ÖNLEMLERLE BAŞARIYORUZ!

ÖNLEMLERLE BAŞARIYORUZ!

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınına karşı il genelinde yürütülen çalışmaları anlattı. Başkan Şahin, Gaziantep’in vaka artışlarında ilk 5’lerde olduğu günlerden bugünlere geldiğini aktararak, “Aldığımız önlemlerle Türkiye ortalamasının altına düştük. Korona virüs ile mücadelede çok ciddi bir denetim ve eğitim seferberliği yaptık. Valimiz, çok disiplinli. Bizler de yerel yönetimler olarak lojistik destek veriyoruz. Güvenli Okul, Güvenli Şehir” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ulusal televizyon kanalına katılarak korona virüs ile mücadeleye ilişkin kentte yürütülen çalışmaları anlattı. Gaziantep’te vaka sayılarının son zamanlarda alınan tedbirlerle birlikte vaka sayılarının azaldığını kaydeden Şahin, “Vaka sayılarında ilk 5’te idik, alınan önlemlerle bu durumdan çıktık. Şu anda vaka sayısı bakımından Türkiye ortalamasının altına düştük. İnsanların yaşam şeklini değiştirmeden bu virüsten kurtulamayacağız. Aldığımız önlemlerle Türkiye ortalamasının altına düştük. Korona virüs ile mücadelede çok ciddi bir denetim ve eğitim seferberliği yaptık. Sayın Valim, çok disiplinli. Bizler de yerel yönetimler olarak lojistik destek veriyoruz” dedi.

YAZILIM GELİŞTİRİLDİ

Başkan Şahin, konuşmasının devamında “Mücadelede en önemli kısım filyasyonda olan şüpheli ve temaslı kişilerin evde kalması. Bu kişilerin evde kalmasını sağlamak için, yazılım yoluyla önlem geliştirdik. Oluşturmuş olduğumuz bu yazılıma, Hayat Eve Sığar uygulamasındaki verileri entegre ettik. Evde kalması gereken kişileri gösteren bir yazılım geliştirdik, evde kalmıyorsa da hızlı bir şekilde denetim yapıp cezalandıracak sisteme geçtik” dedi.

ÇOCUKLARA VE ANNELERE EĞİTİMLER VERDİK

Başkan Şahin, okullar için aldıkları tedbirlere değinerek, “Vaka sayılarında ilk 5’te idik, alınan önlemlerle bu durumdan çıktık. Şu anda vaka sayısı bakımından Türkiye ortalamasının altına düştük. Aslında genelgeler her şeyi anlatıyor, önemli olan bunu uygulamak. Uygulamada yerelde başlıyor. Valimiz, belediye başkanlarımız, pandemi kurulu büyük bir koordinasyon oluşturdu. Örneğin okullarda yetersizlik var. Biz ne yaptık, “Güvenli Okul, Güvenli Şehir” dedik. Büyükşehir Belediyesi olarak, okullara girişte dezenfekte, çocukların maskeleri ve temizlik ürünlerini içeren, maske, mesafe ve temizlik kurallarını içeren bir protokol yaptık. Büyükşehir olarak okullara tüm desteği veriyoruz. Bunların yanı sıra okullarda, çocuklara ve annelere eğitimler verdik. Okullar başladığı zaman ne yapıp ne yapılmayacağını anlatıyoruz. 500 okulda bunun imzasını attık, tek tek çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

GÜVENLİ GIDA ÖNEM KAZANDI

Pandemi ile birlikte güvenli gıdanın ve tarımın önemine dikkat çeken Başkan Şahin, “İşletmelerimize Fıstık Gibi Sertifikalarımızı veriyoruz. 100 işletmemize tek tek giderek, sertifikalarımızı tek tek teslim ettik. Eğitim vermemiz gerekiyor. İnsanların yaşam şeklini değiştirmeden bu virüsten kurtulamayacağız. İnsanlara alışkanlıklarının yanlış olduğunu anlatmamız gerekiyor” dedi. (NEVRE SARAÇ)

16.09.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin