırakmak istiyoruz. Bu hafta sonu açılacak Karkamış Arkeopark’ı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Karkamış Kazısı Türk-İtalyan Ortak Ekibi tarafından Arkeopark’ın bir bölümünün açılışı ve Karkamış Antik Kenti kazı çalışmaları bilgilendirme toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında; Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Karkamış Belediye Başkanı Ali Doğan, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adil Sani Konukoğlu, İstanbul Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hasan Peker ile Bolonya Üniversitesi’nden Karkamış Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Nicolò Marchetti ilgili kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. Bilgilendirme toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Yılların emeği, aşkı, insancı var. Bizim en büyük hazinemiz ve zenginliğimiz olan kültürel mirasımızın bugün hep birlikte sonucunu aldığımız gündür. Ülkemize, şehrimize, bölgemize hayırlı uğurlu olsun. Geçen hafta Japonya’daydık. Herkes bu bölgeyi konuşuyor, antik kenti ve çıkacak eserleri konuşuyor. Buradan çıkacak eserlerin tarihi değiştireceğini, arkeoloji tarihini ve dünya tarihini değiştireceğini belirttiler. Çalışmaları büyük bir heyecanla takip ettiklerini söylediler. Dünyanın gözü bu noktada” dedi.

DÜNYA TARİHİNE HEDİYE: ARKEOPARK

Zeugma kazı çalışmalarını hatırlatan Başkan Şahin, “Roma döneminin ve Fırat’ın en güzel döneminden nereye gelindiğini bugün Çingene Kızı’nın 3 boyutlu bakışıyla şehrimizin ve bölgemizin nasıl simgesi olduğuna şahitlik ettik. Daha da eski Hitit Medeniyeti ve Geç Hitit Dönemi’nin en güzel eserleri bu bölgedeydi. Daha da önemlisi İngiliz Casusun kaçırmaya çalıştığı eserlerin anavatanı bu bölgedeydi. Şimdi yapılan bu antik kent çalışmasının sonunda gelinen noktada büyük bir hazineyi hep birlikte bütün dünya tarihinin bir hediyesi ve sonucu olacak. Kitaplar değişecek, bütün bilim dünyası buraya gelecek. 1980’li yıllarda SANKO Holding, iş dünyası, ihracat yapan bir aile olarak bu alanda kültürel mirasa sahip çıkılması konusunda güzel bir başlangıç yapmıştı. Şimdi Karkamış’ta da yanımızdalar. Bu birlikte çalışmanın ürünüdür. Bu şehir bir Gaziantep modelini oluşturmuştur ve her yönde örnektir” şeklinde konuştu.

MECLİSİN MALİ DESTEĞİ ÖNEMLİ

Meclisten kazılar için verilen mali desteğe değinen Şahin, “Meclisimizden her yıl kazının devam etmesi için Zeugma’da çalışacak kişilere, Zeugma’ya mali destek vermemiş olsak kazıların devam etmesi mümkün değil. Valimiz ve bakanlıklarımız bölgenin antik kent olarak açılmasından, duvarın örülmesinden, telinin çekilmesinden, Savunma Bakanlığı ile birlikte süreçteki yapılan çalışmalardan, direk olarak ilgilendi. 2 ay içerisinde yalnızca Büyükşehir Belediyesi’nin antik kentin güvenlik duvarıyla ilgili kısmın ve diğer taleplerin karşılığı yaklaşık 450-500 Milyon TL. O yüzden biz bu durumu çok önemsiyoruz. Bütün belediye başkanlarımızla 5 antik kentindeki kültürel mirasa sonuna kadar sahip çakacağız” dedi.

GEÇMİŞTEN ALDIĞIMIZ GÜÇLE GELECEĞE YÜRÜYECEĞİZ

Kentin rekabet gücü adına 2 noktaya işaret eden Şahin, “Bu şehrin iki rekabet etme gücü var, birincisi sanayisi ve ticaret hayatı, ikincisi ise kültürel mirası, antik kentleridir. 6 ay gibi kısa bir sürede Gaziantep'in tarihi altyapısı olarak bilinen, yer altı su tesisleri kastellerle içme suyu şebekesi livaslar, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) geçici listesine aldırdık. Bu çok büyük başarı ama bu başarıyı konuşamadık, Yesemek Taşocağı ve Heykel Atölyesi’yle Zeugma Antik Kenti'ni UNESCO’nun geçici listesinden kalıcı listesine aldırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Gastronomi ile birlikte lezzetin başkenti olma noktasında zaten bütün dünyaya bunu tescilledik. Gaziantep’e Gelme Zamanı ile birlikte Japonya’da yaptığımız görüşmelerde özellikle Asya turistlerinin buraya gelmeye hazır olduğunu gördük. Kapadokya’ya Efes’e gelen Asya turistlerin kente gelmek için büyük bir heyecan içerisinde olduklarını biliyoruz. Allah’ın izniyle yetişmiş insan gücüyle, beşeri sermayeyle hep birlikte bunu başaracağız. Geçmişten aldığımız güçle geleceğe yürüyeceğiz. Bu şehrin kültürel mirasının emanetçileriyiz. Çocuklarımıza bu emaneti güçlü bir şekilde bırakmak istiyoruz. Şahinbey Belediyemiz mağaralarla ilgili çalışmalar yapıyor. Yerin altı da yerin üstü de kültürel zenginliğimizi yansıtıyor, tarlasını süren bir kişinin tarlasının bir metre altından tarih çıkıyor, böyle bir şehiriz. Bu kültürü yeryüzüne çıkarmak ve bu şehrin ekonomik değerine, kültürel mirasına kazandırarak her noktasında yolumuza devam edeceğiz. Bu hafta sonu açılacak Karkamış Arkeopark’ı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

ÇALIŞMAYI HEP BİRLİKTE YÜRÜTÜYORUZ

Kazı sponsoru SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Adil Konukoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, “Karkamış konusu gündeme geldiği ve Nicole ile tanıştığımız günden itibaren SANKO grubu olarak elimizden geldiği kadar destek olmaya çalıştık. Gaziantep kültürüyle, tarihiyle bana göre dünyanın bulunmaz kentlerinden bir tanesi. Her zaman da bu duygular içerisinde oldum. Zeugma’da kendi imkânlarımız doğrultusunda belli bir yere kadar gelmiştik. Elimizden geleni yaptık. Burada da gerekli çalışmayı hep birlikte yürütüyoruz. Bu projenin her zaman arkasındayız. Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. Hep birlikte sahip çıkmamız gerekiyor. Birlikte hareket ettiğimiz zaman başaramayacağımız hiçbir şey olmadığına inanıyorum. Kentimize, ülkemize bu eser hayırlı olsun” dedi.

KARKAMIŞ TARİH SAHNESİNDEKİ YERİNİ ALIYOR

Karkamış Belediye Başkanı Ali Doğan da tarihi bir gün yaşadıklarını belirterek, “Bugün Karkamış için tarihi bir gün. Bugünle alakalı aşırı bir heyecan var. Karkamış, benim doğup büyüdüğüm yer. Tarih sahnesinde ilk defa yerini alıyor ve çok güçlü bir şekilde alıyor. Kültürel mirasımıza bizler kadar sahip çıkan kazı sorumlusu Nicole Bey’e ve Doç. Dr. Hititolog Hasan Peker’e bu kazı ile alakalı üstün çabalarından dolayı çok teşekkür etmek isterim. Karkamış farklı bir yerleşim. 8 bin yıl önce birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Aynı zamanda Karkamış’ın görsel bir güzelliği var. Gelen misafirlerimiz bir tarih, aynı zamanda bir görsel güzelliği görecek. Büyükşehir Belediye Başkanımızın dediği gibi ‘orada bir doğa harikası var.’ Tüm misafirlerimizi oraya bekliyoruz. Herkesi oradaki tarihi güzelliği görmeye davet ediyorum” diye konuştu. (NEVRE SARAÇ)

10.07.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin