SAVUNMA SANAYİİ GAZİANTEP’İN HAKKI

SAVUNMA SANAYİİ GAZİANTEP’İN HAKKI

Makine Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu, Gaziantep sanayisinde makine imalat sektörü için yeni bir yönü işaret etti, savunma sanayisinin şehre katacaklarını açıkladı. Savunma Sanayisini Gaziantep’e getirmek için var güçleriyle çalışacaklarının altını çizen Ovayolu, “Biz makine imalat ve talaşlı imalat sektörü olarak savunma sanayine yönelik makine imalatçılarımızın ufkunu açacak çalışmalar yapınca, onlar da kendi işlerine yatırım yaparsa, devletimiz de bu süreci görüp destek olurlarsa biz Gaziantep’e savunma sanayisini getirebiliriz. Savunma sanayisinin Gaziantep’e gelmesi demek, hem sanayicinin hem kentin hem de sanayicinin yanında çalışan mühendisin yüzünün gülmesi demektir” dedi.

Gaziantep ülkenin en büyük sanayi kentlerinden biri. Makine Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Hüseyin Ovayolu, yoğunlukla halı ve tekstil sektörünün bulunduğu Gaziantep’e savunma sanayisinin mutlaka getirilmesi gerektiğini vurguladı. Ovayolu, gazetemize yaptığı açıklamada, savunma sanayisinin Ankara’da öbeklenmiş olduğunu aktararak, “Göreve geldiğimiz Ocak ayından beri Gaziantep için uğraş verdiğimiz bir konu var. Gaziantep’te makine imalat sektörü ve talaşlı imalat sektörüne mutlaka savunma sanayisini kazandırmamız gerekiyor. Savunma sanayii ile ilgili çalışmalar genel olarak, işverenlerin Ankara’da olması sebebiyle Ankara’da öbeklenmiş durumda. Savunma sanayisi konusunda bir kümelenme mevcut. Bu kümelenme çerçevesinde Ankara’da çok ciddi çalışmaların olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki dönemde Gaziantep’e, Makine Mühendisleri Odası olarak savunma sanayisini kazandırmak istiyoruz. Ankara OSTİM birinci adres olabilir, ama Gaziantep için de savunma sanayisinin bir çıkış kapısı olacağını düşünüyoruz. Gaziantep’teki sanayi sektörüne genelde halı ve tekstil sektörü hakim durumda. Savunma sanayi makine imalat sektörü artık Gaziantep’in hakkıdır. Çünkü çok ciddi altyapıya sahip sanayicilerimiz var, makine imalat sektöründe çalışan firmalarımız var. Bu firmalarımıza biraz destek ve önlerini açacak uygulamalarla eminim ki savunma sanayisini Gaziantep’e taşıyabiliriz. Savunma sanayi özel, karlı bir sektör. Savunma sanayisine giren sanayicilerimiz hem yaptıkları işleri mühendislik anlamında verimli bir şekilde yapabilirler, hem de yaptıkları işleri karlı olarak yapabilirler. Savunma sanayisinin önü açık bir sektör, dünyanın her yerine ihracat yapılabilecek bir sektör. Dolayısıyla savunma sanayisini Gaziantep’e getirebilirsek, tedarikçi firmaları Gaziantep’ten yetiştirebilirsek akabinde savunma sanayisinin tekstil sektörüne de faydası olacak, elektronik sektörüne de faydası olacak” dedi.

SAVUNMA SANAYİİ İLE GAZİANTEP’İN UFKU AÇILACAK

Öncelikli kendi üyelerinin istihdam edildiği sektörler bazında yüklenici ve tedarikte bulunabilecek firmaların mevcut olduğunu aktaran Ovayolu, “Bu firmalarla biz savunma sanayisine adım attığımız zaman Gaziantep’in ufku açılacaktır. Önümüzdeki dönemde de Gaziantep’e savunma sanayisi için talepler gelmeye başlayacaktır. Gaziantep, jeopolitik yapısı olarak da savunma sanayisine uygun. Suriye ve Irak’a yakın pozisyondayız. Buradan koruma amaçlı altyapımızı da Gaziantep’te oluşturabilirsek önümüzdeki dönemde ülkeye faydası olacaktır. Biz Makine Mühendisleri Odası olarak OSTİM’deki yapıyı inceliyoruz. Savunma sanayisi, OSTİM’de bir kümelenme yapısıyla çözümlenmiş. Savunma sanayisine ait örgütlü bir kümelenme olduğu için çok ciddi çalışmalar yapılıyor” şeklinde konuştu.

 

SAVUNMA SANAYİİ GAZİANTEP’E YAKIŞIR

Savunma sanayisinin katma değeri yüksek bir sektör olduğunun altını çizen Ovayolu, “Böyle bir sektörde hem sanayici kazanacak, hem de sanayicinin istihdam ettiği makine mühendisini daha yüksek ücretle istihdam edecek. Biz işimizi niteliklendirdiğimiz zaman para kazanıyoruz. Bu sebeple önümüzdeki çalışmalarda savunma sanayisini Gaziantep’e getirmek için uğraşacağız. Gaziantep 6. Büyük sanayi kenti, savunma sanayisi Gaziantep’e yakışır. Gelir seviyemizin yükselmesini istiyorsak teknolojik ürünler üretmek zorundayız. Teknolojik ürünlerin yolu da savunma sanayisinden geçiyor” dedi.

MESLEK ODALARI İLE EL ELE VERECEĞİZ

Gaziantep eski Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep Sanayi Odası ve Gaziantep Ticaret Odası ile konuya ilişkin görüşmeler gerçekleştirdiklerini aktaran Ovayolu, “Yaptığımız görüşmelerde Organize Sanayi Bölgelerinde bazı bölgelerin tahsis edileceğini, bu bölgelerde savunma sanayisine ilişkin çalışmaların yapılacağını görüşmüştük. Meslek odaları olarak el ele vererek önümüzdeki dönemde savunma sanayisini Gaziantep’e kazandırmak için elimizden geleni yapacağız. Biz üzerimize düşeni yaptığımız gibi sanayici de üzerine düşeni yapacak. Savunma sanayisinde çalışacak firmaların makine ekipmanları, kullanacakları CNC tezgahlarının 5 eksenli olmasından, laboratuvar şartlarının düzenlenmesi, kaplama sektörünün burada oluşması için de sanayici burada elini taşın altına koymalı. Savunma sanayiinde çalışmak isteyen makine firmalarının da bu işle ilgili yatırım yapmaları gerekiyor. Savunma sanayii, kalite ve sertifikasyon isteyen bir sektör. Yapılan işin tüm dünyada kabul edilebilirliği için sertifikasyon yapılmalı. Yapılan işlerin kaliteli olabilmesi için sanayicimizin altyapısını güçlendirmesi gerekiyor. KOSGEB, TUBİTAK TEYDEB desteklerinin kullanılması şart. Türkiye’de üretilmeyen bazı ürünlerin üretilmesine yönelik KOSGEB’in destekleri var. Biz makine imalat ve talaşlı imalat sektörü olarak savunma sanayine yönelik makine imalatçılarımızın ufkunu açacak çalışmalar yapınca, onlar da kendi işlerine yatırım yaparsa, devletimiz de bu süreci görüp destek olurlarsa biz Gaziantep’e savunma sanayisini getirebiliriz. Savunma sanayisinin Gaziantep’e gelmesi demek, hem sanayicinin hem kentin hem de sanayicinin yanında çalışan mühendisin yüzünün gülmesi demektir” ifadelerine yer verdi.

GEREKEN HERŞEY GAZİANTEP’TE VAR

“Hem yerli ve milli olması açısından, hem karlılık açısından, hem de şuan yaşadığımız mevcut krizin aşılması açısından, ihracata açık bir sektör olduğu için savunma sanayisini çok önemsiyoruz” diyen Ovayolu, sözlerini şöyle sürdürdü; “Savunma sanayii Gaziantep’in hakkıdır. 6. Büyük sanayi kentiysek bunu da başarabiliriz. Biraz destek biraz moralle bu işin altından kalkabiliriz.  Savunma sanayisindeki zihniyetimiz şimdiye kadar hep insan gücüyle, personelle yapılabilecek işlerdi. Artık o devir bitti, bizim göğüs göğse çarpışma devrimiz bitti. Sanal savaşlar başladı. Nüfus önemlidir askeri nüfus önemlidir. Ama bizim envanterimizde bulunan uçak, tank, helikopter daha da önemlidir. Bugün artık kişi sayısına bağlı bir savunma sanayisinden gelişmiş ülkelerin hepsi vazgeçmiş durumda. Biz savunma sanayisini kişi sayısına bağlı değil, beyin gücüne bağlı yönlendirmemiz gerekiyor. Bunun yol, bu kadar yeni mezun mühendis varken, özellikle üniversitelerde bazı kürsülerin artık bu konuda ağırlıklı çalışmasını istiyorum. Gaziantep Üniversitesi’nde Makine bölümünde savunma sanayisine yönelik çalışan hocalarımız var. Bu hocalarımızın da desteklenmesi gerekiyor. Savunma sanayisinin gelişebilmesi için iyi bir girişimci lazım, bu Gaziantep’te var. Mühendislik altyapısı lazım, Gaziantep’te ciddi bir mühendislik potansiyeli hem de mezun sayısı var. Gaziantep Üniversitesi’nde çok ciddi çalışmalar yapabilecek hocalar var. Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin kuruluş aşamasında bilim ve ileri teknoloji enstitüsü kurulmasını, bu enstitüde de ya savunma sanayii ağırlıklı ya da medikal tıp sanayi ağırlıklı altyapı öngörelim, dedik. Biz bir konuda çok iyi olalım istedik. Sıfırdan bir üniversite kuracaksak savunma sanayii altyapı ağırlıklı kurarsak odaklanarak yapacağımız işte başarılı oluruz. Gaziantep savunma sanayisinin hakkını verebilecek bir kent”.  (NEVRE SARAÇ)

2.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin