SERBEST BIRAKILDI!

SERBEST BIRAKILDI!

Kilis Devlet Hastanesi’nde görev yapan ve yaklaşık 7 yıl boyunca Cebrail Can K. tarafından taciz edilen Dr. Hacer D.’nin davasında önemli bir gelişme yaşandı. İddianamede şantaj, hakaret, cinsel taciz, kişilerin huzur ve sükununu bozma, tehdit suçlamalarıyla yargılanan Cebrail Can K.’nın Sağlık Kurulu Raporu’nda cezai ehliyetinin bulunmadığı belirtilerek serbest bırakıldığı belirtildi.

Gazetemizin 19 Ağustos tarihinde ‘HACER’İN ÖLMESİNİ Mİ BEKLEYECEĞİZ?’ başlığıyla manşetten duyurduğu haberin ardından, yaklaşık 7 yıldır Dr. Hacer D.’yi saplantılı şekilde takip eden ve taciz uygulayan Cebrail Can K. gözaltına alınmıştı. Yaklaşık 6 haftadır Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde müşahede altında bulunan Cebril Can K.’nın cezai ehliyetinin bulunmadığı rapor edildi. 7 yıl boyunca Dr. Hacer D.’ye karşı şantaj, hakaret, cinsel taciz, kişilerin huzur ve sükununu bozma, tehdit suçlamalarıyla yargılanan Cebrail Can K. serbest bırakıldı.

6 HAFTA GÖZETİMİN ARDINDAN SERBEST BIRAKILDI

Davanın seyrine ilişkin gazetemiz Genel Müdürü Aslı Emektar’a açıklamalarda bulunan Dr. Hacer D.’nin Avukatı İslim Arğıllı Suvat, “İddianame kabul kararı verildi. Kilis 3. Sulh Ceza Mahkemesinde 23.11.2020 tarihine duruşma günü verdi. Şantaj, hakaret, cinsel taciz, kişilerin huzur ve sükununu bozma, tehdit suçlamaları mevcut. Bu suçlar birden fazla kez işlendi. Sanık, Adana Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden akli melekelerinin yerinde olmadığına dair rapor aldı. 6 hafta gözetim altında kaldı ve serbest bırakıldı” dedi.

VERİLEN KARAR İLE KAMU VİCDANI RAHATLATILMALI

K.’nın serbest kalmasının ardından Hacer D.’nin tedirginliğini dile getiren Av. Arğıllı Suvat, “Biz kişinin akli melekelerinin yerinde olduğunu düşünerek kısıtlama talep ettik, fakat kişinin yerleşim yerinin Malatya’da olduğunu söyleyerek yetkisizlik verdi. Dosya şu an Malatya’da. 7 yıldır Hacer’in yaşadığı şiddet, şantaj ve tehdit olaylarının tekrar gündeme gelmesi söz konusu. İçeriye nasıl girdi nasıl çıktı hiçbir bilgimiz yok. Bu süreçte daha fazla bilenmiş olabilir. Telafisi olmayan bir şey de yaşanabilir. Öncelikli talebimiz Adli Tıp Kurumu’nda tekrar akli melekelerinin yerinde olup olmadığına dair detaylıca bir rapor almak. Suçlamada ilginç detaylar var, kişi kendi telefonuna bir uygulama indirerek Hacer’in telefonunu takip ettiği, şahsın telefonunda Hacer’in ilk gördüğünde ne giydiği gibi Hacer’e dair notlar var. Bu kadar detaylı takibi daha önce hiç görmedim. Bu dosyada verilen karar ile kamu vicdanı rahatlatılmalı” ifadelerine yer verdi.

SERBEST BIRAKILMASI BÜYÜK TEHLİKE

Hacer D. Dosyasının ardından birçok kadının da benzer durumda olduğunu öğrendikleri belirten Av. Arğıllı Suvat, “Hacer’in yaşadığına benzer olay yaşayan bir sürü kadın var, Biz de Hacer olayının patlaması ile gördük ve öğrendik. Sürecin çok başındayız ama uzun sürecek bir yargılama değil. Şahsın Adli Tıp Kurumu’ndan gelecek belgeler ışığında akıl sağlığı yerinde olmasa dahi, şahsın serbest bırakılması hem toplum açısından hem de Hacer açısından çok büyük tehlike arz ediyor. Yapılması gereken şey, Türk Ceza Kanunu’nun 57. Maddesi kapsamında güvenlik tedbiri uygulanmasıdır. Şahsın, bir akıl hastanesinde mental sağlığını tedavi etmek ya da rahatsızlığını gidermek için uzun bir tedavi sürecine girmiş olması gerekiyor. Aksi takdirde Hacer ve Hacer gibi insanların yaşam hakkı söz konusu” dedi.

GÜVENLİK TEDBİRİ TALEP EDİLDİ

Hazırlanan iddianamede şu ifadelere yer verildi; “Tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde, sanığın müştekiye yönelik farklı zaman dilimlerinde gönderdiği mesajlar ile cinsel tacizde bulunduğu, suç işleme kararıyla değişik zamanlarda aynı kişiye karşı aynı suçun birden fazla kez işlendiği anlaşıldığından zincirleme şekilde şantaj, hakaret, tehdit ve cinsel taciz suçunu işlediği anlaşılmıştır. Yine sanığın bazı internet siteleri aracılığıyla, müştekinin WhatsApp uygulamasında kaç dakika "çevrim içi" veya "çevrim dışı" olduğu, kaç dakika konuştuğu şeklinde bilgiler elde ettiğini ve bu nedenle 'kişisel verilerin kaydedilmesi' suçunu işlediği anlaşılmıştır”. Ayrıca, Cebrail Can K. hakkında akli dengesi yerinde olmadığı gerekçesiyle ceza verilmesine yer olmadığına dair karar verilmesi halinde Cebrail Can K. için güvenlik tedbiri uygulanması da iddianamede talep edildi. (NEVRE DUMAN)

28.10.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin