NÖBETTEYİZ!

NÖBETTEYİZ!

15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden bugün tam 3 yıl geçti. 3 yıl önce 15 Temmuz gecesi FETÖ mensubu teröristlere karşı tüm Türkiye tek yürek olarak sokaklara döküldü, günlerce demokrasi nöbetleri tutuldu. Gaziantep 15 Temmuz Demokrasi Meydanı, darbe girişiminin 3.yılında tutulacak olan nöbete ve etkinliklere hazırlandı. Günün erken saatlerinde başlayacak olan programlar, sabah namazına kadar devam edecek. Gaziantep, 3 yıl önce olduğu gibi bugün de tek yürek, ülkeyi bölmek isteyenlere karşı dimdik ayakta duracak.

 

15 Temmuz gecesi FETÖ mensubu teröristlerin hain darbe kalkışmasının ardından 3 yıl geçti. Türkiye’nin her bölgesinde milyonlarca vatandaşın sokağa dökülerek dur dediği darbe girişiminin ardından günlerce demokrasi nöbetleri tutulmuştu. Gaziantep 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda darbe girişimin 3.yıl dönümünde yeniden nöbet tutulacak. Sabah erken saatlerde başlayacak olan programlara Vali Davut Gül başta olmak üzere, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve İlçe Belediye Başkanları, milletvekilleri, şehit yakınları, gaziler, STK temsilcileri ve binlerce vatandaş katılacak. Asri Mezarlık’ta bulunan şehitliğin ziyaret edilmesi ile başlayacak olan program, Ulus Cami’de saat 12:00 itibariyle okunacak olan mevlit ile devam edecek. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı kapsamında İstasyon Meydanı’ndan başlayarak 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda sona erecek kortej yürüyüşü, saat 19.30’da gerçekleştirilecek. Sanatçı Mustafa Yıldızdoğan’ın konseri ile sürecek olan programlar sabah namazının kılınması ile son bulacak.  Gaziantepli Şahin Bey’in ve Şehit Kamil’in torunları, vatanına, toprağına ve bayrağına sahip çıkmak için 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda tutulacak demokrasi nöbetinde alanı dolduracak.

TARİHİMİZDE EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR İHANET

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla kentin ileri gelenleri mesaj yayımladılar. Gaziantep Valisi Davut Gül, yayımladığı mesajda, “15 Temmuz 2016’da, milletimize ve demokrasimize alçakça kasteden hainler  darbe girişiminde bulunmuş, ancak  aziz milletimizin destansı direnişiyle etkisiz hale getirilerek bu kalleşçe saldırı bertaraf edilmiştir. İşte bugün, hain silahlı darbe girişiminin bozguna uğratılmasının ve dolayısıyla tarihimizin en önemli dönüm noktalarından birinin yıl dönümünde milletçe bu destansı direnişin gurur ve coşkusunu tüm Türkiye’de olduğu gibi  hep birlikte Gaziantep’te de  yaşıyoruz. Devletimizin gelişmesini, dünyada söz sahibi olmasını hazmedemeyen bu düşmanlar emellerine ulaşmak için şerefli ordumuza, kahraman polis teşkilatımıza ve kamu kurumlarımıza sızdırdıkları hainler eliyle 15 Temmuz gecesi tarihimizde eşi benzeri görülmemiş bir ihanete  kalkışmışlardır. Bu ihanet şebekesinin milli birlik ve kardeşliğimize kasteden saldırısı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde, başta necip milletimiz olmak üzere,  vatanına, bayrağına sadık, şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet mensuplarımızca püskürtülmüştür. Bu duygu ve düşüncelerle, 15 Temmuz gecesi  hain darbecilere karşı darbe yapan, sabaha kadar meydanları dolduran milyonlarca vatandaşımızdan, Şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri ve Kahraman Emniyet Teşkilatı mensuplarından şehitlik ve gazilik şerefine nail olan kahramanlarımızı sonsuz rahmet, minnet ve şükranla anıyor, milletimizin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum" ifadelerine yer verdi.

HÜRRİYET VE İSTİKLALE ÂŞIK GAZİ ŞEHRİN EVLATLARIYIZ

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “O gece, şanlı ordumuz içinde yuvalanan bir grup terör örgütü üyesi çapulcunun gözünü kan bürümüştü. Her şeyi planlamışlar, her şeyi hesaplamışlardı. Bunlar meydanı boş, bu vatanı da sahipsiz sanıyorlardı. Fakat düşünemedikleri bir şey vardı. O da, hesapların üstünde bir hesap olduğu, göklerden gelen bir kararın var olmasıydı. Kurtuluş Savaşı'nda vatan uğruna, istiklal uğruna ölüme iman dolu göğsü ile koşan kahramanlarımızın torunları yine onların izinden yürümeyi bilmiş, Mehmet Akif Ersoy'un, ‘Arkadaş, yurduma alçakları uğratma sakın, Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın’ dizelerini kendilerine şiar edinerek, gövdesini tanklara siper etmiş, F16’lara kafa tutmuş, koca tanklara geçit vermemiş, sevdikleri ile helalleşerek; geride bıraktıkları için, vatan için, istiklalimiz için, istikbalimiz için sokağa çıkan vatandaşlarımız vardı. Bizler hürriyet ve istiklale âşık Gazi şehrin evlatlarıyız. Söz konusu vatan davası olduğunda her birimiz canımızı seve seve feda ederiz. Bu millet çok büyük badireleri tek yürek, tek vücut olarak atlatmıştır. 15 Temmuzların bir daha yaşanmaması duasıyla, ‘Gün iradeye sahip çıkma günüdür’ diyerek meydanları darbecilere teslim etmeyen, kadını, erkeği, yaşlısı genci, çocuğu engellisi tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hiç şüphesiz vatan uğruna şehadet şerbetini içen şehitlerimiz ve gazilerimiz kalplerimizdeki yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Aziz milletimiz, yüce devletimiz var olsun, birliğimiz daim olsun” ifadelerini kullandı. 

15 TEMMUZ GECESİNDE YENİ BİR DESTAN YAZILDI

Gaziantep İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, yayımladığı mesajda, "15 Temmuz 2016 günü gecesinde FETÖ / PDY terör örgütü mensubu vatan hainlerinin kalkışması ile yapılan darbe teşebbüsü Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine, meydanlara inerek, canlarıyla ve mallarıyla hainlerin yoluna çıkan milletimizin ortak mücadeleci iradesi ve devletin tüm kurumlarının kararlılığı ile başarısız olmuştur. 15 Temmuz 2016 günü Türk Demokrasi tarihine kazınacak bir demokrasi zaferidir. Anayasal düzenimizi, temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik darbe teşebbüsüne, geçit vermeyen Gaziantep halkı, Çanakkale ruhuyla günlerce meydanlarda demokrasi nöbeti tutarak, darbecilere geçit verilmeyeceğini, demokrasimizin kazanımlarının ilelebet yaşayacağını tüm dünyaya bir kez daha haykırmış ve 15 Temmuz gecesinde yeni bir destan yazmıştır. Milletimizin bu büyük kahramanlık destanı asla unutulmayacak ve daima yaşatılacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; vatan uğrunda canlarını feda eden tüm aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlık ve şifalar temenni ediyor, iradesine, demokrasisine, istiklaline ve istikbaline, canı pahasına sahip çıkan Gaziantepli hemşerilerimize saygı ve sevgilerimi sunarak “15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum” ifadelerine yer verdi. 

EZANLARI SUSTURAN DARBELERDEN, DARBELERİ SUSTURAN SELALARA

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu mesajında, "Ezanları Susturan Darbelerden, Darbeleri Susturan Selalara şiarıyla 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilmeye çalışılan hain darbe girişimi, Allah'ın izniyle, halkımızın topyekun sokaklara dökülmesi, sağduyulu kahraman polislerimizin üstün gayretleri, ordumuzun helal süt emmiş er- erbaş, komutanlarımız ve en önemlisi Başkomutanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bizlere erken seslenmesi ve dirayetiyle hain kalkışma planı başarısız olmuştur. O gece tankın, uçağın, helikopterin, tüfeğin karşısına sadece imanlı yüreği ve inancı ile dikilen aziz milletimiz, günlerce sokakları, meydanları boş bırakmayarak istiklaline ve istikbaline sahip çıkma konusundaki kararlılığını ortaya koyan kıymetli vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. 15 Temmuz, "günü, iradeye sahip çıkma günüdür" anlayışı ile Başkomutanımız Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile meydanları bir an boş bırakmayan aziz milletimizin ikinci bağımsızlık savaşıdır. Aziz vatanımızı ve devletimizi bu ihanet çetesi mensupları aracılığıyla, devletimizi teslim alabileceklerini sanarak 15 Temmuz akşamı harekete geçenler, ertesi gün akşamı daha 24 saat olmadan milletimiz tarafından hüsrana uğratılmışlardır. Aziz milletimiz Ecdadımızın Çanakkale’de, Sarıkamış’ta ve Kurtuluş Savaşında ortaya koyduğu destansı mücadeleyle vatanın bağımsızlığı için şehadete yürüdü. O ecdadın 248 kahraman torunları da 15 Temmuz gecesi vatanın ve milletin bağımsızlığı için gözlerini kırpmadan, hiç düşünmeden şehadet şerbetini içti. Bu duygu ve düşüncelerle tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum" ifadelerini kullandı.

HAİNLERİN BAŞARILI OLMALARI ASLA MÜMKÜN DEĞİL

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Türkiye, tarihinin en alçak ihanetlerinden birisini takvimler 15 Temmuz 2016’yı gösterdiğinde yaşadı. Bu günün gecesinde Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yuvalanan Fethullahçı Terör Örgütüne mensup bir grup üniformalı hain, uzun süreden beri hazırlandıkları darbe planını uygulamaya koymuş ancak bu darbe girişimi halkımızın demokrasiye sahip çıkması ile sonuçsuz kalmıştır. Devletimizin varlığını, milletimizin birliğini, beraberliğini ve egemenliğini hedef alarak demokrasimize kast eden 15 Temmuz hain darbe girişimi, ülkemizin tarihi boyunca yaşadığı en büyük ihanetlerden birisidir. Milletimiz, 1960 darbesini gördü, 1971 darbesini gördü, 28 Şubat’ı gördü. Ülkemiz, geçmişten bugünlere demokratikleşme yolunda büyük adımlar attı. Türkiye’de bu gelişmeden rahatsız olan, Türkiye’nin gelişmesini istemeyen, Türkiye’nin demokratikleşmesini baltalamaya çalışan bir grup, Türkiye’de 3 yıl önce darbe yapma teşebbüsünde bulundu. Bu ülkeyi seven, kendisini bu ülkeye adamış birçok gencimiz ve bu milletin bütün fertleri, bu çetecilere fırsat vermedi. Hainlerin başarılı olmaları asla mümkün değildir. Hiçbir darbe, hiçbir kalkışma asla meşru değildir ve hiçbir şekilde savunulamaz. 15 Temmuz gecesi yaşanan şanlı direnişi ve demokrasi zaferinin yıldönümünde kutlu destanı hatırlayacak, hatırlatacak, aziz şehitlerimizi rahmet ve minnet duyguları ile anmaya devam edeceğiz. 15 Temmuz 2016 gecesi Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ/PDY) tarafından Türkiye’ye, milli iradeye, demokrasiye, ülkemizin birliği ve bütünlüğüne karşı gerçekleştirilen hain darbe girişimini bir kez daha lanetliyor, vermiş oldukları destansı mücadele sonrası hayatını kaybeden demokrasi şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Türk milletine sabır, gazilerimize sağlıklı bir ömür diliyorum” ifadelerini kullandı. (NEVRE SARAÇ)

 

14.07.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin