‘SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SABIR TAŞI ÇATLADI’

‘SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SABIR TAŞI ÇATLADI’

Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak ve sendika üyeleri; 81 ilde düzenlenen ortak basın açıklamasına sendika il binasında toplanarak destek verdi. döner sermayeye ilişkin konuşan Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak, “Sistem karmaşık, sorun büyüktür. Ama kamu iradesi de bunu çözecek güçtedir. Sağlık Bakanlığı ve Üniversite hastanelerinde görev yapan fedakâr sağlık çalışanları da sorunun çözülmesini dört gözle beklemektedirler. Yöneticilere sesleniyoruz; Artık yeter! Sağlık çalışanlarının sabır taşı çatlamış ve bıçak kemiğe dayanmıştır” dedi.

Türk Sağlık-Sen tarafından 81 ilde düzenlenen ortak basın açıklaması Gaziantep Şubesi de destek verdi. Türk Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak ve sendika üyeleri sendika binasında yaptıkları basın açıklamasında, “Kulağa hoş gelen, ancak içi tuzak ve mayınlarla döşeli “sağlıkta dönüşüm” programının ortaya çıkardığı çarpık ve karmaşık bir yapıya bürünmüş olan “performansa dayalı döner sermaye sistemi” sağlık çalışanlarını mağdur etmeye devam ediyor. Kâğıt üzerinde sistem, çalışanlar çalıştıkça kazanacak diyor. Gel gör ki; uygulama bunun tam aksini söylüyor.  Sistem hem sağlık emekçilerinin iş yükünü arttırıyor hem de angarya yüklüyor. Artık sistemin; ne savunulacak, ne de çalışana bir faydasının olmadığı gün gibi aşikârdır. Bakıldığında muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde olağanüstü bir artış olmuş ancak, ele geçen ücretler küçülmüş, dibe vurmuş ve yok olmuştur. Bilinmelidir ki; son 10 yılda ülkemizde döner sermaye kadar eriyen hiçbir ücret olmamıştır. Çalışanların 5 yıl önceki döner sermaye ücretlerini mumla aramaları, durumun vahametini de açıkça göstermektedir. Bugün, döner sermaye sisteminden memnun olan, bir tek sağlık çalışanı kalmamıştır. Herkes muzdarip ve şikâyetçidir. Döner sermaye sistemindeki adaletsizliği, yanlışlığı ve çarpıklığı sağır sultan bile duyar iken, ne acıdır ki; bakanlık yetkilileri duymazdan ve görmezden gelmiştir” dedi.

SORUNLAR GÖRMEZDEN GELİNİYOR

Kazak, binlerce dilekçe sunduklarını vurgulayarak, “Türk Sağlık-Sen olarak; bu vurdumduymazlığa son verilmesi için, geçtiğimiz aylarda çalışanların döner sermaye taleplerini içeren binlerce dilekçeyi Sağlık Bakanlığı ve YÖK’e teslim ettik. Her iki kurumun yöneticilerine de bu durum defalarca anlattık. Sayın Bakan, yaklaşık bir yıl önce döner sermaye yönetmeliğinde değişiklik yapılacağını hem Genel Başkanımız Sayın Önder Kahveci’ye söylemiş hem de kamuoyu ile paylaşmıştı. Ancak; Aradan geçen sürede ne yazık ki; hala bir somut adım atılmamıştır. Eskiler  “Et-tekraru Ahsen, velev kane yüz seksen” demişler. Yani Yüz seksen kerede olsa, tekrar etmek güzeldir. Biz döner sermayeler ile ilgili sorunlara değil 180, bin 800 kez dikkat çektik. Fakat yanlışta ısrar edilmeye ve sorunlar görmezden gelinmeye devam ediliyor” ifadelerine yer verdi.

HİÇBİR SAĞLIK ÇALIŞANI ÖTEKİLEŞTİRİLMEMELİ

“Türk Sağlık-Sen olarak; sağlık çalışanlarının sesi olmak ve döner sermaye taleplerimizi yüksek perdeden aktarmak için bir kez daha alanlara çıktık” diyen Kazak, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Öncelikle ifade etmek isteriz ki; kırk yamalı bohçaya dönen, kokuşmuş ve tel tel dökülen bu sistem, baştan aşağı yeniden revize edilmelidir. Revize edilirken de, sağlık çalışanları sistemin merkezine yerleştirilmeli ve adalet sağlanmalıdır. Hiçbir sağlık çalışanı ötekileştirilmemeli ve mağdur edilmemelidir.  Sağlık çalışanlarının alın teriyle elde edilen gelir, kurumların finansal sıkıntılarına heba edilmemeli ve öncelik fedakâr sağlık emekçisinin olmalıdır.  Günümüz enflasyonu dikkate alınarak katsayılar yeniden belirlenmeli ve döner sermayeler yükseltilmelidir. Taban ücretler arttırılmalı ve her türlü izinlerde kesintiler son bulmalıdır. Döner sermayelerimiz mutlaka emekliliğe yansıtılmalı ve emeklilikte sağlık çalışanlarını bekleyen sefalete bir son verilmelidir”.

BIÇAK KEMİĞE DAYANDI

Yöneticilere seslenen Kazak, “Sistem karmaşık, sorun büyüktür. Ama kamu iradesi de bunu çözecek güçtedir. Sağlık Bakanlığı ve Üniversite hastanelerinde görev yapan fedakâr sağlık çalışanları da sorunun çözülmesini dört gözle beklemektedirler. Yöneticilere sesleniyoruz; Artık yeter! Sağlık çalışanlarının sabır taşı çatlamış ve bıçak kemiğe dayanmıştır.  Bütün sağlık çalışanlarının bütünleşeceği ve kabul edeceği yeni bir döner sermaye sistemi için gerekli düzenlemeleri bir an önce yapınız ve bu sorunu kökten çözünüz. Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli ve ekmeğiyle oynanmamalıdır.  Türk Sağlık-Sen olarak adaletli bir döner sermaye düzeni kurulana, çalışanların aldığı ücretler makul bir düzeye çıkarılana ve talepleri karşılana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir an bile geri durmayacağız.  Ekmek kavgamızda ne yılgınlık gösteririz ne de vazgeçeceğiz” dedi. (ASLI EMEKTAR)

 

 

5.12.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin