‘ÖNEMLİ OLAN TOPLUMA KAZANDIRMAK’

‘ÖNEMLİ OLAN TOPLUMA KAZANDIRMAK’

Gaziantep Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Gaziantep Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen SODES programı kapsamında ‘Bir Motif Bir İnsan’ projesinin kapanış toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz, “Bizler insanları salt cezalandırmayla toplum için faydalı olabileceğine artık inanmıyoruz. Elbette yargılama, cezalandırma bir yöntem bir sistemdir. Ancak bizler için önemli olan topluma yeniden kazandırma, toplum için faydalı olmaktır. Özellikle önemsediğimiz de aileleriyle birlikte yeniden arkadaşlarımızın toplum içinde var olmalarıdır. Bugüne kadar gerçekten Türkiye çapında çok güzel çalışmalar yapıldı” dedi.

Gaziantep Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Gaziantep Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen SODES programı kapsamında ‘Bir Motif Bir İnsan’ projesinin kapanış toplantısı ve sergisi gerçekleşti. Toplantıda konuşan Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz; “2005 yılının Temmuz ayından itibaren Türk infaz Hukuk Sisteminde denetimli serbestlik hükmüyle birlikte yeni bir yapılanma gerçekleşti. 2005 yılında kuruluşuyla birlikte görev aldığım bu sistemin biz zaman zaman arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde de değerlendirdiğimizde acabalarla başladık. Devam edebilir miyiz, başarabilir miyiz görebilir miyiz?” dedi.

İNSANLARI YALNIZCA CEZALANDIRMAK FAYDALI DEĞİL

Başsavcı Yılmaz, “Aradan geçen 13 yılda gördük ki gerçekten çok güzel işler yapıyoruz. Bizler insanları salt cezalandırmayla toplum için faydalı olabileceğini artık inanmıyoruz. Elbette yargılama, cezalandırma bir yöntem bir sistemdir ancak bizler için önemli olan topluma yeniden kazandırma, toplum için faydalı olmaktır. Özellikle önemsediğimiz de aileleriyle birlikte yeniden arkadaşlarımızın toplum içinde var olmaları. Bu süreçte bugüne kadar gerçekten Türkiye çapında çok güzel çalışmalar yapıldı. Meslek edindirme kursları veya bizim açık ceza infaz kurumlarında başlaya meslek edindirme, çalışma ve üretmenin devamı niteliğinde denetimli serbestlik müdürlüklerinde bu çalışmaları devam ettik. Türkiye çapında birçok ilde uygulanan bu güzel model bugün Gaziantep’te de uygulandı ve başarıyla sonuçlandı” ifadelerine yer verdi.

İNSAN OLARAK BAKIYORUZ

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, kapanış toplantısında yaptığı konuşmada, “Aynı zamanda toplumda yönlendirme ve doğru algıyı üretme topluma faydalı olma ve toplu dokunma sorumluluğu da vardır. İşte bu yüzden GAÜN olarak biz topluma dokunuyoruz. Biz 81 milyon insanıyla bir ferdini bile feda etmeyecek toplumuz. Dolayısıyla kader mahkumu da olsa, suç işlemiş de olsa biz öncelikli olarak insan olarak bakıyoruz ve onların tekrar topluma kazandırılması ve sosyal rehabilitasyon amaçlı olarak da onlara her türlü desteği vermeye hazırız” şeklinde konuştu. Programın Koordinatörlüğünü ve sunuculuğunu Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Eğitim İyileştirme Bölümü Dış Uzmanı Perihan Özel üstlendi.  (TÜLAY CANDAR)

 

6.11.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin