ŞAHİN EL ATTI   

ŞAHİN EL ATTI  

Dünyada sadece Gaziantep’te bulunan Bakırcılar Çarşısı, son günlerde yaşanan hırsızlık olaylarıyla çokça gündeme geldi. Bakırcılar Çarşısı sit alanı olduğu için dükkanlarda köklü bir tadilat, değişiklik yapılamıyordu ve daraba kullanılması yasaktı. Çarşıda hırsızların girmediği dükkân kalmazken bakırcı esnafının imdadına Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yetişti. Şahin, konuya kayıtsız kalmadı ve çarşı için 4 tane güvenlik görevlisi sözü verdi. 4 tane özel güvenlik görevlisi tahsis edileceğini müjdeleyen Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, ‘Bakırcılar çarşısı dünyada sadece bizde var. Böyle önemli bir çarşının şehrimizin imajı açısından hırsızlarla anılması bizi üzüyordu” dedi.

El emeği göz nuru bakır işlemeleriyle dünya çapında üne sahip Bakırcılar Çarşısı esnafının hırsızlarla mücadelesine Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin son buldu. Soyulmadık dükkânın kalmadığı çarşı için Şahin, 4 tane güvenlik görevlisi sözü verdi. Gazetemize konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, “ Çarşımız dünyada sadece Gaziantep’te olan bir çarşı. Esnafımızın hırsızlarla imtihanında çok fala malı çalındı. Konuyu Başkanımıza ilettiğimizde kayıtsız kalmadı ve güvenlik görevlisi müjdesini verdi. Çarşımız için bu güvenlik görevlileri çok önemli” dedi.

ESNAFLAR GAZETEMİZE KONUŞTU

Bakırcılar Çarşısı esnafları ise çarşıda hırsızların girmediği dükkân kalmadığı belirterek maddi değeri yüksek olan onlarca malının çalındığını söyledi. Güvenlik görevlilerinin çarşının asayişi açısından önemli olduğunu belirten çarşı esnafları gazetemize açıklamalarda bulundu.

AHMET İNCE:

HARAÇ TOPLAMAYA ÇALIŞANLAR VAR

Her geçen gün dükkânlarının kapısının hırsızlar tarafından açıldığını belirten esnaf Ahmet ince, “Hepimizin hırsızlardan canı yandı. Bakırcılar Çarşısı ilk restore edildiği dönemde güvenlik görevlisi alındı. Fakat maaşlarını çarşı esnafı ödüyordu. Bu durum sonrası esnaf parayı karşılayamayıp görevliler iptal edildi. Görevlendirilecek olan güvenlik görevlilerinin maaşlarının Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanması hepimizi rahatlatacaktır. Bu görevliler sadece dükkânlara giren hırsızlar için değil gündüz gözüne dükkânlara girip bizden haraç toplamaya çalışan kişilere karşı da vatandaşı ve biz esnafı koruyacaktır” dedi.

SALMAN ÇARLI:

GÜVENLİK GÖREVLİSİ ŞART

Yaklaşık bir ay önce dükkanı soyulan çarşı esnafı Salman Çarlı, “Sırf dükkânları korumak için kapılara demirler yapıyoruz. Fakat bu çare olmuyor camları kırıyorlar. 1 ay önce dükkânım soyuldu. 5 bin TL civarında malzemem çalındı. Güvenlik görevlisi olursa hırsız buralara uğramaz. Buraya gelen turistler çantalarını korkarak taşıyorlar. Turistler bile hırsızların bu çarşıda yoğun olduğunu biliyor. Bu durum bu şehir için olumsuz bir görüntü çizer. Bu sebeple turistlerin, çarşı esnafının ve dükkânların güvenliği için güvenlik görevlisi şart” şeklinde açıklama yaptı.

HALİL İBRAHİM AKPOLAT:

GAZİANTEP’İN PRESTİJİ SARSILIYOR

12 yıldır çarşı esnafı Halil İbrahim Akpolat, “ Benim dükkanım da dahil olmak üzere hırsız girmeyen dükkan kalmadı. Çarşı esnafı olarak motorlu vatandaşlardan, seyyar satıcı ve dilencilerden de rahatsızız. Turizm zabıtalarının gündüz devriye gezmesi gerekirken bu yaşanan olaylar yüzünden Gaziantep’in prestiji sarsılıyor” diye konuştu.

BÜLENT GÖKSU:

‘ÖNEMLİ BİR ADIM ATILDI’

Güvenlik görevlilerinin gece boyunca çarşıyı korumasının çok faydalı olacağını belirten esnaf Bülent Göksu, “Gündüzler için de turizm zabıtasının daha etkin çalışması gerekiyor. Dilenciler, seyyar satıcılar cirit atıyor. Kış aylarında çarşıda hırsızlık olayları artıyor. Kalacak yeri olmayan hırsızlar dükkanlarımıza girip alkol kullanıyor, uyuyor. Çarşının güvenliği için çok önemli bir adım atıldı” dedi.

KASIM KAYGIN:

‘GÜVENLİĞİN SAĞLANMASI GEREKİYORDU’

Geceleri boş parkları bekleyen güvenlik görevlilerinin dahi olduğunu çarşı için bu görevlilere büyük ihtiyaç duyulduğunu belirten esnaf Kasım Kaygın, “Çarşımızda milyon dolarlık mallar var, fakat güvenliğini sağlayamıyoruz. Bu konuda güvenlik görevlisi tahsis edilmesi çok önemli. Açılmamış dükkan, sökülmemiş yağmur oluğu kalmadı. Demirleri bile söküp hurdaya satıyorlar. İzin verilse daraba yapsak güvenliğimizi kendimiz sağlasak.  Güvenliğin sağlanması gerekiyordu” şeklinde konuştu.

EMRULLAH DOYMAZ:

‘HIRSIZLIK BİTERSE RAHAT EDECEĞİZ’

Yaklaşık 2 ay önce hırsızlar tarafından dükkânı soyulan esnaf Emrullah Doymaz, “Bu görevlilerin faydalı olacağını düşünüyorum. Burada güvenlik adına birkaç kişinin dolaşması hırsızları korkutacaktır. Turizm zabıtasının çarşıya bir katkısını görmedik. Hırsızlık biterse rahat edeceğiz. Bu şehrimizin tanıtımı açısından da olumsuz bir etki bırakıyor. Biz dükkanımızın güvenliği için demirlerle dükkanımızın çevresini kapatıyoruz fakat yeterli olmuyordu.” sözlerini kaydetti.

11.10.2017 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin