RAHATLATAN KARAR

RAHATLATAN KARAR

Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Borsası ve Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin banka kredilerinin yapılandırılmasına ilişkin yaptığı girişim sonuç verdi. Türkiye Bankalar Birliği tarafından alınan tavsiye niteliğindeki karara göre bankalar ve diğer finansal kuruluşlara toplam nakit kredi borcu 15 milyon TL’nin altında olan işletmeler, vadesi gelen taksitlerini belli şartları sağlayanlar, vadesi gelen taksitlerini 6 aya kadar vadelendirebilecek.

Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Borsası ve Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri, geçtiğimiz günlerde banka kredilerinin yapılandırılmasına ilişkin girişimlerde bulunmuştu. Oda ve Birliklerin girişimleri sonuç verdi, kredi borcu bulunan firmalar artık nefes alacak. Türkiye Bankalar Birliği tarafından alınan kararla bankalar ve diğer finansal kuruluşlara 15 Milyon TL’nin altında toplam nakit kredi borcu olan işletmeler ve firmalar, belli şartları sağlamaları halinde, vadesi gelen taksitlerini 6 aya kadar 6 aya kadar anapara ödemesiz olmak üzere 24 aya kadar vadelendirebilecek. Konuya ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan Gaziantep Ticaret Odası Başkanı M. Tuncay Yıldırım, kararın önemine dikkat çekerek, “Türkiye Bankalar Birliğinin (TBB) takdiri bankalara ait olmak üzere açıkladığı tavsiye niteliğindeki 'vadelendirme' kararını olumlu karşılıyorum. Elbette bankaların da bu tavsiyeye kulak vererek reel sektörün yanında olması önemli” dedi.

‘ANADOLU YAKLAŞIMI’ ÖNERİLERİ

 Ekonominin zor bir süreçten geçtiğini aktaran  GTO Başkanı Yıldırım, “Zor bir süreçten geçen ekonomimizde reel sektörün ayakta kalabilmesi için birçok tedbir alınıyor, programlar hazırlanıyor, yol haritası belirleniyor. Firmaların banka kredilerinin yapılandırılmasına yönelik açıklanan tavsiye kararı da bu bağlamda oldukça önemli.  Kurban bayramından önce döviz kurunda yaşanan şiddetli dalgalanmaların ardından Gaziantep Meslek Kuruluşlarıyla birlikte yaşanan sıkıntılar karşısında alınabilecek önlemleri  "Anadolu Yaklaşımı" başlığıyla ekonomi yönetimine sunduk” ifadelerine yer verdi.

BANKALAR, REEL SEKTÖRÜN YANINDA OLMALI

Banka kredilerinin yapılandırılmasının Gaziantep Ticaret Odası, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Borsası ve Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri ile birlikte sunulan önerilerden olduğunu vurgulayan GTO Başkanı Yıldırım, Türkiye Bankalar Birliğinin (TBB) takdiri bankalara ait olmak üzere açıkladığı tavsiye niteliğindeki 'vadelendirme' kararını olumlu karşılıyorum. Elbette bankaların da bu tavsiyeye kulak vererek reel sektörün yanında olması önemli.  Önümüzdeki süreçte bu uygulamadan borcu 15 milyon TL üzerindeki işletmelerin de yararlanması yönünde çalışma yapılmasını bekliyoruz” dedi. (NEVRE SARAÇ)

9.10.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin