SAHTE MÜHENDİSİN ÖNÜNÜ AÇIYOR

SAHTE MÜHENDİSİN ÖNÜNÜ AÇIYOR

Yeni yapı ruhsatı form standartlarında yapılan son değişiklikle birlikte yapı ruhsatlarında proje mühendisi, mühendis ve mimarların imzaları yer almayacak. Projelerde bürokratik engellerin aşılması amacıyla gidilen değişiklik için İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, sahte mühendislerin önünün açılabileceğini vurguladı. Çeliktürk, “31 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen uygulama sahte mühendisin önünü sonuna kadar açıyor” dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Gökhan Çeliktürk, yeni yapı ruhsat formlarında yapılan değişikliği gazetemize değerlendirdi. Yapılan son değişiklikle yeni yapı ruhsat formlarında proje mühendisleri ve mimarlarının imzaları kaldırıldı. Çeliktürk, uygulamanın sorumluluk alan mühendisin izni dışında diplomasının kullanılması durumunu ortaya çıkaracağını belirterek, “Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğ ile yeni yapı ruhsatı form standartlarında değişiklik yapıldı. Bu yapı ruhsatlarında şantiye şefleri, yapı mühendis ve mimarları ile yapı denetçilerinin imzalarının yer aldığı bölümler kaldırıldı. 31 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen uygulama sahte mühendisin önünü sonuna kadar açıyor. Hem kamusal hem de mesleki alanda önümüzdeki süreçte ciddi sorunlar doğuracağını düşünüyoruz. Bu uygulama telafisi olmayan sonuçlar doğurabilir. İnşaat mühendisleri, mimarlar veya proje mühendisleri, yapı ruhsatlarında hizmet ürettikleri bir proje için imza atıyorlardı. Bilgileri dışında ruhsat düzenleme olayı olabilir” dedi.

RUHSATIN ÜZERİNDE SORUMLU MÜHENDİSİN İMZASI OLMAYACAK

Yapı ruhsatı imzasının bürokratik engel olarak görüldüğünü belirten Çeliktürk, “Uygulayıcılar, tebliği yapanlar bu imzaları bürokratik engel olarak görüyorlar. Yapı ruhsatı düzenlemek zorunda olan ilgili daireler özellikle taşralarda yapısında bulunan eksiklik veya terslik nedeniyle ruhsat işlemleri uzuyor. Proje mühendislerinin onay ve imzalarının kaldırılmasını buna bağlıyorlar. Bu kabul edilebilecek bir şey değil. Sonuçta belediyelerin sistemsel hataları sebebiyle ruhsatların işlemleri uzuyor. Mühendislerin ruhsattaki imzalarının çekilme durumu ruhsatın verilme süresini kısaltmayacak. Ruhsat düzenlenirken bir mühendisin sorumluluk alıp imza atması gerekiyor. Mühendisin haberi olmadan, diploma fotokopisi ile proje düzenleyebilirler, çünkü odanın kontrol yetkisi yok, üye kayıtlarına bakılmıyor. Kaldı ki önümüzdeki süreçte bu projeyi yapan mühendis ve mimarlar tadilat istedikleri zaman sıkıntıya sebep olacak. Ruhsatın üzerinde projeyi yapan mühendisin imzası olmayacak” ifadelerine yer verdi.

ÇÖZÜM DEĞİL SORUN DOĞURABİLİR

Oda olarak kamusal faydanın öne çıktığı durumu uygulamaları gerektiğini vurgulayan Çeliktürk, “Burada mühendis ve mimarın imzasını, odanın denetimini kaldırarak bürokratik engeller kaldırılmaz. Önce belediyelerin yapısal sorunlarını toparlaması lazım. Belediyeye yapı ruhsatı almaya giden firmalar sıkıntı yaşıyor, çok fazla belge isteniyor. Bürokratik engelleri ortadan kaldırmak istiyorlarsa GASKİ ve TEDAŞ vizelerini kaldırsınlar, işlemler belediyede yapılsın. Ruhsatın süresinin uzama süreci mühendis ve mimarın imzasından kaynaklanmıyor. Bu uygulamanın fayda getireceğini düşünmüyorum. Çözüm değil sorun getirecek bir uygulama olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

MESLEK ODALARI ÜYE KAYDI TUTUYOR

Meslek odalarının denetim yetkisinin kaldırılmasına ilişkin konuşan Çeliktürk, “2012 yılında meslek odalarının denetimlerinin kaldırılması ile beraber 2012 yılından 2018 yılına kadar geçen süreçte sahte mühendislik olayı ortaya çıktı. Biz odalar, üyelerimizin kayıtlarını tutuyorduk ve üyelerimizi belgelendiriyorduk. Ama 2012’de odaların proje denetiminin kaldırılmasından sonra belge istenmiyor. Belge istenmediği zaman da bazı kişiler diplomadaki isimleri değiştirerek özellikle taşra belediyelerine sunuyor. Ruhsatlar odamıza geldiği dakika sahte mimar ve mühendisi anında bulabiliyoruz. Belediyeler bunun kaydını tutamadıkları için çok büyük sıkıntı oluyor. Sahte mühendisin önüne geçmek için odaların etkinliğini artırmamız gerekiyor. Çünkü meslektaşının kaydını en iyi tutan meslek odalarıdır. Ruhsat alırken odalardan belge istenmesi de gerekiyor” ifadelerine yer verdi. 

 

11.06.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin