MHP’DE GÜNDEM YOĞUN

MHP’DE GÜNDEM YOĞUN

Milliyetçi Hareket Partisi Gaziantep İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, il binasında gerçekleştirdiği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Taşdoğan, sağlık çalışanlarına yönelik uygulanan şiddeti, Gaziantep’in deprem haritasının yenilenmemiş olmasını, imar tadilat değişikliklerini ve şehrin kesilen suyunu eleştirdi.

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Dr. Muhittin Taşdoğan, parti il binasında gerçekleştirdiği basın toplantısında son 5 günde 2 farklı hastanede, hasta yakınları tarafından sağlık çalışanlarına uygulanan şiddeti kınadı. Taşdoğan, sağlık sistemindeki aksaklıkların sağlık çalışanları tarafından olmadığını, fakat sağlık çalışanlarının mağdur olduğunu belirtti. Taşdoğan, sağlık alanındaki şiddetin boyutunu rakamlarla gözler önüne sererek, “Son zamanlarda doktorlara ve sağlık çalışanlarına yönelen şiddetin hem oranları hem de dozajı artıyor. 3,5 yılda 32 bin doktor ve sağlık çalışanı, hasta ve yakınları tarafından şiddet gördü. Sağlık sistemindeki aksaklıkların sorumlusu sağlık çalışanları olmadığı halde mağduru sağlık çalışanlarıdır. son 9 ayda sağlık çalışanlarının 642’si fiziksel şiddete, 5 bin 165’i sözel şiddete ve bin 185’i de hem sözel hem de fiziksel şiddete uğradı. Şiddet vakalarının üçte biri fiziksel şiddet içeriyor. Yüzde 60’ı da hekimlere yönelik şiddeti içeriyor” ifadelerine yer verdi.

SABİM İÇİN DÜZENLEME TALEBİ

Taşdoğan, hasta ya da hasta yakınlarının doktorları şikâyet edebilmesi amacıyla oluşturulan SABİM hattının düzenlemeye tabi tutulmasına duyulan ihtiyacı belirterek, “ Böyle bir şikâyet üzerine hakkında soruşturma açılan Dr. Melike Erdem bu nedenle yaşamını yitirdi. Bütün özveri kıymetinin olmadığı ile karşı karşıya kalınmasına neden olan SABİM ile ilgili de bir düzenleme yapılmalıdır. Sadece yasal düzenlemeyle çözülemez elbet, ama eğer şiddet sonrasında cezalandırma olmazsa diğer faktörlerle bir araya geldiğinde teşvik edici oluyor. Sağlık kurumlarında sağlık çalışanına şiddet uygulandığında 2-4 yıl arasında bir ceza talep ediyoruz. Eğer şiddet nedeniyle sağlık hizmeti aksarsa cezanın yarım misli artırılması önerimiz de mevcuttu” diye konuştu.

Dr. Ersin Arslan Hastanesi ve Hatem Hastanesi’nde yaşanan şiddet olaylarını da kınayan Taşdoğan, şiddete uğrayan sağlık çalışanlarına geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

 

DEPREM TOPLANMA ALANI BELİRSİZ

 Gaziantep’in deprem haritasının henüz yenilenmemesini ve olası bir deprem anında toplanma alanlarının belirsiz olmasını eleştiren Taşdoğan, kamuoyunu bu konuda tartışmaya davet ederek , “Gaziantep, Türkiye'nin en önemli tektonik hatlarından biri olan Doğu Anadolu Fay Hattının etki alanı içinde. İlimiz merkezi bu fay hattına yaklaşık 40-45 km mesafede, bu fay hattında her yıl yaklaşık olarak 1-1.5 cm civarında bir kayma meydana gelmektedir. Verilere göre büyük deprem olarak nitelendirilen büyüklüğü 7 ve üzerinde bir deprem 1513 yılından bu yana meydana gelmemiştir. Fay hattının bu kesiminde yaklaşık olarak 500 yıldır büyük deprem meydana gelmemesi, 4-5 m civarında gerilme veya sıkışma olabileceğine işaret etmektedir. Böyle bir sıkışma büyüklüğü 7 ve üzerinde bir deprem olabileceği ihtimalini her zaman canlı tutmaktadır.  Bu sebeple en son 1996 yılında güncellenen deprem haritasına henüz el değmemiştir. Mevcut deprem haritalarına göre Gaziantep kent merkezinin 3. Derece Deprem Bölgesi olarak görünmesi Gaziantep’te deprem tehlikesi bulunmadığı yönünde bir algı oluşturmaktadır. Bu konuyla ilgili gerekli çalışmaların biran önce gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca bu deprem haritası güncellenmenin ardından vatandaşlarla paylaşılmalıdır. Deprem esnasında toplanma alanları ise herkesin bileceği şekilde düzenlenmeli ve paylaşılmalıdır” ifadelerini kullandı.

BU KADAR İMAR DEĞİŞİKLİĞİ MASUM MU?

Şehirde yapılan imar tadilat değişiklikleri hakkında da konuşan Taşdoğan, “Bugün ilçe belediyeleri ve Büyükşehir Belediyesi’nin meclislerinden geçen her konu imar tadilat değişikliğini kapsıyor. Meclisler tamamen imar tadilat değişikliğine endekslenmiş durumda. Bu kadar imar tadilat değişikliğinin masum olduğunu kimse kimseye anlatmasın” dedi.

ÇİMLER HANGİ SU İLE SULANIYOR?

Şehrin büyük bölümünde suların kesik olmasından duyulan şikâyet ile park, bahçe ve açık alanların çimlendirilmesinde kullanılan suya da değinen Taşdoğan, “Bu alanların sulamasında günlük evlerimizde kullandığımız içme suları mı kullanılıyor? Gaziantep içme suyuna çok zor ulaşan bir şehir. Bunun maliyeti nedir? Evlerimizin suları akmazken yeşil alanlar içme suyu ile sulanıyorsa bu ayrı bir tartışma konusu. Bu konuda GASKİ yetkililerinin cevap vermesini bekliyoruz” dedi.

 

 

6.07.2017 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin