RAKAMLAR  NORMAL DEĞİL

RAKAMLAR NORMAL DEĞİL

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı rakamlara göre Gaziantep’teki evliliklerin ilk 5 yılında boşanma oranı Türkiye ortalamasının üzerinde. Türkiye genelinde çiftlerin ilk 5 yılda boşanma oranı yüzde 39.1 iken bu rakam Gaziantep’te yüzde 46.4 oldu. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Gaziantep Barosu Başkanı İskender Kahraman, Gaziantep’te evliliklerin ilk 5 yılda boşanma rakamlarının Türkiye ortalamasının üzerinde olmasını “Bu rakamlar normal değil“  şeklinde değerlendirdi.

 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçtiğimiz günlerde verdiği istatistiklere göre Gaziantep’te evliliklerin ilk 5 yılda boşanma ile sonlanma oranları yüzde 46.4 olarak gerçekleşti. Aynı rakam Türkiye genelinde yüzde 39.1 olurken Gaziantep Barosu Başkanı İskender Kahraman, kentin sosyolojik ve ekonomik yapısı göz önüne alındığında rakamların normal olmadığını ifade etti.

 

“BOŞANMALARIN TEMEL SEBEBİ ŞİDDET”

 

Kahraman, “Normalde Gaziantep’te boşanma oranlarını Türkiye ortalamasının altında olması gerekiyor. Çünkü Gaziantep gelenek göreneklerine bağlı, daha dışa kapalı bir kent. Burada özellikle bize adli yardım bürolarına gelen boşanma dosyalarının içeriklerine baktığımızda maalesef işsizlik, yani ekonomik şartlar, uyuşturucu ve alkol kullanımı evliliklerin bitmesinin en büyük nedeni olarak gözüküyor. Tabi bütün bu saydığımız sebepler aile içi şiddeti, şiddet de boşanmayı doğuruyor. Bu nedenle evlilikler son buluyor. Yani evliliklerin sonlanmasında şiddet en temel neden olarak göze çarpıyor” dedi.  

 

“AİLE YAPIMIZ BOZULMAYA BAŞLIYOR”

 

“Önceden kol kırılır yen içinde kalınır mantığı ile evlilikler boşanma aşamasına gelmiyordu” diyen Kahraman, evliliklerin son bulmasında ekonomik sebeplerin de etkili olduğunu belirterek,  “Sosyal yardımlardan kaynaklanan bir rahatlık var. Boşandıktan sonra annenin yanında kalan çocuğa ve anneye devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar da bu işe biraz cesaret veriyor. Özellikle kadınların sosyal destek alma imkanlarının artması boşanma konusunda daha rahat hareket edilmesini sağlıyor. Elbette şiddete maruz kalan ya da evliliğini sürdüremez hale gelen kadınlar için devletin sosyal yardımlarda bulunması çok önemli. Ama toplum yapımızın, aile yapımızın bozulmaya başladığı aşikâr. Boşanma davalarındaki artışın bir en önemli sebeplerinden biri de bu” şeklinde konuştu.

 

4.10.2017 (Sinan ŞAHİN)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin