SANAYİMİZ PANDEMİDE YAVAŞLAMADI

SANAYİMİZ PANDEMİDE YAVAŞLAMADI

GSO GENEL SEKRETERİ ŞİŞMAN’DAN GAZETEMİZE ZİYARET

Gaziantep Sanayi Odası Genel Sekreteri Bülent Şişman, gazetemize ziyaret gerçekleştirdi. Genel Sekreter Şişman, ziyarette başta korona virüs süreci olmak üzere model fabrika ve yürütülen çalışmaları anlattı.

Gaziantep Sanayi Odası Genel Sekreteri Bülent Şişman, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Basın Yayın Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkan Yardımcısı Orhan Kızılaslan, Çağdaş Gazeteciler Derneği Şube Başkanı ve Gazetemiz Genel Müdürü Aslı Emektar ile gazetemizin duayen yazarı Metin Aybey’e ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında açıklamalarda bulunan GSO Genel Sekreteri Bülent Şişman, “Pandemi sürecinde Gaziantep’in sanayisinde özellikle Organize Sanayi Bölgelerinde herhangi bir yavaşlama olmadı. Bu bizim için sevindirici bir gelişme oldu. Burada önemli olan Gaziantep sanayicisinin yatırımcı kişiliği ve pazarlara yönelik araştırmaları oldu. Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi ile çalışan tedarikçiler de sorun yaşamadı. Performanslarda herhangi bir gerileme yaşanmadı” ifadelerine yer verdi.

GEMİ VE KONTEYNER SIKINTISI YAŞANIYOR

Genel Sekreter Şişman, sanayicilerin gemi ve konteyner bulmakta sıkıntı yaşadığına dikkat çekerek, “İhracat anlamında da Gaziantep sanayisi, Türkiye’de 5.sırayı koruyor. Pandemi ile alakalı sokağa çıkma yasakları, dükkanların erken kapanması dolayısıyla şehir içinde bulunan küçük esnafın büyük sıkıntıları var. Bizler de aşılamanın ardından pandeminin son bulmasını bekliyoruz. Sanayicilerin iç Pazar ve Avrupa pazarları noktasında sıkıntısı yok ancak pandemi ile alakalı olarak yerel yerel aksaklıklar da yaşanıyor. İhracat yapmak isteyenlerin gemi ve konteyner sıkıntısı mevcut. Şu anda Türkiye’nin en büyük sıkıntısı; ihracat yapmak için gemi ve konteyner bulamaması. Sanayicilerimizi etkileyen bu sıkıntı, pandemiden yalnızca ülkemizin değil tüm dünyanın kurtulması gerektiğini gösteriyor. Salgından kurtulsak bile, malı sevk ettiğimiz liman izinde olduğu için mallar yerine ulaştırılamıyor” şeklinde konuştu.

MODEL FABRİKA EĞİTİMLERİ SÜRÜYOR

Gaziantep Sanayi Odası, model fabrikada odacılık ve lobicilik faaliyetlerini sürdürdüğünü aktaran Genel Sekreter Şişman, “Bunun yanı sıra mesleki eğitim merkezi, meslek belgelendirme merkezimiz ve model fabrikamızın hepsi beraber değerlendirilmeli. Bir insanı aldığımızda öncelikle mesleki eğitimden geçirerek niteliğini artırıyoruz. Daha sonra belgelendiriyoruz, yetkili bir eleman haline getiriyoruz. Son olarak da bu yetişmiş insanları ve iş adamlarını model fabrikada bir araya getirip maliyetlerden ve israflardan tasarrufu, üretim teknikleri, stok seviyesine ilişkin sanayicinin verimliliği noktasında destek veriyoruz. Model fabrikamız Türkiye’deki en büyük model fabrika konumunda. Fabrikada teorik eğitimlerle başlanıyor, 5 fazda eğitimler tamamlanıyor. 6 firma ile bizzat çalışmalar yürütülüyor. Sanayicilerimizin model fabrikayı görebilmeleri için komite toplantılarının bazılarını da model fabrikamızda yapacağız. Gaziantep’te 2 bin 500 büyük sanayici üyemiz var. Bu üyelerimizin model fabrika ile kendilerini daha da güçlendirmesi bizi amacımıza ulaştıracak” ifadelerine yer verdi. Ziyarette Gaziantep Sanayi Odası Basınla İlişkiler ve Medya Takip Yöneticisi Hanifi Özer de yer aldı. (TÜLAY KARA)

 

1.03.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin