SATIN ALMA SAHİPLEN

SATIN ALMA SAHİPLEN

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı ve Gaziantep Hayvanat Bahçesi Müdürü Celal Özsöyler, 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü’ne ilişkin sokakta yaşayan canlar için verdikleri hizmetleri gazetemize anlattı. Özsöyler, kedi ve köpek sahiplenmek isteyen vatandaşlara seslenerek, “Petshoplardan hiçbir zaman kedi ve köpek satın almayın. Biz ücretsiz olarak vatandaşlarımıza kedi ve köpek sahiplendiriyoruz. Satın almayın, sahiplenin. Sokakta yaşayan dostlarımızın satışı yasal değil” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı ve Gaziantep Hayvanat Bahçesi Müdürü Celal Özsöyler, 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü dolayısıyla gazetemize açıklamalarda bulundu. Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin sokakta yaşayan canlar için verdiği hizmetleri anlatan Özsöyler, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanlığı olarak Gaziantep’in toplam 9 ilçesi, 500 köyüne hizmet veriyoruz. Bu hizmeti toplam 6 aracımız ve 1 ambulansımızla veriyoruz. Gece de hizmet veren ambulansımız var. Alo 153 hattına bildirilen hasta sokak hayvanını alarak barınağımıza getiriyoruz. Yolda gelirken tedavi gerekiyorsa ambulansımız ilk müdahaleyi yaparak barınağa getiriyor. Toplam 7 tane veteriner hekimimiz, 5 tane de veteriner sağlık teknikerimiz, 15 tane de hayvan bakıcımız bulunuyor. Barınağımız 350 tane köpeğe hizmet verebilecek kapasitede” dedi.

DOĞAL ORTAMLARINA DÖNMELERİ ŞART

Canların bakımını, beslenmesini üstlendiklerini belirten Özsöyler, “ Veteriner teknikerlerimiz ise özellikle sokak hayvanlarının kısırlaştırmalarına, aşılamalarını gerçekleştiriyor.  Bunun tabi sürekli giriş çıkış yapıyorlar, biz çünkü sokak hayvanlarında dışarda yaşam alanlarının olması gerektiğini düşünüyorum. Bunları barınağa getirip te hapishane gibi yerlere koymak istemiyoruz bunların yaşam alanlarının doğal ortamların olduğunu düşünmekteyiz” şeklinde konuştu.

ÇİP SİSTEMİNE GEÇİLDİ

Sokakta yaşayan canlar için küpe sistemin çip sistemine geçtiklerini belirten Özsöyler, “Biz son 1 yıldan beri de bütün sokak hayvanlarına cip takıyoruz. Çünkü kulak küpeleri düşüyor ama çipleri deri altına yerleştirdiğimiz için düşmüyor. Bu sayede hayvanı yakalayıp getirdiğimiz zaman o çipi okutuyoruz daha önce ne tedavi yapıldıysa kuduz aşısı, karma aşısı, parazit aşılarını bunun yanında kısırlaştırılmışsa o bilgileri çipte görüyoruz” ifadelerine yer verdi.

20 BESLENME NOKTASI VAR

İnsanların, sokakta yaşayan canların yaşam alanlarını azalttığını kaydeden Özsöyler, “İnsanlarda bu hayvanlarla iç içe yaşamayı öğrenmemiz lazım, çünkü bizde onların alanlarının çalarak oralara geliyoruz. Yine bu hayvanlarla buraya getirdiğimiz zaman sokak hayvanlarını kısırlaştıyoruz, aşılıyoruz, çipliyoruz ve bundan sonra belli bir tedavi dönemi bittikten sonra kendini aldığımız bölgeye oraya bırakmak zorundayız. Çünkü 5199 sayılı kanun çerçevesinde çalıştığımız için bunları aldığımız yerlere bırakıyoruz. Hayvanları doğal yaşam alanlarına bıraktığımız zaman beslenmeleri için şehrin 20 noktasına besleme noktası yaptık. Bu besleme noktasına sürekli aracımız yem ve su bırakıyor. Hayvanlarda artık aracımızı tanıdığı için yem ve su saati geldiği zaman arabayla beraber geliyorlar, yemlerini yiyorlar sularını içiyorlar tekrar doğal ortamlarına dönüyorlar” dedi.

SATIN ALMAK YASAL DEĞİL

Vatandaşların kedi ve köpek satın almalarının yasalara aykırı olduğunu sokakta yaşayan canların sadece sahiplenileceğini vurgulayan, “Petshoplardan hiçbir zaman kedi ve köpek satın almayın. Biz ücretsiz olarak vatandaşlarımıza kedi ve köpek sahiplendiriyoruz. Satın almayın, sahiplenin. Sokakta yaşayan dostlarımızın satışı yasal değil” şeklinde konuştu.

SEVGİ KÜÇÜK YAŞTA BAŞLAR

Biz her yıl olduğu gibi 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü’nü öğrencilerimizle beraber  hayvanat bahçemizde şenliklerle kutluyoruz. Çocuklara hayvan sevgisini, hayvanlardan korkmamalarını ve iç içe yaşamaları gerektiğini öğretmeye çalışıyoruz. Çocuklar buraya gelerek köpeklerin, kedilerin nerede yaşadığını görüyorlar. Canlarımıza nasıl bakım yaptığımızı, nasıl beslediğimizi, nasıl tedavi ettiğimizi görüyorlar. Onlara bu şekilde eğitim sağlıyoruz. Yine hayvanat bahçemizde de çocuk hayvanat bahçesi dediğimiz Ali Baba’nın Çiftliği var.  Burası küçük kuzuların, tavşanların, tavus kuşlarının aynı zamanda keçilerin olduğu bir çocuk hayvanat bahçemiz. Bu küçük hayvanat bahçesi ile de çocuklarımıza hayvan sevgilerini aşılıyoruz. Sevginin çocukluktan gelmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi. 

3.04.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin