PERSONELLER GÖREVLENDİRİLDİ

PERSONELLER GÖREVLENDİRİLDİ

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala korona virüs ile mücadelenin hakim olduğu günlerde kurban satış yerleri ve kesim yerlerinde uygulanacak kurallar gündeme geldi. İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan, toplam 59 veteriner hekim, veteriner sağlık teknisyeni ve teknikeri Kurban Bayramı öncesi ve kurban süresince görevlendirdiklerini açıkladı.

Yaklaşık 1 ay sonra gerçekleşecek olan kurban bayramı öncesinde kesilecek olan kurbanlıklara ilişkin İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan, vatandaşları bilgilendirdi. Kurbanların nasıl seçilmesinden kesimine kadar birçok konuya değinen Karayılan, “Allah’ a yakınlaşmak anlamına gelen “kurban” ibadeti, kurban olarak kesilmesi uygun olan hayvanın, usulüne uygun şekilde kesilmesidir. Kurban ibadetinin yerine getirileceği 2020 yılı Kurban Bayramı 31.07.2020 ve 03.08.2020 tarihleri arasında idrak edilecektir. Kurbanlık hayvan alım ve satımlarında insan ve hayvan sağlığının korunması, ülke ekonomisinin zarar görmesinin engellenmesi amacıyla bir takım tedbirlerin alınması, yetiştiricilerin ,hayvan satıcılarının ve hayvan alıcılarının bu tedbirlere uyması gerekmektedir. Her sene olduğu gibi bu senede Kurban Hizmetlerinin ifası için oluşturulacak komisyonumuz Vali Yardımcımız başkanlığında; İl Müftülüğümüz, İl Sağlık Müdürlüğümüz ,İl ve İlçe Belediye Başkanlıklarımız, İl-İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüklerimiz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz , Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğümüz ekiplerinden oluşmaktadır” dedi.

59 VETERİNER HEKİM, VETERİNER SAĞLIK TEKNİSYENİ VE TEKNİKERİ GÖREVLENDİRİLDİ

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak kurbana yönelik çalışmaların yıl boyu devam ettiğini aktaran Karayılan, “Koruyucu hayvan sağlığı çalışmaları kapsamında bulaşıcı ve salgın hastalıklara karşı hayvanlarımız aşılanmakta, bunların takip ve kontrolü için küpelenerek bilgisayar kayıtları yapılmakta, hastalık çıkışlarında kordon, karantina ve dezenfeksiyon işlemleri yapılmaktadır ki bu süreklilik arz eden bir çalışmadır. İl dışından İlimize Kurbanlık olarak hayvanlarını getiren hayvan sahiplerinin geldikleri il veya ilçe tarım müdürlüklerinden Veteriner Sağlık raporu almaları zorunludur. Büyükbaş hayvan satın alacakların alacakları hayvanların kulak küpesi, pasaportu veya “Veteriner Sağlık Raporu”, küçükbaş hayvan satın alacakların ise alacakları hayvanların kulak küpesi ve nakil belgesi veya ”Veteriner Sağlık Raporunun” olması gerekmektedir.9 ilçe müdürlüğümüzde görevli toplam 59 veteriner hekim, veteriner sağlık teknisyeni ve teknikeri Kurban Bayramı öncesi ve kurban süresince görevlendirilmiştir. Belediyelerimizle organize olarak kurbanlık kesim yerlerinde görevli kasaplara yönelik eğitim verilmektedir. Görevli arkadaşlar; kurbanlıkların satış yerlerine çıkmadan önce koruyucu aşılamaları, satış yerlerinde belge ve sağlık kontrollerini, ayrıca kesim yerlerinde de kurban bayramında kesilen hayvanlara ait karkasların sağlık kontrollerini yapacaklardır” ifadelerine yer verdi.

DİŞİ HAYVANLAR KURBANDA KESİLMESİN

Kurbanlık hayvan alımlarında, kesimlerinde ve bunlardan elde edilen etlerin saklanması ve muhafazasında dikkat edilecek hususlar ile ilgili açıklamalarda bulunan Karayılan, “Hazırlanan bu Kurban Lifletleri ve Kitapçıklarda, camilerde personelimizce dağıtılmaktadır. Alınacak hayvanların sağlıklı, besili, gerekli evrakları bulunan (pasaport, vet.sağ.raporu, nakil belgesi gibi) koruyucu aşıları yapılmış ve hayvan kayıt sistemine kayıtlı olanlardan seçilmesi, gebe ve damızlık değeri yüksek dişi hayvanların kurbanlık olarak kesilmesinin önlenmesi, kurban edilmesi uygun olan hayvanlardan öncelikle erkek olanların tercih edilmesi gerekmektedir” dedi.

VEKALETEN KURBAN KESİMİ YAYGINLAŞMALI

Ülkemiz hayvancılığının geleceği olan damızlık değeri bulunan dişi hayvanların kesilmemesi gerektiğini vurgulayan Karayılan, “Tüm dünyayı etkisi altına almış olan Kovit-19 Pandemisi kapsamında bu sene özellikle kurban kesecek vatandaşlarımızdan; 3 gün boyunca ifa edilebilecek olan Kurban ibadetlerini, kendilerinin ve toplumumuzun sağlığı için 2. Ve 3. Günlere de yaymalarını rica ediyoruz. Kurban Satış ve Kesim alanlarında asılacak olan uyarı levhalarındaki hususlarda azami özen göstermeleri hepimizin sağlığını yakından ilgilendirmektedir. Kurban pazarlıklarında geleneksel hale gelmiş tokalaşmadan uzak durmalarını ve sosyal mesafeye azami dikkat etmelerini ve maskesiz satış ve kesim yerlerine girmemelerini önemle belirtmek isteriz. Ayrıca bu sene için vekaleten kurban kesiminin yaygınlaştırılması, kurban kesim ve satış yerlerimizdeki yoğunluğun azaltılması açısından önem arz etmektedir. Kesilen kurbanlıkların kulak küpeleri ve hayvan pasaportları en yakın İl/ilçe müdürlüklerine kesim tarihinden itibaren 7 gün içinde teslim edilmelidir. Hayvan kayıt sistemimize kayıtlı hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve doğum tarihi bilgilerinin sorgulanabilmesi amacıyla Bakanlığımızca hayvan web sayfası hazırlanarak kullanıma açılmış olup https://hayvanbilgi.tarimorman.gov.tr adresinden veya Haysag isimli mobil uygulamayı cep telefonunuza da indirerek küpe numarası ile sorgulanabilmektedir” dedi.

KURBANLIK HAYVAN STOKUMUZ FAZLASIYLA MEVCUT

“İl ve İlçe Belediye Başkanlıklarımızın özellikle kurban bayramlarındaki çalışmaları takdire şayandır” diyen Karayılan, sözlerinin devamında şunları söyledi, “Belediyelerimiz Kurbanlık Satış ve Kesim Yerlerinin listelerini ilanen halkımıza duyuracak olup buraların temizlik hijyeninden de belediyelerimiz sorumludurlar. 2019 yılında ilimizde Mehmetçik Vakfına Yapılanlarla beraber toplam; 13.145 büyükbaş, 85.444 adet de küçükbaş kesimi yapılmıştır. 2020 yılı için ise; 24.365 büyükbaş, 95.308 adette küçükbaş kurbanlık hayvanımız mevcuttur. Yani kurbanlık hayvan stokumuz fazlasıyla mevcuttur. Bu sayıları da göz önüne alırsak kurbanlık fiyatlarının da hem yetiştiricimizi hem de tüketicimizi üzmeyecek makul fiyatlarda seyredeceğini düşünüyoruz”.

USULÜ DIŞINDA KESİMLERE CEZA YAZILACAK

Karayılan, “Ayrıca güvenlik güçlerimiz (polis, jandarma, zabıta) yol kontrol ve arama çalışmaları sırasında kurbanlık hayvanların naklinde gördükleri aksaklıklar konusunda İl Müdürlüğümüz ekipleriyle irtibat halinde olup, gereken idari cezalar uygulanacaktır. Ayrıca ilimiz O.B.B.’de kurulu bulunan Canlı Hayvan Pazarımızda görevli veteriner hekimlerimiz gerek buraya gelen hayvanların gerekse burada satımı yapılan hayvanların sağlık kontrollerini yaparak nakil belgelerinin düzenleyip sevklerini sağlamaktadır. Kurban Bayramında kurbanlıkların belirtilen yerler dışında çevre kirliliğine sebep olacak yerlerde kesilmesi, hayvanların usulü dışında ehliyetsiz ellerce işkence ve eziyet eder şekilde kesilmesi gibi aykırılıklar tespitinde uygulanacak idari yaptırımlar konusunda; İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, İlgili Belediye Zabıta Müdürlükleri ve Orman ve Su İşleri Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlükleri yetkilidirler” dedi. (NEVRE SARAÇ)

 

26.06.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin