KURULDAN YENİ KARARLAR

KURULDAN YENİ KARARLAR

Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Vali Davut Gül başkanlığında toplanarak yeni kararları değerlendirdi. Kurul toplantısında oteller ve konaklama alanlarının yakın takibe alınacağı, resmi kurumlarda okul öncesi eğitimin 2021 yılına kadar uzaktan olarak yapılacağı belirtildi.

Vali Davut Gül başkanlığında toplanan Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, oteller ve konaklama alanları ile ana okullar ve kreşler için yeni kararlar aldı. Kurul toplantısına ilişkin yapılan açıklamada, bazı oteller ve konaklama alanlarından şikayet alındığı belirtilerek, “Gelinen aşamada son dönemde Korona virüs salgınının yayılımında tüm Dünya’da ve özellikle Avrupa’da hızlı bir artış yaşandığı ve Ülkemizde de vaka ve hasta sayılarında yükseliş görüldüğü kamuoyunun malumudur. İl umumi Hıfzıssıhha Kurulunu 18.11.2020 tarih ve 2020/102 nolu kararıyla içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken yeni kurallar ve önlemler belirlenmiştir” denildi.

ŞİKAYETLERİ DEĞERLENDİRDİLER

Müzikli eğlencelere ilişkin yapılan kurul açıklamasında, “Mezkur karar ile restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yemeiçme yerlerinin 10:00 ila 20:00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel-al hizmeti verecek şekilde açık olabileceği; restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20:00’den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebileceği hüküm altına alınmıştır. Buna rağmen bazı oteller ve/veya konaklama tesislerinde restoran ve lokantalar için belirlenen kurallara aykırı uygulamalar yapıldığı, şartları taşımayan kişilerin otel veya konaklama tesisi içerisindeki restoran veya lokantalara kabul edildiği ya da kısıtlamaları aşmak adına içerisine konaklama da eklenerek müzikli­yemekli eğlence programı paketlerinin satışa sunulduğu görülmektedir” ifadelerine yer verildi.

OTELLERE SIKI DENETİMLER BAŞLIYOR

Şikayetler doğrultusunda daha sık denetim gerçekleştirilmesi kararı alan kurul, “İçişleri Bakanlığının 18.11.2020 tarih ve 19161 sayılı Genelgesi ve 18.11.2020 tarihli ve 2020/102 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurul kararı ile yeme­içme yerleri için getirilen kısıtlamalardan istisna tutulan otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranların sadece konaklama yapan müşterilerine yönelik yemek hizmeti verebilmelerine, Otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranların dışarıya paket servisi yoluyla satış yapmalarına müsaade edilmemesine, Bu yerlere yönelik denetim faaliyetlerinin yoğunlaştırılması ve etkinliğinin artırılmasına, Kimlik Bildirme Kanununun ek 2’nci maddesinde yer alan “Bu Kanunun 2’nci maddesinde sayılan özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak, genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtları genel kolluk kuvvetlerine anlık olarak bildirmek zorundadırlar.” hükmü uyarınca konaklama yapan müşterilerin bildirildiği kolluk birimlerince yapılacak denetimlerde, otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlarda bulunan müşterilerin konaklama için bildirimde bulunulan kişiler arasında olup olmadığının muhakkak kontrol edilmesine, Kimlik Bildirme Kanunu çerçevesinde yapılan bildirimlerle otel ve konaklama tesislerinin kendi kayıtları arasında tutarsızlık olup olmadığının denetlenmesine, Otel ve konaklama tesislerinde bulunan restoran, lokanta ve diğer otel salonlarında saat 22.00’den sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi vb. her türlü yayın dahil) hiçbir şartta izin verilmemesine, Yukarıda belirtilen tedbirlere ve alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verileceği, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususuna karar verildi” açıklamasında bulundu.

RESMİ ANAOKULLARI UZAKTAN EĞİTİME GEÇİYOR

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun anaokulları ve anasınıflarına ilişkin kararı da netlik kazandı. Kurul açıkladığı kararda, “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her tür seviyedeki eğitim kurumlarında   20 Kasım 2020- 4 Ocak 2021 tarihleri arasında eğitim-öğretim çalışmalarına uzaktan eğitim yoluyla devam edileceği kararı alınmış, ilgili kurumlar arasında yapılan istişareler sonucunda ise resmi ve özel tüm anaokulu, anasınıfı ve uygulama sınıflarında haftada 5 (beş) gün yüz yüze eğitime devam edilmesi 20.11.2020 tarih ve 16988740 sayılı yazı ile bildirilmiştir. Ancak; Milli Eğitim Bakanlığı'nın 27.11.2020 tarih ve 17375679 sayılı yazılarıyla, Covid-19 salgınının yerleşim yerlerindeki seyrine bağlı olarak resmi anaokulları ve anasınıfları için 4 Ocak 2021 tarihine kadar uzaktan eğitime geçme kararının İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarının görüşleri çerçevesinde alınabileceği belirtilmiştir.  Bu kapsamda; Covid-19 salgınının seyri dikkate alındığında 01.12.2020 – 04.01.2021 tarihleri arasında ilimiz genelindeki resmi anaokulu ve ana sınıfları ile uygulama sınıflarında eğitim-öğretim faaliyetlerinin uzaktan eğitim yolu ile sürdürülmesine, Kaymakamlıklarımız ve ilgili Kurumlarımızca konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına katılanların oybirliği ile karar verilmiştir” ifadelerine yer verdi.

ÖĞRETMENLERİN PLANLARI OKULLARA GÖNDERİLDİ

İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Gaziantep ilimiz için, 1 Aralık 2020’den (salı günü) 4 Ocak 2020’ye kadar okul öncesi eğitim veren tüm resmî kurumların yüz yüze eğitimlerine ara verilmiştir. Eğitimler uzaktan yapılacaktır. Öğretmenlerimiz için ayrıntılı çalışma plan ve programı okullara gönderilmiştir” ifadelerine yer verdi.

ÖZEL OKULLAR YÜZ YÜZE EĞİTİME DEVAM MI EDECEK?

Kamu anaokulu ve anasınıfları uzaktan eğitime geçse de bazı iddialar özel okulların anasınıflarının yüz yüze eğitime devam edeceği yönünde oldu. Özel okulların valiliklere dilekçe vererek yüz yüze eğitimlere devam edeceği iddia edildi. Vatandaşlar iddiaların doğrulanması halinde korona virüsün sadece devlet okullarında bulaştığı, özel okullarda bulaşmadığı fikrine kapılacaklarını belirtti. (ASLI EMEKTAR)

 

30.11.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin