PROJEYİ DURDURMAK ŞEHRE İHANET OLUR

PROJEYİ DURDURMAK ŞEHRE İHANET OLUR

Şahin, Büyükşehir Belediyesi Eylül Ayı 1. Birleşiminde yeşil alan ve trafik yoğunluğu üzerine gündem dışı söz alan CHP’li meclis üyelerine , “Şuan Gaziray ile ilgili Küçük Sanayi, Organize altından battı-çıktı maliyeti 250 milyon TL. Bir de hızlı tren geçecek. Maliyeti karşılayacak gücümüz yok fakat bunu mazeret gösterip projeyi durdurmak şehre ihanet olur. O yüzden cumhurbaşkanımıza gidip, uygun kredi almak için yardım istedik.”

Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı 1. Birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında toplandı. 32 maddenin gündeme alındığı meclis toplantısında, görüşülen maddelerden 31’i oybirliği ile kabul edildi. Oy çokluğu ile kabul edilen tek madde ise Büyükşehir Belediyesi’nin 5 yıllık stratejik planında yer alan toplu taşıma ve altyapı projeleri için Kamu Bankalarından ya da Özel Bankalardan 240 Milyar Lira iç ve dış kaynaklı kredi kullanılması hakkında Şahin’e yetki verilmesinin konuşulduğu maddeydi. Maddeye itiraz eden CHP Meclis Üyelerine Şahin, “Trafik sorununun temel sebebi nüfusun aşırı artması, refah seviyesinin artmasına bağlı olarak araç sayısının artması.  Bu sorunun çözülmesi için çok büyük yatırım gerekiyor. Ulaşım master planından gelen projeler hakkında çok net kararlar aldık. Maliyeti karşılayacak gücümüz yok fakat bunu mazeret gösterip projeyi durdurmak şehre ihanet olur” dedi.

BATTI-ÇIKTIYA 250 MİLYON LİRA

Ulaşım alanında yürütülen projeler hakkında bilgi veren Şahin, “Şuan Gaziray ile ilgili Küçük Sanayi, Organize altından battı-çıktı maliyeti 250 milyon TL. Şehri hastaneler bölgesinden ikiye bölgesinden ikiye böldüğümüzde  Şehitkamil’i ortadan bölmüş oluyoruz. Bir de hızlı tren geçecek. Maliyeti karşılayacak gücümüz yok fakat bunu mazeret gösterip projeyi durdurmak şehre ihanet olur. O yüzden cumhurbaşkanımıza gidip, uygun kredi almak için yardım istedik. Hazine müsteşarıyla bu konuda konuşacağız. Şehrin trafik yükünü azaltmak için çok sayıda yatırım yapmamız gerekiyor. Metronun kâğıttaki uygulama projesi maliyeti 18 Milyon TL” şeklinde konuştu.

HAVALİMANI İHALESİ BUGÜN

8 körüklü yeni havalimanı yatırımının maliyetinin yaklaşık 350 Milyon Lira olduğunu belirten Şahin, “ Milletvekili ve Bakanlarımız projeyi yakından takip ediyor. Proje ikinci ihaleye bugün çıkıyor” dedi.

BÜTÇENİN BEŞTE BİRİ

GAZİANTEP EĞİTİMİNE

Eğitim alanında yapılan yatırım ve ayrılan bütçe hakkında da bilgi veren Şahin, “Şuanda eğitim alanında devletin elindeki yatırımların büyük kısmı İstanbul, Şanlıurfa, Gaziantep. 85 okulun ihalesi yapıldı ve inşaatı başladı. Bu ay sonunda 85 okulun ihalesi bitmiş olacak. Ayrıca bu yıl Milli Eğitim Bakanlığının ayırdığı eğitim bütçesinin beşte biri Gaziantep’e geliyor” diye ekledi.

 

HASSAS NOKTA: YEŞİL ALAN

Gaziantep’in son 10 yılda beton yığını haline geldiğini söyleyen CHP’li meclis üyelerine Şahin, “Göreve geldiğimiz andan itibaren son 3 yılda her yıl 1 milyon metrekare yeşil alan ürettik. Yeşil alan bizim en hassas konumuz. 650 dönüm Alleben Göleti’nin devamını yapıyoruz. Nurgana’da 250 dönümlük alanda hiç ağaç yoktu. O bölgeyi temizledik ve yeşil alana dönüştürdük. İlk geldiğimizde ‘Doğaya aşkımızı ilan ediyoruz’ diyerek yola çıktık.” İfadelerini kullandı.

12.09.2017 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin