NEDEN DAHA ÖNCE YAPILMADI?

NEDEN DAHA ÖNCE YAPILMADI?

MÜZE MÜDİRESİ VE 2 ÇALIŞAN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI, SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde görevliyken mobbinge maruz kaldığı iddiasıyla intihar eden Merve Kaçmış’ın ardında bıraktığı not gündeme bomba gibi düşmüştü. Zeugma Mozaik Müzesi’nin Müdiresi E.Ö. ve 2 çalışan görevden uzaklaştırıldı, bakanlık soruşturma başlattı. Peki bu yapılanlar neden bir kadın canına kıydıktan sonra yapıldı?

Gaziantep’te bulunan Zeugma Mozaik Müzesi’nde görevli Sözleşmeli Arkeolog Merve Kaçmış’ın intiharının ardından bıraktığı not gündeme gelmişti. Notta mobbing iddialarının yer alması üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı soruşturma başlattı ve Müzenin Müdiresi E.Ö. ve 2 uzman görevden uzaklaştırıldı. Kaçmış’ın ardında bıraktığı ve soruşturma dosyasına giren notta, “Ben yapmadım, masumum. Her yerde kameralar var izleyince göreceksiniz” ifadelerinin yer aldığı öğrenildi. Müzede yer alan 9 bin eseri devralırken 100’e yakın eserin müze kayıt numarasının bulunmadığı ve karşılaştırma yapılmadan zimmetine alınması konusunda yapılan baskının Kaçmış’ın intiharına sebep olduğu iddia edildi.

BAKANLIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından soruşturma başlatıldığına ilişkin yaptığı açıklamada, “Gaziantep Müzesi Müdürlüğünde Sözleşmeli Arkeolog olarak görev yapan personelimiz Merve Kaçmış’ın 13/01/2020 tarihinde Diyarbakır’da hayatına son vermesine ilişkin, Sayın Bakanımızın talimatları ile derhal soruşturma başlatılmış ve bazı personel görevden uzaklaştırılmıştır. Konu, Bakanlığımız birimleri tarafından tüm detaylarıyla takip edilmektedir. Merhum Merve Kaçmış’a bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz” denildi.

MÜZE MÜDİRESİ VE 2 UZMAN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI

Arkeolog Merve Kaçmış'ın intiharının ardından adli soruşturma başlatılırken, iddialar üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından olayın araştırılması için soruşturma başlattı. İddiaların araştırılması üzerine Zeugma Mozaik Müzesi'ne gönderilen müfettişlerin, eksik olduğu ve zimmete alınmadığı iddia edilen tarihi eserlerin sayımını yaptığı öğrenildi. Devam eden soruşturma kapsamında Müze Müdiresi E.Ö. ile 2 uzmanın görevinden uzaklaştırıldığı belirtildi.

PEKİ NEDEN ŞİMDİ ADIM ATILDI?

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde mobbing uygulandığına dair iddiaların üzerine bakanlığın soruşturma başlatması ve Müze Müdiresi E.Ö.’nün görevden alınması Arkeolog Kaçmış’ın canına kıymasının ardından yaşandı. Eğer mobbing varsa bir can kendine kıyana kadar neden müdahale edilemedi? Müze Müdiresi E.Ö. iddia edildiği gibi yaklaşık 6-7 aydır mobbing uyguluyorsa neden kimse bu duruma ses çıkarmadı? (NEVRE SARAÇ)

17.01.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin