MÜSAADE ETMEYİZ!

MÜSAADE ETMEYİZ!

Gaziantep Valisi Davut Gül, Uyuşturucu İle Mücadele Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı’nda 9 ilçenin muhtarları ile bir araya geldi. Vali Gül’ün muhtarlara hitap ettiği toplantıda konu madde bağımlılığı ile mücadele idi. Vali Gül, net konuştu ve “Bir kişi bile bağımlı ise bu olayla mücadele etmek bizim asli görevimizdir. Bir kişinin bile heba edilmesine asla müsaade etmeyiz” dedi.

Vali Davut Gül önderliğinde 9 ilçe muhtarının katılımı ile Uyuşturucu İle Mücadele Bilgilendirme ve Değerlendirme Toplantısı düzenlendi. Toplantıda muhtarlara seslenen Vali Gül, Gaziantep’in uyuşturucu kullanımı ve satışı noktasında Türkiye’de ilk 10 şehir içinde yer almadığını açıklayarak, “Şu anda dünyada, Türkiye’de ve Gaziantep’te de uyuşturucu sorunu var. Rakamları gördük, Gaziantep uyuşturucunun çok kullanıldığı çok satıldığı şehirlerden biri değil. Türkiye’de ilk onun içinde olmadığımızı da gördük. Bu şu anlama gelmiyor; Gaziantep’te uyuşturucu yoktur satılmıyor kullanılmıyor. Bu olaya istatistik olarak bakmamak gerek. Bir kişi bile bağımlı ise bu olayla mücadele etmek bizim asli görevimizdir. Bir kişinin bile heba edilmesine asla müsaade etmeyiz. Gaziantep şanslı bir şehir. Sunumlarda gördük. Oya Bahadır Rehabilitasyon Merkezi Türkiye’de örneği olmayan bir merkez. Sayın bakanımıza bu konuda çok teşekkür ediyoruz” dedi.

AMACIMIZ: KİMSE UYUŞTURUCUYA BULAŞMASIN

Tüm belediyelerin desteği sayesinde uyuşturucu ile mücadele edildiğini aktaran Vali Gül, “Bu sosyal tesislerimizde sunacağımız her bir hizmet uyuşturucu ile mücadeledir. Geçtiğimiz yıl okulların dış güvenliğinin sağlanması için çok ciddi çalışmalar yapıldı. Riskli okullara ilk defa güvenlik personeli verildi. Büyükşehir Belediyesi’nin de katkısıyla okullara kamera sistemleri kurulmaya başlandı. Okullarımızın önünde sıkıntılı bir durum var mı yok mu bunu görebiliyoruz.  Yine metruk binaları belediyelerimiz yıkmaya başladı ve yıkılmaya da devam ediliyor. Yine ilçe belediyelerimizle bu yıl okul spor kulüpleri kuruyoruz. Lisanslı çocuklarımıza spor yapacağı alanlar oluşturmak istiyoruz. Amacımız kimse uyuşturucuya bulaşmasın” şeklinde konuştu.

GAZİANTEP’İN BUGÜNÜ DÜNDEN DAHA İYİ

Uyuma sistemi uygulamasını anlatan Vali Gül, “Sizlerden ricam akıllı telefonlarınıza bu uygulamayı indirin ve madde bağımlılığı ile ilgili bir durum gördüğünüzde hemen bu sistem üzerinden şikâyette bulunun. Gaziantep güvenli bir şehir daha güvenli olabilir mi evet olabilir. Bunun için de el ele vermemiz gerekiyor. Aile çocuğuna sahip çıkacak, arkadaşlar birbirine sahip çıkacak. Çocukların spor yapabileceği iyi ortamlar sağlayacağız. Büyükşehir Belediye Başkanımızla Spor Bakanımıza gittik ve şehrimizin spor salonlarına ihtiyacının olduğunu söyledik toplamda 20 spor salonu ve 6 tane de havuz yapma sözü verdiler. 26 tesis çok önemli bir rakam. Cumhuriyet döneminde Gençlik Sporun yaptığı toplam tesis sayısı 35 tane. Bu sayışa ilave 26 tesis yapılması çok önemli rakam ama yetmez. Gaziantep’in bugünü dünden daha iyi. Yarını da bugünden daha iyi olacak. El ele vereceğiz daha çok spor alanımız olacak. Çocuklarımıza daha çok dokunacağız. Şehir büyük olunca güzellikler gözden kaçabiliyor. Belediyelerimizin spor tesislerini gezdim gençlerimizin, kızlarımızın, hanım kardeşlerimizin önünde hiçbir engel yoktur” dedi.

GENÇLERİ MADDEDEN UZAKLAŞTIRMAK İSTİYORUZ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdar Tolay, toplantıda yaptığı konuşmada, şu ifadelere yer verdi; “158 yataklı Hidayet Topçuoğlu tesisimiz var. Oya Bahadır Yüksel tesisimiz var. 18 yaş altı çocuklarımız özellikle erkek çocuklarımız yatarak tedavi edilmektedir. Suça eğimli çocuk ve ergenlerimizi maddeden uzaklaştırmak istiyoruz. 2 bin 362 hastamız Oya Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezimizden tedavi almıştır. Ulaşılan hasta sayısı 2016 yılında 426, 2017 yılında 502, 2018 yılında 420’dir. Yatılı olarak tedavi gören çocuklarımıza baktığımızda 2016 yılında 186, 2017 yılında 156, 2018 yılında 182. Bu tesisimizi Amerika’daki bir modelden esinlenerek oluşturduk. Amacımız meslek edindirme kursları ile tedavinin bir alanda yürütülmesidir. Maddeden arındırılmış kişiler için önemli olan takiplerinin sağlanabilmesidir. Sigara kullanma yaşı ne kadar küçülürse maddeye geçiş de o kadar hızlandığını görüyoruz”.

TÜRKİYE DÜNYAYA ÖRNEK FAALİYET GÖSTERDİ

Yeşilay Cemiyeti Gaziantep Şubesi Başkanı Fatih Tamer, “Yeşilay madde bağımlılığı ile mücadele veren gönüllü bir kuruluştur. Bizim çalışma alanımız bağımlılık alanında her şeyi kapsıyor. Yakın zamanda yeme içme ile ilgili yeni bağımlılık türleri de hayatımıza girmeye başladı. 120 tane şubesi var Yeşilay’ın. Şu anda Yeşilay Cemiyeti sayesinde tüm dünyada Yeşilay Federasyonu kuruldu ve 52 farklı ülkede Yeşilay kuruldu. Türkiye dünyaya örnek faaliyet gösterdi bu alanda. Her ülke bağımlılıkla mücadele ediyor. Önleme faaliyetleri bizim en önemli çalışma alanımızdır” ifadelerine yer verdi. (NEVRE SARAÇ)

8.01.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin