TECAVÜZCÜLERE AF YOK!

TECAVÜZCÜLERE AF YOK!

İkinci yargı paketi kapsamında gündeme gelen af yasasına ilişkin taslak meclise sunuldu. MHP Gaziantep Milletvekili Av. Sermet Atay taslağa ilişkin bazı kesimlerin algı oluşturmak adına manipülasyon yaptığını belirterek, erken yaşta evlenip aile birliği kuran kişilere ilişkin maddenin cinsel istismara af şeklinde yorumlanmasına tepki gösterdi. Milletvekili Atay, “Tecavüzcüler, istismarcılar elbette ki ceza alacak. Fakat erken yaşta evlenip resmi nikahı bulunanlara ceza vererek aileye zarar vermek istemiyoruz” dedi.

İkinci yargı paketi kapsamında gündeme gelen af yasasına ilişkin taslak meclise sunuldu. Henüz taslak aşamasında olan teklife ilişkin bazı kesimlerden tepkiler yükseldi. Cinsel istismar suçlarında indirime gidileceğine ilişkin iddialara en sert yanıtı MHP Gaziantep Milletvekili Av. Sermet Atay verdi. Milletvekili Atay, “16-17 yaşında evlendirilen bir kız çocuğunu düşünelim. Evlenmiş ve çocuk sahibi olmuş. 17 yaşında evlendiği için suçlu resmi nikahlı kocası oluyor. Biz bir nevi evlenmiş, ailesini kurmuş bir insanı 17 yaşındaki kız ile evlendiği için cezaevine koyuyoruz. Çocuk babasız, kadın eşsiz kalıyor. Burada meclise getirilen teklifte erken yaşta evlenip yıllarca ceza uygulanmasına ilişkin bir madde mevcut. Aile yapısının bozulmaması için böyle bir teklif getirildi. Tecavüzcüler, istismarcılar elbette ki ceza alacak. Fakat erken yaşta evlenip resmi nikahı bulunanlara ceza vererek aileye zarar vermek istemiyoruz” dedi.

TEKLİFTE İNCELEME YAPILIYOR

Milliyetçi Hareket Partisi’nin seçim sürecindeki vermiş olduğu sözün kader mahkumlarına ikinci bir şans verilmesi yönünde olduğunu hatırlatan Milletvekili Atay, “MHP, infaz düzenlemesi içeren kanun teklifini TBMM’ye verdi. AK Parti bu süreçte değerlendirme için süreç talep etti. Geçtiğimiz günlerde infaz kanunu ile ilgili düzenleme meclise geldi. 3 paket şeklinde sunuluyor. Bu teklifle ilgili partiler arası görüşmeler devam ediyor. Dolayısıyla vatandaşlarımızın teklifi görmeden değerlendirme yapmaları doğru olmaz. Teklifte yetkili kurullar inceleme yapıyor” dedi.

CEZAEVLERİNDE 70BİN KİŞİLİK FAZLALIK VAR

Cezaevlerindeki doluluk oranlarına değinen Milletvekili Atay, “Suç işleyen insanın cezalandırılması infaz hukukuna göre onun topluma yeniden kazandırılması, sosyalleşmesi ve iyi bir insan haline gelmesini içerir. Suç işleyen bir insanı daha ağır şartlarda cezalandırmak infaz hukukunda yoktur. Cezaevlerinde 230 bin kişilik kapasite varken 300 bin tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Milliyetçi Hareket Partisi’nin olmazsa olmazlarından birisi terör suçlarına ceza indirimi olmaması. Cinsel istismar, nitelikli adam öldürme suçları da bu kapsam dışında tutuluyor. Henüz taslak halinde olan bu teklif mecliste ve komisyonda görüşülecek. Fakat bilinmelidir ki bu infaz kanunu toplumsal bir gereklilik halini almıştır. Çünkü cezaevlerinde 70bin kişilik fazlalık var. Artık ceza insanlara eziyet haline gelmiştir. Mahkumların yeniden topluma kazandırılabileceği bir infaz kanunu değişikliği önümüzdeki günlerde meclise gelecektir” ifadelerine yer verdi. (NEVRE SARAÇ)

25.03.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin