OHAL REJİMİNE KARŞI CHP’DEN OTURMA EYLEMİ

OHAL REJİMİNE KARŞI CHP’DEN OTURMA EYLEMİ

CHP Genel Merkezinin kararıyla 16 Nisan 2017 Referandumunun yıldönümünde Türkiye’nin 81 ilinde “OHAL Değil, Demokrasi İstiyoruz” sloganıyla CHP’liler oturma eylemi yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “CHP 81 ilde OHAL’e karşı çıkan farklı siyasi partilerle, STK’larla, örgütlerle ve mağdur insanlarla birlikte tüm Türkiye’de alanlarda haykırıyor” dedi.

CHP Genel Merkezinin kararıyla 16 Nisan 2017 Referandumunun yıldönümünde Türkiye’nin 81 ilinde “OHAL Değil, Demokrasi İstiyoruz” sloganıyla CHP’liler oturma eylemi yaptı. Yeşilsu Meydanı’nda düzenlenen oturma eylemine CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Gaziantep Milletvekilleri Akif Ekici ile Mehmet Gökdağ, CHP İl Başkanı Hayri Sucu, İlçe başkanları ve partililer katıldı. Oturma eylemi öncesi basın mensuplarına açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Bugün CHP 81 ilde OHAL’e karşı çıkan farklı siyasi partilerle, STK’larla, örgütlerle ve mağdur insanlarla birlikte tüm Türkiye’de alanlarda haykırıyor. OHAL hukuksuzluktur, Güçler Ayrılığı İlkesinin askıya alındığı, bağımsız mahkemelerin yok edildiği, Türkiye’de can ve mal güvenliğinin kalmadığı bir rejimin adıdır. 20 Temmuz’da başlayan ‘Sivil Darbe’ süreci maalesef, herkesi etkilemeye devam ediyor. Bundan 1,5 yıl önce insanlara, ‘OHAL nedir?’ siye sorduğumuzda cevap veremiyordu, ama OHAL sorgusuz sualsiz insanların işten atılmasıdır; taşerona kadro verilmemesidir, Adıyamanlı tütün üreticisine sıkılan biber gazıdır. Yeşilyol’da yol açılmasına karşı çıkan teyzenin engellenmesidir. OHAL, Türkiye’de hukukun askıya alındığı, güçler ayrılığının yok edildiği rejimin adıdır. Demokrasiyi savunanlar, özgürlüğü ve barışı savunanlar; Tek adamlığa karşı hep birlikte, ‘OHAL’e Hayır!’ demek için buradayız” dedi.

‘OHAL 21 AYDIR SÜRÜYOR’

CHP Gaziantep İl Başkanı Hayri Sucu eylemde yaptığı konuşmada; “21 aydır süren OHAL ile ülkemizdeki baskı rejimi kurumsallaşmıştır. Demokrasiye ve hukuk sistemine yönelik bir saldırı halini alan OHAL rejimi, insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. KHK’lar eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye’yi tek tipe sokmak için sivil toplum kuruluşlarına, sendikalara, meslek oda ve birliklerine yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir. AKP iktidarının muhaliflerine bir sopa olarak kullandığı OHAL, bu faşizan sınırlarını bile aşmış; sağcı solcu, muhafazakâr sosyal demokrat, kimseyi ayırmadan tüm topluma karşı işlenen bir suç haline gelmiştir. OHAL ile ülkemizde hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır” dedi.

Açıklamanın ardından alanda bulunan partililer oturma eylemi yaptılar. (YAHYA KARÇAK)

16.04.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin