KUTUPLAŞMAYA KARŞIYIZ

KUTUPLAŞMAYA KARŞIYIZ

Gaziantep Barosu, barolarda yapılması planlanan değişikliğe tepki göstermek amacıyla eski Adliye önünde basın açıklaması düzenledi. Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı, yaptığı basın açıklamasında, “Çoklu Baro demek bölünmedir, bölücülüktür. Vatandaşın hak arama yolunu engellemedir” dedi.

Gaziantep Barosu tarafından eski Adliye Binası önünde Savunma Yürüyüşü ’ne ilişkin basın açıklaması düzenledi. Baro Başkanı Bektaş Şarklı, basın açıklamasında yaptığı konuşmada, “Baroların seçim sisteminin demokratik olmadığı ve temsilde sorun olduğu bahane edilerek başlatılan ancak, savunma özgürlüğünü ve hukuk devleti ilkesini yok sayan, birden çok baro düşüncesinin meslektaşlar arasında bölünme –kutuplaşma yaratacağı, mahkemelerin avukatın kayıtlı olduğu baroya göre tarafsızlığını yitirebileceği, meslektaşların kayıtlı olduğu baroya göre fişlenebileceği, yargı mekanizmasının demokratik ve sivil ayağı olan savunma mesleğinin bu anlamda ağır yara alacağı, dolayısıyla yurttaşlar tarafından zaten adalete duyulan güvenin diplerde olduğu bir ortamda yurttaşların hak arama ve adil yargılanma konusunda endişelerinin artacağı, pandemi sürecinde ülkede işsizlik, yoksulluk artarken, istihdam azalırken, esnaf, işçi, köylü, memur kan ağlarken, mahkemede, savcılıklarda yıllardır adalet bekleyen yurttaşların adalet talebi varken, kısaca ülkemizin daha ciddi ve daha yapısal gerek hukuki gerek ekonomik sorunları devam ederken, baroların yapısının demokratik olmadığı iddia edilmektedir. Diğer illerdeki baro başkanlarıyla birlikte, her baro başkanı bulunduğu ilden sembolik bir yürüyüş başlatmış ve 22 Haziran Günü Ankara'da girişinde buluşulup çoklu baro ve nispi temsil sistemi konusunda çekincelerimizi TBMM’de anlatmak için şehrin girişinde diğer baro başkanlarımızla buluşma noktasına gittik. Baro Başkanları olarak Başkente sembolik olarak giriş yapmak adına 150 m yürümemize izin verilmedi” ifadelerine yer verdi.

ŞARKLI’DAN EMNİYETE TEŞEKKÜR

Başkan Şarklı, konuşmasının devamında emniyete teşekkür ederek, “Buradan yürüyüşüm sırasında Gaziantep, Osmaniye ve Aksaray Emniyet Müdürlüğü’ne ayrıca teşekkür ediyorum. Çoklu Baro demek bölünmedir, bölücülüktür. Vatandaşın hak arama yolunu engellemedir. Baroların sesinin kısılması, parçalanması ve susturulması için çıkarılan bu yasa, sadece baroların değil vatandaşın da sesini kesecektir. Bizler bu yasanın karşısında olduğumuzu bir kez daha belirtmek istiyoruz. 4 Temmuz 2020 günü Ankara da savunmanın onuru için, adil yargılanma, insan hakları, vatandaşın haklarını savunmak için büyük savunma mitinginde buluşacağız” dedi.

TEDBİRLER ALINDI

Eski Adliye önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında avukatlar ateşi ölçülerek alana alındı, sosyal mesafe kurallarına dikkat çekildi.(ASLI EMEKTAR)

 

30.06.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin