ONLAR MAL DEĞİL CAN

ONLAR MAL DEĞİL CAN

Son dönemde artan hayvanlara kötü muamele ve işkence olaylarının ardından hükümet harekete geçti. Hazırlanan yeni düzenlemeye göre hayvanlara kötü davrananlara artık para değil hapis cezası verilecek. Gaziantep Hayvanat Bahçesi Müdürü Celal Özsöyler ile CAHİDE Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Güneş, yapılması planlanan değişikliği sonuna kadar desteklediklerini açıkladı.

Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılması planlanan değişiklikle sahipli-sahipsiz olmasına bakılmaksızın hayvanlara acımasız ve zalimce davranan ya da hayvanları öldüren kişilere 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek kanun tasarısı hayvanseverleri sevindirdi.  Tasarıda suç birden çok hayvana karşı işlenmişse ceza 4 buçuk yıla kadar çıkabilecek. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile hayvanları korumaya yönelik düzenlemenin son aşamaya geldiği müjdesini şu sözlerle vermişti; "Bu yapılan çalışmayla hayvanları bir 'mal' olarak gören anlayıştan, onları da bir 'can' olarak gören anlayışa dönüşecek şekilde bir düzenlemeyi yapacağız inşallah. Hayvanlar da insanlara emanettir. Kötü muamele, işkence asla kabul edilemez".

BİRLİKTE YAŞAMAYI ÖĞRENMELİYİZ

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Müdürü Celal Özsöyler, gazetemize yaptığı açıklamada, tasarının çok önemli olduğunu belirterek, “ Bizler, Hayvanat Bahçesi olarak sokak hayvanlarının şiddete uğramasına, satılmasına ve dövüştürülmesine her zaman karşı durduk. Şimdi hazırlanan düzenleme ile bu suçları işleyenlere daha caydırıcı cezalar verilecek. Düzenlemeden önce de vatandaşlarımıza her zaman hayvanları pet shoplardan satın almamalarını söylemiştik.  Hayvanlar mal değil, can ve satılmaz. Eğer sahiplenmek isteyenler olursa ücretsiz olarak Hayvanat Bahçemizden sahiplenebilirler. Bakamayacak durumda olduklarında yine Hayvanat Bahçemize getirebilirler. Unutmayalım ki biz o canların yaşam alanını kısıtladık ve birlikte yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor” dedi.

BU DEĞİŞİKLİKLE CEZALAR CAYDIRICI OLACAK

Gazetemize konuya ilişkin değerlendirmede bulunan CAHİDE Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Güneş, “Sokak hayvanlarının her zaman uğradığı şiddetlerin karşısında durduk. Canları her zaman korumaya kollamaya çalıştık. Biz korumaya çalışırken birileri de o canlara zarar vermeye devam ediyordu. Bu yapılacak değişiklikle hayvanları artık bir 'mal' olarak değil onları 'can' olarak gören bir anlayış hakim olacak. Bu değişiklikteki caydırıcı cezalar ile artık canların da huzurlu yaşamları olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

16.04.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin