‘MİLLET KENDİ GELECEĞİNİ TAYİN ETSİN’

‘MİLLET KENDİ GELECEĞİNİ TAYİN ETSİN’

AK Parti Genel Sekreteri Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül, referandumun Türkiye’nin geleceğiyle ilgili bir mesele olduğunu belirterek, “Türkiye’de uygulanan hükümet sisteminin 12 Eylül darbesinde Kenan Evren’in bedenine göre biçilmiş bir elbise olduğu çok açık. Biz diyoruz ki Kenan Evren’in kendi bedenine göre darbecilerin yaptığı bir anayasa ile değil de Türkiye’de milletvekillerinin kabulüyle milletin önüne gelen bir değişiklikle Türk milleti kendi geleceğini kendisi tayin etsin” dedi.

AK Parti Genel Sekreteri Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül ve AK Parti İl Başkanı Eyup Özkeçeci, referandum çalışmaları neticesinde Büyük Birlik Partisi İl Başkanı İhsan Kaya, İl Başkan Vekili Orhan Kızılaslan ve İl teşkilatını ziyaret etti.

‘TEK DERDİ MEMLEKETTİ’

Ak Parti Genel Sekreteri Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül, Büyük Birlik Partisi’nin Merhum Lider Muhsin Yazıcıoğlu liderliğinde ülkeye hizmet etmek için siyaset yapan bir parti olduğunu belirtti. Merhum Lider Yazıcıoğlu’nun birlik ve beraberliğe verdiği önemi vurgulayan Gül, “Rahmetli Muhsin beyin de en büyük sevdası bu ülke için taş üstüne taş koyma, bu birlik beraberliğin devamı için siyaset yapmış, işkenceler görmüş ve bu uğurda mahkûm olmuş bir dava insanıydı. Rahmetli Yazıcıoğlu’nun Türk siyasi hayatında büyük bir dava adanmışlığı gösteren genç yaşlarından itibaren memleketten başka derdi olmadı, tek derdi memleketti” dedi.

 

‘TÜRKİYE’NİN BEKASI İÇİN’

Referandumun Türkiye’nin geleceğiyle ilgili bir mesele olduğunu, siyasi partilerin öncelikleri ve varlıklarına yönelik olmadığını ifade eden Gül, “Bu siyasi partilerin öncelikleri ve varlığından ziyade devletimizin bekasına yönelik tehditleri ortadan kaldırmak adına çok önemli bir referandumdur. Türkiye’nin bekası ve daha güçlü olması adına bir oylama yapacağız. Türkiye’de uygulanan hükümet sisteminin 12 Eylül darbesinde Kenan Evren’in bedenine göre biçilmiş bir elbise olduğu çok açık. Biz diyoruz ki Kenan Evren’in kendi bedenine göre darbecilerin yaptığı bir anayasa ile değil de Türkiye’de milletvekillerinin kabulüyle milletin önüne gelen bir değişiklikle Türk milleti kendi geleceğini kendisi tayin etsin. Şimdiye kadar darbelerle 61 anayasası iktidara millet ortak olmasın diye bir sistem kurdular. 12 Eylül’de tekrar darbe oldu. Anaysa geldi, anayasada yine millete layık gördükleri bir hükümet sistemini getirdiler. MHP ile uzlaşarak yaptığımız değişiklik paketinde, biz bu sistemde darbecilerin değil de milletin kendi istediği şekilde bir tercih olsun istiyoruz. Getirmemizin temel nedeni de 2007’de yaşanan hadiselerdir. 2007’de bir referandum oldu. O referandumdaki sorun Cumhurbaşkanını vatandaş mı seçsin yoksa parlamento mu seçsin sorusuydu. Yüzde 70 milletimiz ‘ben seçeceğim’ dedi. Cumhurbaşkanını halk seçiyorsa biz de sistemin adını net bir şekilde koymak zorundayız.  Eğer parlamento seçsin denilseydi çok farklı bir duruma dönüşürdü. Yani mevcut sisteme rötuş yapılır ve devam edilirdi” şeklinde konuştu.

REFERANDUM YENİ BİR MESELE DEĞİL

 

Cumhurbaşkanını vatandaşın seçmesi ile cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi modelinin oylanması ve bu konuda milletin bir karar alması zorunluluk haline geldiğini belirten Gül, “ Elbette burada oylayacağımız Türkiye’nin yönetimini nasıl belirleyeceğine ilişkin bir hükümet sistemi. Bu meselenin yeni bir mesele olmadığı açık. Türkiye’de CHP, 140 yıllık parlamenter sistemin olduğunu söylüyor.  1924 anayasasına baktığımızda meclis hükümeti var. Parlamenter sisteme Menderes hükümetinin darbeyle sona ermesi, 1961 anayasasıyla da parlamenter sistem Türkiye’de uygulanmaya başlandı.  60 yıllık geçmişi var. 1982’de darbeyle daha da değiştirildi. Alparslan Türkeş, ‘ Bu sistem yürümez’ demiş,  tek başkan, tek meclis, kuvvetin ve icranın bir elde toplanmasının doğru olduğunu söylüyor. Rahmetli Erbakan, benzer şekilde başbakanlık ve cumhurbaşkanlığının iki ayrı yerde toplanması ve gücün dağılması güçlü devlet olma önünde bir engeldir, demiştir” ifadelerini kaydetti.

ÜLKENİN İSTİKRARINI KORUYAMAZSAK HEDEF OLURUZ

Türkiye’nin istikrarını koruyamadığı takdirde hedef olacağını belirten Gül, “Ülkenin istikrarını koruyamazsak hedef oluruz. Türkiye’nin hedef olmaması bilakis oyunda piyon değil de oyun kurucu olması için kendi iç barışının iç sorunlarını gidermesi yönetimdeki boşlukları ve krizleri ortadan kaldırması lazım. Bunlar da cumhurbaşkanlığı hükümet sistemidir diyoruz” dedi.

BBP DESTEĞİNİ ESİRGEMİYOR

Farklı siyasi görüşler söz konusu olsa da Türkiye’nin ortak paydada birleşmesinin çok önemli olduğunu söyleyen Gül, “15 Temmuz gecesi bu birliği beraberliği gördük. Türkiye’nin bekasına yönelik bir tehdit oluşmasın, istikrarsız koalisyon dönemleri olmasın diyoruz. Bu yolda da adım atan tüm partiler çok önemli bir destek veriyor. Bu vesileyle BBP desteklerini esirgemiyor. Gaziantep’ten de büyük oranda Evet çıkmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

 

EYÜP ÖZKEÇECİ

BİR TARAFTA HAÇLI ZİHNİYETİ

BİR TARAFTA HİLAL ZİHNİYETİ

 

Davalarının herkesi kapsadığını belirten AK Parti İl Başkanı Eyup Özkeçeci, “ En önemlisi Ümmet davası. Avrupa’nın yaptıklarını gördük. Kendi konsolosluğumuza, kendi büyükelçiliğimize kendi bakanımızı sokmadılar.  Bir tarafta haçlı zihniyeti bir tarafta hilal zihniyeti.  Avrupa’da güçlü bir Türkiye’yi, güçlü bir Müslüman ülkeyi kimse kabul etmiyor. Kabul etmeleri gerek. Onun için de 16 Nisan akşamı güçlü bir Evet’in çıkması lazım” dedi.

 

Ticaret kökenli bir siyasetçi olduğunu vurgulayan Özkeçeci, “Bu ülke ne çektiyse koalisyonlardan çekti. Yeni sistemle koalisyonlar bitecek, ekonomimiz çökmeyecek. Aklın yolu bir. Doğru neyse onda birleşeceğiz.  Güçlü bir Evet ile çocuklarımızın ve torunlarımızın önü açılacak” şeklinde konuştu.

 

İHSAN KAYA

YAZICIOĞLU’NUN YETİMLERİYİZ

 

Büyük Birlik Partisi İl Başkanı İhsan Kaya, partilerinin her zaman devletten ve milletten yana olduğunu belirterek, “ Böyle önemli bir halkoylamasında da tarafımız yine devlet ve millet olacak. Biz Muhsin Yazıcıoğlu’nun yetimleriyiz, öksüzleriyiz, dava arkadaşlarıyız. Şimdiye kadar bu partiyi nasıl ayakta tuttuysak bundan sonra da aynı şekilde olacak. Doğru bildiklerimizi her yerde anlatmaya çaba gösteriyoruz. Partimizin aldığı karar doğrultusunda da referandumda ‘Evet’ oyu kullanacağız” ifadelerini kaydetti.

 

TEK İSTEDİĞİMİZ ADALET

Teşkilatlarının referandumda Evet oyu kullanacağını vurgulayan Kaya, anayasa değişikliği oylaması sonrasında tek isteklerini şu sözlerle dile getirdi: “ Bizim bütün teşkilatlarımızın tek sıkıntısı Merhum Liderimiz Muhsin Yazıcıoğlu’nun davasıdır.  Eğer dava hızlanır, Muhsin Başkana düzenlenen suikast olayı aydınlatılır ve ihmali olanla adalet önüne çıkarılır ve yargılanırsa tek isteğimiz yerine gelir. Nedense başka birilerine bir şey olduğunda hemen failleri içeri atılıyor fakat 8 yıldır 1 şahıs bile bu davadan yargılanmıyor. Bu suikastı düzenleyenler kiralık katiller ve cezalarını çekmeleri gerekiyor. Sizden adaletsiz bir istekte bulunmuyoruz, sadece adalet istiyoruz”  

 

 

 

 

23.03.2017 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin