‘SAVAŞ BİTTİĞİNDE  SURİYELİLER, VATANLARINA DÖNMELİ’

‘SAVAŞ BİTTİĞİNDE SURİYELİLER, VATANLARINA DÖNMELİ’

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, “Ülkemizdeki Suriyeli mültecilerin kalıcı hale getirilmemesi ve Suriye’de iç savaş sona erdikten sonra mutlaka tamamının tekrar Suriye’ye gönderilmesi konusunda strateji belirlenmesi gerekiyor. Mültecilerin vatanı orasıdır. Savaş başladığında buraya nasıl geldilerse, savaş bittiğinde de vatanlarına geri dönmelidirler” dedi.

Önceki gün Gaziantep’te iftar yemeğinde partililer ile bir araya gelen Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici ile Alperen Ocakları Vakfı Genel Başkanı Murat Aslan, BBP İl binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya BBP İl Başkanı İhsan Kaya, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Basın Yayın Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkan Yardımcısı Orhan Kızılaslan, partililer ve basın mensupları katıldı. Toplantıda konuşan Genel Başkan Destici, terör, Gaziantep sanayisi ve ticareti, Katar meselesi, Suriyeli mültecilerin Gaziantep’ten gidişi ve referandum sonrası uyum sürecini değerlendi.

 

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile Alperen Ocakları Vakfı Genel Başkanı Murat Aslan, Gaziantep ziyaretlerine partililer ile iftarda bir araya gelerek başladı.

 

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve heyeti Gaziantep programı kapsamında Vali Ali Yerlikaya’yı ziyaret etti.

 

 

‘SURİYELİLER, SAVAŞ BİTTİĞİNDE VATANLARINA DÖNEMLİLER’

Destici, Suriye’deki iç savaşın ülkenin sınır illeri başta olmak üzere tamamını etkilediğini vurgulayarak, “Gaziantep de bu etkilenmeden en fazla pay alan ildi. Gaziantep’te yüz binlerce Suriyeli mülteci var. Mültecilerin yoğun olmasının belli problemleri var. Bunların başında işsizlik geliyor. Küçük ölçekli esnafımızın aşırı nüfus yoğunluğundan direk etkilendiğini, demokratik yapının ve sosyo-kültürel yaşamın etkilendiğini görüyoruz. Alınan önlemler çözüm olmuyor. Bu konuya daha hassas yaklaşılmalı. Bu mültecilerin kalıcı hale getirilmemesi ve Suriye’de iç savaş sona erdikten sonra mutlaka tamamının tekrar Suriye’ye gönderilmesi konusunda strateji belirlenmesi gerekiyor. Mültecilerin vatanı orasıdır. Savaş başladığında buraya nasıl geldilerse, savaş bittiğinde de vatanlarına geri dönmelidirler” dedi.

 

‘YERLİ OTOMOBİLİ GAZİANTEP YAPMALI’

Destici, Gaziantep’in büyüyen ve gelişen bir sanayi kenti olduğunu belirterek, “ Bu anlamda Gaziantep, hem ülkeye, hem de komşu coğrafya ülkeleriyle ticareti vasıtasıyla da ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlıyor. Kent olarak istihdama da önemli ölçüde yer açtı. Bizler Gaziantep sanayisi ve ticaretinin daha da büyüyeceğine ve güçleneceğine inanıyoruz.  Hem ülkeye büyük bir katma değer artısı olmaya devam edecek, hem de bölgesinin yıldızı olacak. Son günlerde yerli otomobil heyecanı var.  İnşallah bu da Gaziantep’e nasip olur. Çünkü Gaziantep sanayisinin bunu yapacak gücü de, kudreti de, teknolojisi de var. Devletimiz tarafından Gaziantep’e destek verilirse yerli otomobil değerini Gaziantep sağlayabilir” ifadelerine yer verdi.

‘UYUM SÜRECİNDE DE DESTEKÇİYİZ’

Destici’nin konuşmalarından satır başları şöyle; “ BBP olarak kurulduğumuz günden bu yana darbe anayasasıyla yönetilmenin doğru olmadığını söyledik. Evet oyları ile Türkiye yeni bir sisteme geçti. Seçimin yapılacağı 2019’a kadar yaşanacak uyum sürecinde, referandumda olduğu gibi yine katkı sunacağız. Seçim kanunun demokratikleştirilmesi gerekiyor”

 

‘TERÖRDEN KURTULACAĞIZ’

“Şuanda terörün tüm unsurlarına karşı çok ciddi, kararlı, azimli, cesur bir mücadele verilmekte ve bu mücadelede sonuna kadar gidilecek. Bu terör belasından Türkiye artık kurtulacak. Biz de bu mücadeleyi sonuna kadar destekliyoruz”

‘KATAR MESELESİ TERÖR DEĞİL, EKONOMİK MESELE’

“Ülke olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Uluslararası alanda öncelikle bizim de içinde bulunduğumuz Ortadoğu coğrafyasının büyük problemleri var. Suriye’de, Irak’ın bazı bölgelerinde savaş sürerken, İslam coğrafyası Katar krizi ile karşı karşıya kaldı. Katar meselesinin aslında bir terör meselesi olmadığı, Katar’ın teröre destek vermediği açıkça ortaya çıktı. Bütün meselenin ekonomik olduğu ve Katar’ın başta doğalgaz olmak üzere yeraltı zenginliklerinin gelirlerine, Batı ülkelerin iştahlı olduğunu, verilenle yetinmediği ve daha fazlasını istedikleri için böyle bir süreç yaşandığı apaçık ortada”.

Ayrıca Destici ve beraberindeki heyet, Gaziantep programı kapsamında Vali Ali Yerlikaya’yı makamında ziyaret etti. Vali Yerlikaya ziyareti sonrası heyet GTO’ya yapılan ziyaretle günü sonlandırdı. Yapılan ziyaretlere; Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ile Alperen Ocakları Vakfı Genel Başkanı Murat Aslan, BBP İl binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya BBP İl Başkanı İhsan Kaya, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Basın Yayın Gazeteciler Cemiyeti Genel Başkan Yardımcısı Orhan Kızılaslan ve partililer katıldı.

19.06.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin