OKULLARDA MOBESE DÖNEMİ

OKULLARDA MOBESE DÖNEMİ

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, yeni eğitim öğretim yılının başlaması ile birlikte okul ve okul çevresinde alınan güvenlik tedbirleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yeni eğitim öğretim yılında okul ve okul çevrelerinde alınacak tedbirler kapsamında okulları 3 farklı gruba ayırdıklarını kaydeden Vali Yerlikaya, güvenlik bakımında hassas olan 1’inci gruptaki 50 okulun emniyet müdürlüğü yönetiminde mobese kameralarıyla donatılacağını söyledi.

 

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, yeni eğitim öğretim başladığı ilk günde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.  Valilik binasında düzenlenen toplantıya Vali Yerlikaya’nın yanı sıra İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete ve İl Jandarma Komutanı Albay Halil Uysal katıldı.

 

Vali Ali Yerlikaya, yeni eğitim öğretim yılında Gaziantep’te 520 bin öğrencinin eğitime başladığını ifade etti. Yeni eğitim yılında 26 bin 500 öğretmenin Gaziantep’te görev yapacağını söyleyen Vali Yerlikaya, 102’si özel okul, bin 63’ü devlet okulu olmak üzere bin 165 okulun eğitim öğretim yılına başladığını kaydetti.

 

Bu yıl eğitim öğretim dönemine farklı bir şekilde hazırlandıklarını söyleyen Vali Yerlikaya, en önemli konuların başında okul ve okul çevresi güvenliğinin geldiğini söyledi. Vali Yerlikaya,  “İç İşlerimi Bakanlığı’mız ve Milli Eğitim Bakanlığı’mızın ortak çalışmaları ile 81 il valilikleri bu yıl o okul be okul çevresi güvenliği ile ilgili daha farkındalık oluşturan bir hazırlık süreci yaşadı. Gaziantep’te, Valilik, Jandarma, Emniyet ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’müz bin 165 okulumuzun eğitim öğretim yılına güvenli bir şekilde hazırlanması, okul içi çevresi ve bahçesinde güvenlikle ilgili gelmiş olduğu önleyici  koruyucu hizmetlerin daha ileriye gitmesi ile ilgili gayretler gösterdik” dedi.     

 

“50 OKULUN ÇEVRESİNİ KAMERALARLA DONATACAĞIZ”

 

Vali Yerlikaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Öncelikle tüm okullarımızı 3 güvenlik öncelikli gruba ayırdık Birinci kinci ve üçüncü dereceden olmak üzere gruba ayırdık.  1 grup güvenliğin diğerlerine göre nispeten mutlak hassas olmamız gereken okul sayımız 50. Bu 50 okul ile ilgili Kent Güvenlik Yönetim Sistemi dediğimiz, yani şehrimizde Emniyet Müdürlüğümüzün yönetiminde olan bir mobese merkezimiz var. bu 50 okulun çevresini kameralarla donatacağız.  Bu elli okulu mobese sitemine entegre ediyoruz. Yıl başına kadar bunu tamamlayacağız.

 

“HER OKULA 2 ADET GÜVENLİK GÖREVLİSİ ALINACAK”

 

Güvenlik konusunda hassas davrandıkları söz konusu 50 okul ile ilgili alınan tedbirlerden bir tanesinin de kapı güvenliği olduğunu kaydeden Vali Yerlikaya her okulda sadece bir giriş kapısı olacağını ifade ederek, “Bu 50 okulumuza ayrıca 2’şer tane özel güvenlik alıyoruz. Bunalın mesai saatlerini il milli eğitim müdürlüğümüz ve okul müdürlüğümüz bunları ayarlayacak. 1. derecen önem verdiğimiz okullarda artık özel  güvenlikler tarafından kontrol altına alınacak. Özel güvenlikler 1 ay içinde göreve başlıyor. Yıl  başına kadar da kent güvenlik yatırım sistemi tamamlanıyor”  ifadelerinde bulundu.   

 

YENİ OKULLAR MOBESE SİSTEMİNE ENTEGRE EDİLECEK

 

Vali Yerlikaya, daha önce 102 tane özel eğitim kurumu idarecisiyle yapılan toplantıda özel okullarda kamera olması yönünde talepte bulunduğunu ve özel okulların en geç bir aya kadar bu sisteme dahil olacaklarını söyledi. Vali Yerlikaya ayrıca, “Şu an 133 tane inşaat aşamasında olan henüz bitmemiş ve milli eğitim müdürlüğümüze henüz teslim edilmemiş okullarımız var. bu okullarımızda da ilçe merkezlerimizde olanları tamamının çevre güvenliğini mobese sitemine entegre ediyoruz” bilgisini paylaştı. 

 

Vali Yerlikaya açıklamalarında okul müdürlerine de seslenerek, “Tüm okul müdürleri, okul ve okul çevresi güvenliği, noktasında  bulundukları yerin mülki idari amiri gibi, jandarması, polisi gibidir. Sadece eğitim hizmetini sunmak değil birinci göreviniz bulunduğunuz bina içerisinde çocuklarımızın okula güvenli bir şekilde gelip gitmeleri, sınıfları içerisinde huzurla eğitim öğretimi yaşamaları bütün bunlardan siz sorumlusunuz” şekline konuştu. 

18.09.2017 (Sinan ŞAHİN)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin