NARİN ELLER İŞ BAŞINDA

NARİN ELLER İŞ BAŞINDA

 Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kız öğrencileri, askerler başta olmak üzere bölgenin mobilya ihtiyacını karşılıyor.

Okul Müdürü Hüseyin Özbey gazetemize yaptığı açıklamada, eğitim anlayışlarında kız-erkek ayrımı yapmadıklarını belirterek, “Erkek işi denilen ne varsa kızlarımız da bu işleri, meslekleri öğreniyorlar. Mesleğin kızı erkeği yok. Biz öyle başlamamız gerekiyor toplumda karşılığımda olmamız gerekiyor yani biz meslek sahibi anne yetiştiriyorsak toplumda önde gidecek bir bayan yine meslek sahibi bayan yetiştirmemiz lazım. Bizim bakış açımızda o. Yani temel felsefemiz eğitimde fırsat eşitliği. Bazen kız meslek liseleri sadece kızlara yönelik eğitimler veriliyor ama daha önceden ağır makinaların kullanıldığı metal mobilya makine bölümleri şimdi teknolojiyle birlikte biraz daha teknolojinin kol kuvvetinin yerini aldığı bir sisteme dönüştü. Teknolojik artık çocuklar bilek kuvvetini robotlar makinalar daha çok otomasyon sistemi üzerine şuanda sanayideki işletmelerdeki 5 kişin bir arada tutup kalas kaldırılmıyor. Onun yerine vinçler kullanılıyor bu vinçleri kullanan operatör piyasada daha önceden kız çocuklarımız tercih etmediği mobilya teknolojilerin artık kız çocuklarımız da tercih edebildiği bir bölüm oldu. Tabi Gaziantep ölçeğinde bu yalnız bizde bun unda en büyük emeğini öğretmelerimiz sergiliyor mobilya bölümü öğretmenlerimiz tanıtım yaparken kız çocuklarını kız öğrencilerinde bunu yapabileceğini izah etti. Kız çocuklarımız yönlendirmişlerdir sonucunda gördük kız çocuklarımız şuanda üretim içinde sıra üretiyorlar masa üretiyorlar. Yeri geldiğince matkaplarla vida sıkıyorlarmış sehpalar yapıyorlar son süreçte biliyorsunuz ki okula büyük bir atak kazandırdık. Özellikle Suriye’deki Fırat kalkanı kapsamında Cerablus,  El-Bab Türk okullarında sıra, masa, tahta, sandalyeleri M. Rüştü Uzel Teknik Meslek Anadolu Lisesi mobilya tasarım bölümünde kız ve erkek öğrencilerimizle beraber yaptık. Temel amacımız burada para kazanmak değil çocuklarımıza iş başında iş öğretmek davranışlarımızı buna göre şekillendiriyoruz. Öğrencilerimiz kız olsun erkek olsun işi öğreniyorlar bazen yaptıkları yanlış işleri yapa yapa doğruyu öğreniyorlar.  Öğrencilerimiz çok iyi o bölümdeki i kız öğrencilerimiz yani narin ellerimiz verimi ikiye katladı. Bu sebepten dolayı bizde okuyan öğrencilerimiz aranlar kişi parmakla gösteriliyor.  Okulumuza geldikten sonra birçok başarıya imza attık. Atık durumda olan bir okulu faal duruma getirdik. 13 yaşından beri meslek liselerin içeresindeyim meslekten geldiğim için meslek liselerin durumunu biliyorum. her aşamasında üretimin içerindeyim son 5 yıldır kimse bu okula hiç kimse hiçbir faaliyet göstermedi ben geldikten bu durumda bana yardım eden başta Ali Yerlikaya, İl Milli Eğitim Müdürümüz Cengiz Mete ’ye, Şahinbey İlçe Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe’ye teşekkürlerimi bir borç bilirim” dedi.   

Mobilya ve İç Mekân Tasarımı Alan Şefi Şeref Erdoğan, “ Atölyemizde kızlarımızın mesleğimize yoğun bir ilgileri var. Artık mesleğimizde özelliği iç mekân tasarımı ile süsleme kursunda eğitim görüyorlar. Sadece atölyedeki uygulamalar değil bunun yanında bilgisayarlarda çeşitli programlarda iç mekân tasarımı mobilya tasarımı yapmakla devam ediyorlar. Meslek yüksekokullarında iki yıllık tasarım alanına geçen öğrencilerimiz var. Fakültelere mobilya iç mekân tasarımı öğretmenliğine geçebiliyorlar özel iş yerlerinde iş bulma imkanları mevcut. Aynı şekilde kendi iş yerlerini de açma durumları var çünkü bölümümüzü bitirdikten sonra iş yeri açma belgesinde diplomayla birlikte veriyoruz” dedi. (TÜLAY CANDAR)

12.03.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin