MİLLETVEKİLİ ATAY GAZİANTEP’İN SORUNLARINI MECLİSE TAŞIYACAK

MİLLETVEKİLİ ATAY GAZİANTEP’İN SORUNLARINI MECLİSE TAŞIYACAK

MHP Gaziantep Milletvekili Av. Sermet Atay, düzenlediği basın toplantısında partililer ile birlikte soruları cevapladı. Atay, Belediye seçimlerinde cumhur ittifakının rolünü ve af konusuna dair açıklamalarda bulunurken Gaziantep’in göç, trafik, eğitim, emniyet, spor ve ulaşım alanlarındaki sorunlarına değindi. Atay, basın toplantısında Gaziantep’in sorunlarını mecliste gündeme getireceğini, şehrin Ankara’daki sesi ve sözü olacağını yineledi.

MHP Gaziantep Milletvekili Av. Sermet Atay, vekil olduğundan bu yana ilk basın toplantısını dün partililer ile birlikte yaptı. Gaziantep’in yaşadığı Suriyeli göçü, trafik ve ulaşım, eğitim sıralaması, polis gücü eksikliği, spor alanı yetersizliği ve havaalanı seferlerinde yaşanan sorunlara ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu. Milletvekili Atay, meclis açıldığı zaman sorunları meclise taşıyacağını ve çözüm üretilene kadar takipte kalacağını kaydetti.

ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Gaziantep’in göç sorununa ilişkin konuşan Atay, “Gazişehrimiz çok yoğun göç alıyor. Artık bu göçü kaldıramayacak duruma geldik. İdlib’de yeni bir savaş söz konusu. Amerika ve PKK yanlıları bir yandan kuşatmış, bir yandan Rusya ve Esad vuruyor. Oraya sıkışmış yaklaşık 2 milyon insan. Bunların bir kısmının yeni bir göç dalgasıyla Türkiye’ye geleceği söyleniyor. Göç dalgasının ilk durağı da Antakya, Kilis, Gaziantep ve Urfa. Türkiye2de hiçbir şehir bizim kadar çekmedi. Diyorlar ki AB para gönderiyor. Suriyelileri sosyal imkanlara kavuşturun ve barındırın diyorlar. Artık ne Avrupa Birliğinin parasını istiyoruz ne de onlardan daha fazla Gaziantep’e ve Türkiye’ye gelmesini istiyoruz. AB çok istiyorsa alsınlar kendi memleketlerinde kendi verdikleri para ile beslesinler. Bizim Gaziantep ve Türkiye olarak artık bunun üzerine gelecek Suriyeli  göçmeni kaldıracak takatımız kalmadı.  Ve mevcut olan Suriyelilerin de orada yaşam koşulları sağlandıktan sonra yani terör bölgesinden arındırılmış bölgede iskan edilmesi gerekiyor. Nasıl bayramda Suriye’ye bayramlaşmaya gidiyorlarsa, bayramlaşmaya giden Suriyeli kardeşlerimizin evlerinde kalmasını rica ediyorum. Gaziantep’e katma değer katan ve üreten Suriyeli kardeşlerimize diyecek bir şeyimiz yok. Ama parklarda aylak aylak gezen ve nargile içen, hiçbir iş imkanı bulmayan, devletin verdiği imkânlarla geçimini sağlayan, ülkesinde bir savaş varken gencecik insanların topraklarımızda yaşaması bizi artık rahatsız ediyor. Bugün Mersin’de sahile gittiğimizde denize girecek yer bulamıyoruz. Parklarda oturacak yer yok, ev kiraları başını almış gidiyor. Altyapımız yetersiz, elektriğimiz yetmiyor, suyumuz yetmiyor, güvenlik görevlimiz yetmiyor ve hala yük olmaya devam ediyorlar. Türkiye ekonomisi Amerika’nın bize açmış olduğu ekonomik savaş neticesinde zaten büyük bir yara aldı. Biz kendimizi toparlamaya çalışırken bir de Suriyelilerin yükünü çekebilecek durumda değiliz. Milletvekili olarak meclis açıldığında elimizden geleni yapacağız. Gündem maddelerinin ilklerinden bir tanesi de bu olacak. Suriyelilerin memleketlerine dönmesi ve devlet üzerindeki yükün kaldırılması. Bu öncelikli gündem maddemiz olacak. Gaziantep milletvekili olarak bunu mecliste gündeme getireceğiz” şeklinde konuştu.

OTOPARK SORUNUNU GÜNDEME TAŞIDI

Düzenlenen basın toplantısında Gaziantep’te yaşanan trafik ve otopark sorununa değinen Atay, “Gaziantep’in en büyük sorunlarından biri trafik ve otopark. Otopark olarak ayrılan yerler dükkan yapılmış. Örneğin en fazla trafik Medical Park’ın önünde oluyor. Büyükşehir Belediyesi’nin ihale ile satmış olduğu bir otopark var, 6 kata izinli ve ihale 7 yıl önce yapıldı. Otopark yapılmıyor, çünkü alan kişi burayı ticari müessese haline getirip altlarına dükkan yapmak istiyor.  Onun için de inatla 6 katlı otopark ihalesi almasına rağmen yapmıyor. Hastanenin karşısına eczane yapıp aldığı otoparkın fiyatını yükseltmek istiyor. Rıdvan Başkan, otopark yapıyorsan yap, yapmıyorsan aldığın fiyata bize ver dedi. Halk tarafından otopark olarak alınan yerler ticari müesseseye dönüştürülmek isteniyor” dedi.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜNE ÇAĞRI YAPTI

Gaziantep’te okullarda forma ve kitap üzerinden rant oluşturulduğunu ifade ederek, “Eğitim ile ilgili çok büyük şikayetler geliyor. Okullar belirli bir formayı zorunlu koşuyor. Belli bir mağaza ile anlaşıp buradan bu formayı alacaksınız diyorlar. Çok astronomik rakamlara okul forması satıyorlar. Bu haksız kazanç böyle bir şeye göz yumulamaz. Eğitimde bu konuda rant var. Okullara da illi eğitim müdürümüze de çağrı yapıyorum, bu konuya el konulsun. Fahiş fiyatlarla okul kıyafeti satıp velileri bir yere mecbur etmesinler. Gerekirse tek tip kıyafet uygulansın. Kitap konusunda da bu durum geçeli. Yayınevi ile anlaşıp başka kitabı kabul etmiyorlar. Zaten ekonomik kriz insanların boğazına kadar gelmiş. Hala biz kıyafetten, kitaptan para kazanmanın derdindeyiz” şeklinde konuştu.

ADALET MEKANİZMASI DAHA HIZLI İŞLEYECEK

Gaziantep’te süren FETÖ davalarına ilişkin konuşan Atay, “Gaziantep’te FETÖ’den dolayı büyük bir operasyon oldu, bunun arkçıları hala devam ediyor. Tamamıyla bitmedi, bunu Gaziantep biliyor. Bazılarına hiç dokunulmadı, bazıları tabiri caizse ezildi. Maaşını Bank Asya’dan alan veya Kimse Yok Mu derneğine 50 TL bağışlayan biri cezaevine gidiyor, bunların 5-10 katını yapan dışarıda geziyor. Gözümüzün önünde oluyor. Genel başkanımız, Adalet herkese eşit uygulanmalı, diyor. Ben eşitlik istiyorum. FETÖ ile kimin ilintisi varsa dibine kadar hesabı sorulsun. 2015 Temmuz akşamına kadar cemaatçi olup, o gece bayrak sallamakla olmaz. Bu memleketin tek FETÖ’cüsü Cahit Nakıboğlu mu? Cahit Nakıboğlu’nun yanında toplantılara katılanlar, umre organizasyonuna katılanlar, para toplayanlar nerede? Şuan bir şey söylemiyorsak adalete olan inancımızdandır. Bir ara insanlar FETÖ davalarından nemalanmaya çalıştılar. Bunu Adalet Bakanımıza ilettim, kendisi çok dürüst ve kaliteli bir insan. Gereğini gerektiği gibi yaptı. Hiç kimsenin gözünün yaşına bakmıyor. Son atamalardan sonra Gaziantep Adliyesi güçlenecek, adalet mekanizması daha hızlı işleyecek” dedi.

POLİS GÜCÜ EKSİKLİĞİ GİDERİLMELİ

Gaziantep emniyetin kadro azlığına rağmen var gücüyle çalışmasına değinen Atay, sözlerini şöyle sürdürdü, ““Gaziantep’te uyuşturucu ve adli suçlarda çok büyük bir patlama var. Bunun sebebi göç. Gaziantep polis teşkilatı şuan yarıdan az bir kadroyla hizmet vermeye çalışıyor. Bu konuda bütün milletvekilleri, belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları ve başta Adalet Bakanı Abdulhamit Gül olmak üzere içişler bakanımız ile görüşüp Gaziantep’teki polis gücünün eksikliği biran önce giderilmesi gerekiyor. Gaziantep teröre komşu olan bir şehir ve göç alan bir şehirdir. Olması gereken polis atamasının biran önce yapılması gerekiyor. Tüm yetkililere çağrıda bulunuyorum. En büyük sorunlarımızdan biri budur. Birlikte İçişler bakanın yanına gidelim ve Gaziantep’in emniyet gücü eksikliğinin tamamlanması hususunda adım atalım”.

SPOR ALANI EKSİĞİMİZ VAR

Gaziantep’in yapılarla donatıldığını fakat yapılarda spor sahalarının eksik olduğunun kaydeden Atay, “TOKİ gelip yapı yapıyor, belediyelerimiz yapı yapıyor. Fakat yapılan yerlerde bir tane spor alanı yapılmıyor. Şehrin tamamında 5-6 tane spor alanı var. Gaziantep nüfusu 2.5 milyona ulaşmış ve spor alanı fakiriyiz. Yapılan TOKİ alanına veya 10 mahalleye bir tane spor alanı olacak şekilde belediyelerimiz birer butik spor salonu yapabilir. Spor futboldan ibaret değildir. Kızlarımız, kadınlarımız, gençlerimiz kapalı spor salonu ihtiyacından bahsediyorlar. Cami yapan hayırsever caminin altında butik spor salonu yapabilir, TOKİ’lerin altına küçük spor salonu yapılabilir.  Belediyeler park yaparken spor alanı da yapmalı. Sadece parka ihtiyaç yok. Bu gençler uyuşturucudan ve kötü alışkanlıklardan nasıl kurtulacak. Bunun çaresi eğitim ve spor. Gençlik spor il müdürüne çağrıda bulunuyorum. Ne yaptın. Gaziantep’e yatırımınız nedir. Veya projeniz nedir. Bundan sonra ne yapacaksınız. Çıkın açıklayın. Bu kadar artan spor ihtiyacını nasıl görmemezlikten geliyorsunuz. Gaziantep’te spor alanı ihtiyacımız var. Hayırsever işadamları spor alanı kazandırsınlar Gaziantep’e” dedi.

AF KANUNU EKİM AYINDA MECLİSTE

Kader mahkumları için gündeme gelen affa ilişkin Atay, “Genel başkanımız bu konuda açıklama yaptı. Ekim ayı açılır açılmaz af konusu gündeme getireceğiz. Ama bazı arkadaşlarımız, kulaktan dolma bilgilerle yok af 8 madde, 10 madde, şunu kapsıyor bunu kapsamayacak’ bunların hepsi kulaktan dolma bilgiler ve gerçeği yansıtmıyor. Bunu genel hattını çizecek olan genel başkanımız Sayın Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bu konuda daha hukukçular çalışıyor.  Bir gerçek vardır: terör suçlularına af verilmeyecek. Bunu zaten genel başkanımız söyledi. Cinsel istismar suçu işleyenlere af verilmeyecek. Bunu da söyledik. Bunu sündürmeye ve uzatmaya gerek yok. Genel hatları belli. Sonra bu ‘af’ şeklinde mi olacak? Af için mecliste belli bir sayı lazım. Yoksa infaz kanununun değiştirilmesi suretiyle mi olacak daha belli değil. Bunu liderle konuşacak, hukukçular belirleyecek ve cezaevlerinde insani koşullar dışında yatan mahkum ve tutukluların tahliye olması sağlanacak. 250 binin üzerinde tutuklu ve hükümlü var.  Bu halkın isteğidir. Bunların kapsamını genel başkanlar belirleyecek. Eylül ayı sonunda bunun genel hatları belli olacak ve genel başkanımız açıklama yapacaktır. Ama bilinmesi gerek şudur: Ekim ayında ‘Af Kanunu’ mecliste olacaktır. Bu Milliyetçi Hareket Partisi’nin sözüdür” ifadelerine yer verdi.

BU RİCA DEĞİL GEREKLİLİKTİR

Cumhur İttifakı’nın belediye seçimlerinde de devamının olup olmayacağına ilişkin sorulan soruya Atay, “Belediyelerde ittifak olabilmesi için, kanuni altyapı yok. Belediyelerde iş birliği olabilir. Bir şehirde diğer partinin adayını desteklemek veya belediye meclis üyesini alıp diğer listeden göstermek suretiyle bu tür işbirlikleri olabilir. Birlikte hareket etme olabilir. Bunun gerekliliği artık gözle görülür bir şekilde ortadadır. Cumhur İttifakı ruhunun devam edebilmesi için en azından 27-28 tane büyükşehir belediyelerinde işbirliği yapabilmemiz şarttır. Şer İttifakı’nın devam etmesi neticesinde bölücü örgüt üyelerinin de belediye kadrolarına girmesi kaçınılmazdır. Bunun önüne geçebilmenin tek yolu, Milliyetçi Hareket kadroları ile AK Parti kadrolarının büyükşehirler belediyelerinde beraber hareket etmeleridir. Bu bir gerekliliktir. Rica değildir. Bu konuda gerekli adımlar Ekim ve Kasım ayı içerisinde atılacak” dedi.

İHTİYACI OLAN ŞEHRE SEFER VERİN

Gaziantep Havaalanına üvey evlat muamelesi yapıldığını ve sefer fiyatlarının çok yüksek olduğunu belirten Atay, “Gaziantep Havaalanı herkesin en büyük sıkıntılarından bir tanesi. 2016 yılında Gaziantep’e 2 milyon 330 bin 490 yolcu gelmiş, 2017 yılında 2 milyon 629 bine çıkmış. 2018 Ağustos ayı itibari ile 1 milyon 836 bin 234. Daha 4 ay var ve yılsonunda geçen yılın en az 200 bin üzerine çıkacağız.  Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet devlet tarafından finanse edilen havayolları, diğer havayolları Atlas, San Ekspress, Pegasus özel sektör. Şunu göz ardı ediyoruz. Gaziantep, Suriye Kahramanmaraş, Kilis’e, Adıyaman’a, Şanlıurfa’nın birçok ilçesine Gaziantep Havaalanı hizmet ediyor.  Ama Gaziantep Havaalanı’na devamlı üvey evlat muamelesi yapılıyor. Gün gelmesin ki Gaziantep Havalimanı’nda bir rezillik ortaya çıkmasın. Geçmişte Atlas’ın iki ten seferi vardı teke düştü. Yurtdışındaki seferle daha karlı diye.  Türk Hava Yolları Genel Müdürü’ne Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Ticaret Odası Başkanımız beraber gitmiş. THY Genel Müdürü lütfetmiş ‘yeni gelen uçaklardan size uçak vereceğim’ demiş. Gaziantep’te bir uçak bileti 600-700 lira olmuş. Sen hala uçak gelecek uçak vereceğim diyorsun hatır için verdiğin seferlerden bir tanesini iki tanesini çek. Bazı şehirlerde zarar ettiğin hatlar var. Siyasilerin hatırı için verdiğin şehirlerden çek. İhtiyacı olana ver. Ben icraat istiyorum. Bir şey yapın, getirin söyleyin. Biz daha 2,5 aylık vekiliz. Sadece Adalet Bakanı’nın yanına hayırlı olsun ziyaretine gittim. Abdulhamit Gül, gerçekten Gaziantep için kazanılmış bir değer. Beyefendi, kişilikli, ahlaklı çok düzgün bir şahsiyet. Antep için bir kazanç. Bakanımız her konuda bizim önümüze düşüp gidebilecek bir kapasitededir. Bu konuda çok cüretkar ve hızlı davranan Ticaret Odası Başkanımızı gördüm. Tuncay Bey gerçekten takip ediyor. İyi niyetli olarak olayların üzerine gidiyor. İnşallah bu hızla devam eder biz de kendisinin arkasında oluruz” şeklinde konuştu.

GAZİANTEPSPOR’A YAZIK OLDU

Gaziantepspor için 2007 yılında söylediği sözleri hatırlatan Atay, “ Gaziantepspor’un 2005 yılında sadece 4 buçuk Milyon TL borcu vardı, Türkiye çapında futbolcularımız vardı. 4 buçuk Milyon TL ile borcu devralan arkadaşımız koltuğa otururken bunu hibe olarak veriyorum, dedi. Önümüze temlikname koydu, borçlandık imzalayın dedi. Biz imzalamayız dedik ve ikiye bölündük. O dönemde basın toplantısı düzenleyip çağrı yaptık. Gaziantepliler gelin takımımıza sahip çıkalım dedik. Kimse gelmedi. Kulübün parası çalınmaya başlandı, Cumhuriyet savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Savcılık tanık arıyor, 3 kişi gidip ifade verdik. Mahkemede sizden başka Gaziantepspor ile ilgilenen yok mu, dediler. Ne yazık ki yalnızlaştırıldık. Bu arkadaşlar siyaseti kullandılar. Biz bunlar cezaevine girdiğinde 11 Milyon TL alacağımızı tahsil edip borçları kapatmak istedik. İktidar partisinin 2 milletvekili ‘İbrahim Kızıl tahliye edilmeli, kulübün başına geçmeli’ dedi.  Neyin sorumlusunu arıyoruz? Şimdi Gaziantepspor’un geleceği çalındı diyorlar, günaydın. Gaziantepspor’un geleceği 2007’de çalındı. Siyasi hesaplar uğruna görmezden duymazdan gelindi. Gaziantepspor bile bile ölüme sürüklendi. Gaziantepspor’a yazık oldu”

GAZİANTEPSPOR’A SAHİP ÇIKALIM

Gaziantepspor’un maçında bir tek siyasi temsilci olarak kendisinin yer aldığını belirten Atay, “Gaziantepspor bunu hak etmiyor. Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübüne sahip çıkan sanayicilerimizi, işadamlarımızı ve siyasetçilerimizi Gaziantepspor’a da sahip çıkmaya çağırıyorum. Gaziantepspor ekonomik anlamda bir enkaz. Ve bu enkazın sorumluları elini kolunu sallayarak geziyor. 140 milyonun üzerinde bir borç var hala hesap soran birisi yok. Gaziantepspor’un dosyası hala Yargıtay’da. Bu konu ile ilgili takipçi olma yetkisi Gaziantep valiliği ve Gaziantep muhakemat müdürlüğüdür. Kimse çıkıp da Gaziantepspor’un çalınan parası için hesap sormuyor. Hep birlikte Gaziantepspor’un sorununa el atalım. Eğer parası çalınmış ise parasını geri alalım. Alamıyorsak da en azından onların ceza almasını sağlamak suretiyle yüreğimizi soğutalım. Gaziantepspor kendi küllerinden doğmuş bir takımdır. Seyircilerimiz maça gelmeli ve Gaziantepspor’a sahip çıkmalıyız” dedi.

11.09.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin