PROJELER  HIZLANDI

PROJELER HIZLANDI

Fatma Şahin başkanlığında toplanan Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kentte yapılan projelere ilişkin konular konuşuldu. Toplantıda önemli açıklamalarda bulunan Şahin, Gaziantep için hayati önem taşıyan projeleri hızlı bir şekilde tamamlamak için yoğun mesai harcadıklarını söyledi.

 

“KAFA KARIŞIKLIĞINA MÜSAADE ETMEYİZ”

 

Büyükşehir Belediyesi meclis salonunda yapılan toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye başkanı Şahin, konuşmasında imarlar Odası’nın çevre düzeni planına ilişkin yaptığı basın açıklamasına değinerek “Yaklaşık 3 buçuk yıldır üzerine çalıştığımız 1/100.000’lik planlamada tam bir teknik çalışma yaptık. Hiç bir şekilde müdahale etmedik. 6 ay gibi bir sürede karşılıklı görüş alışverişinin yapıldığı, her görüşün alınarak revize edildiği ve geçen ay da meclisimizin onayladığı bir plan bu. Asla nüfusu yüksek gösterip imarlı bölgeleri açma gibi izafi, doğru olmayan bilgilendirmelerle sivil toplum kuruluşumuzun halkımızın kafasını karıştırılmasına müsaade edemeyiz”  dedi.

 

“KUZEY ŞEHİR; HEM KONUT HEM ULAŞIM”

 

50 bin konutluk Kuzey Antep Projesi’ndeki son durum hakkında bilgi veren Şahin, “TOKİ yapıyor gibi görünse de Kuzey Antep’in altyapısının Gaziantep Büyükşehir’e ve GASKİ’ye 200-250 Milyon TL’lik bir maliyeti var. Burası bittiği zaman Kuzey Antep üzerinden Yavuzeli ve Araban hattını Adana’ya bağlıyoruz.  Kuzey Antep, hem konut hem de ulaşım altyapısı olarak görüyoruz” diye konuştu.

 

“KARATAŞ’TA 1027 YENİ KONUT YAPILACAK”

 

Şahin, Karataş’ta mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’nde bulunan alanda konut  yapılacağı müjdesini vererek,  “Yeni konut alanlarımızdan bir tanesi de Karataş’ın tam bittiği noktada. Çok güzel bir alan. Orada alt yapı sorunu yok, yol sorunu yok. Çok cazibeli bir alan. Hızlı bir şekilde konut ile ilgili bölge tasarımı yapacağı hem de 1027 konutun altyapısını hızlı bir şekilde yapacağız” şeklinde konuştu.

 

“KENTE 2’NCİ BÜYÜK PARK YAPILACAK”

 

Yüzüncü Yıl Parkı’ndan sonra Gaziantep’e en büyük 2’nci parkın yapılacağını ve kentin daha rahat nefes alacağını kaydeden Şahin, “Bu parkımızın adı Yamaçatepe Vadisi olacak. Büyüklük bakımından 100.Yıl parkından sonra en büyük 2’nci parkımız olacak. Burasını cennet gibi yapacağız. Buranın kamulaştırma işlemlerini tamamladık. 100. Yıl Parkı’nda yaşadığımız kamulaştırma sorununu burada yaşamayacağız. Burasını adeta cennet yapacağız. Gazianteplinin rahat nefes alabileceği bir mekan olacak” dedi.

 

“GÜMKART’TA HEDEF 50 MİLYON TL”

ithalatta Gümkart uygulaması kullanan firmalar sayesinde 18 milyon TL’nin Gaziantep’e kazandırıldığını anlatan Şahin, “Gümkart ile Gaziantep Gümrük Saymanlığı’na yapılan bütün vergi ödemeleri, ithalat hangi gümrükten gerçekleşmiş olursa olsun Gaziantep kayıtlarında gözükecektir. Bu durum ilimizin tahsil edilen vergi oranı rakamlarının daha sağlıklı ve daha olumlu bir veriye dönüşmesini sağlayacak ve ayrıca ilimize her yıl aktarılan maliye hazine payının yükselmesine katkı yapmaktadır. Yani bu uygulama sayesinde kazanan Gaziantep oluyor. Şu ana kadar 18 milyon TL Gaziantep’e geri döndü. Hedefimiz 50 Milyon TL” ifadelerini kullandı. 

 

“GAZİRAY’IN 5 KM’Sİ YER ALTINDA OLACAK”

 

“Şahin, Gaziray ile ilgili saha çalışmasının tamamlandığını ve Devlet Demir Yolları yetkilileri ile bugün görüşeceklerini aktararak, “Gaziray’ın 5 kilometresinin yer altına alınması ile ilgili prensipte karar alındı. Bugünkü görüşmemizin nedeni bütçe hesabı. Bütçe hesabında bunu kim nasıl ödeyecek. Bununda kararını verdikten sonra inşallah 25 kilometrelik Gaziray’ın 5 kilometresini yer altına almış olacağız. Hastaneler bölgesinden alta girecek adliyeden çıkacak. Gaziray bittiğinde aslında şehre metro getirmiş olacağız” ifadelerinde  bulundu.

 

“HAKİMLER VE SAVCILARA 60 KONUT”

 

Şahin, konuşmasının devamından Adalet Bakan Abdulhamit Gül’ün Gaziantep’e gelişiyle, Gaziantep’te görev yapan hakim ve savcıların konut sorunu ile yakından ilgilendiğini kaydederek, Adalet Bakanlığının Kızıhisar’da Hakim ve savcılar için 60 adet konut satın aldığını söyledi.

17.08.2017 (Sinan ŞAHİN)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin