MMO’DAN KIŞ LASTİĞİ UYARISI

MMO’DAN KIŞ LASTİĞİ UYARISI

Kış lastiği kullanma zorunluluğu, 01 Aralık tarihi itibariyle uygulanmaya başladı. Makine Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu, sürücülere kış lastiği kullanmaları konusunda uyarılarda bulundu.

 

Kış aylarında trafik kazalarını asgari düzeye indirmek amacıyla kullanılan kış lastikleri, 1 Aralık tarihi itibarı ile zorunlu hale geldi. Makine Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu, sürücülerin kış lastiği kullanmasının önemine dikkat çekerek, “ Kış lastiği kullanma zorunluluğu ticari araçların tamamını kapsamaktadır. Hususi araçlarla ilgili olarak ise alınan karar tavsiye niteliğindedir. Her ne kadar tavsiye niteliğinde olsa da hususi araçlarında, belirtilen tarihlerde kış lastiği kullanmasında yarar vardır. Bunun yanında Valilikler tarafından da tavsiye olan bu uygulama, ilin iklim koşullarına göre zorunlu hale de getirilebilmektedir. Bu neden ile kış lastiği konusunda bulunduğunuz ilin bu konudaki Valilik açıklaması da dikkate alınmalıdır. Kış lastiği takmayan sürücülere 625,00 TL. Trafik Cezası uygulandığı da unutulmamalıdır. Sürücüler tarafından yanlış bilinen dört mevsim lastiği konusunda da uyarıda bulunmak istiyoruz. Sürücülerde dört mevsim lastiği, sanki kış aylarında da kullanılabilir algısı bulunmaktadır. Oysaki dört mevsim lastiği yapı itibariyle kış şartlarına uygun lastik türleri değildir. Bu lastikler içindeki kauçuk oranına bağlı olarak kış aylarında soğuktan sertleşmekte, bu durumda yol tutuşu zayıflamakta, fren mesafesi uzayarak kazalara sebep olmaktadır. Kış lastiğinde ise içindeki kauçuk oranına bağlı olarak yol tutuş özelliğini korumakta, trafik güvenliği açısından tehlike anında fren mesafesinin daha kısa olması sebebiyle kazalar gerçekleşmeden önlenebilmektedir” dedi.

 

LASTİKLERİN ÖMRÜ 5 YIL

 

Lastik diş derinliklerinin sürüş güvenliği açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Ovayolu, “Bu konuda yeterince dikkatli olunmadığı için özellikle kış aylarında istenmeyen kazalar meydana gelebilmektedir. Lastiklerdeki minimum diş derinliği yasalarla belirlenmiştir. Tüm araç sahiplerinin oto lastiklerini kontrol ettirerek ya da kendileri lastik diş derinliği ölçümü yaparak yola çıkmaları önerilir. İlgili yönetmeliklere göre lastik diş derinliği en az 1,6 mm. olmalıdır. Genelde boylamasına kanalların tabanına 1,6 mm kalınlığında bir sırt bloğu yerleştirilir. Lastikteki aşınma sırt bloğu işaretinden anlaşılabileceği gibi, haricen ölçülerek de lastiğin diş derinliği tespit edilebilir. Lastik sırtı derinliği bu değere düştüğünde (1,6 mm.’nin altına düştüğünde) lastik yasal kullanım sınırına gelmiş demektir ve değiştirilmesi gerekir.

Lastik imal tarihide önemli bir husustur. Özellikle yeni lastik alacak araç sahiplerinin alacağı lastiğin imal tarihine dikkat etmesi ve yeni olmasına özen göstermeleri de gerekir. Çünkü hiç kullanılmamış lastik bile olsa, lastiğin imal tarihi lastiğin performansını etkileyen bir durumdur. Benzer şekilde uzun yıllardır kullanılmış fakat diş derinliği yasal sınırın altına inmemiş lastiklerinde performansı düşmektedir. Bu konuda yasal bir süre olmamasına karşın, lastiğin markasına göre değişkenlik gösterse de, 5 yıldan daha fazla kullanılmaması önerilmektedir. 

Bu bilgilerin tüm araç sahibi ve sürücülere yayılması, güvenli ve emniyetli araç kullanımı ve yolculuklar için önemlidir” ifadelerine yer verdi. (ASLI EMEKTAR)

 

1.12.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin