Sevginin varlığını hatırlattılar

Sevginin varlığını hatırlattılar

Kent Konseyi Kadın Meclisi Üyeleri, ‘Mutlu Aile Okulu’ projesi kapsamında, ‘Sevgi’ konulu söyleşi düzenledi.

Kent Konseyi Kadın Meclisi Üyeleri, Mutlu Aile Okulu projesi kapsamında Pir Sultan Sosyal Tesisinde ‘sevgi’ konulu söyleşi düzenledi. Kent Konseyi Kadın Meclisi Üyeleri Asuman Sıvacıgil, Aslı Emektar, Sema Özer, Nurdan Öztemel ve Ayşegül Şişli’nin katıldığı söyleşide kadınlar, sevginin tanımını yaptı. Söyleşide sevginin beş dili üzerine örnekler veren Kent Konseyi Kadın Meclisi Üyesi Nurdan Öztemel; “ Bizler burada sizlere sevgi konulu bir eğitim vermiyoruz. Zira sevginin eğitimi olacağını sanmıyorum. Bizler burada sizlere içimizde var olan sevgiyi hatırlatmak istiyoruz. Aileye, sevgiliye, eşe, her canlıya karşı duyulan sevginin yüceliğini konuşacağız.” dedi. Sevgiyi tek kelimeyle ifade etseniz ne derdiniz, diye soran Öztemel’e annelerin cevabı ‘Fedakârlık, iyi niyet, çocuğum, ailem, gülümseme’ şeklinde oldu. 

 

SEVGİNİN DOZUNU TUTTURAMIYORUZ

Kent Konseyi Kadın Meclisi üyesi ve emekli öğretmen Asuman Sıvacıgil ise annelerle deneyimlerini paylaştı. Sıvacıgil; “ Genelde sevmenin de nefret etmenin de dozunu tutturamayız. Ya çok severiz, ya sevsek de belli etmeyiz. Fakat burada sevgiyi gösterebilmenin önemini konuşalım. Sokakta gördüğümüz bir insana sebepsiz yere gülümseyerek ‘ günaydın’ dediğimizde belki o kişiye pozitif enerji veririz ve gülümser. Bir şey kaybetmeyiz, gülümseme kazanırız” dedi. Ergenlik çağındaki çocukların psikolojilerine de değinen Sıvacıgil; “ Ergenlik dönemine giren çocuklarımızın saatler süren tripleri var. Çocukların ergenlik döneminde biz ailelere özellikle annelere büyük bir sorumluluk düşüyor. Çocuklarımızın ergenliğe girmesiyle birlikte değişen davranışları karşısında bilinçli yol izlememiz gerekiyor. Çocuklarımızı büyütürken incitmeden, beyinlerini ve kalplerini sevgiyle doldurarak yol gösterici olmalıyız” şeklinde konuştu.

Sevginin her türlüsünün mutluluğu peşinden getirdiğini vurgulayan Kent Konseyi Kadın Meclisi üyesi Ayşegül Şişli; “ dokunarak, konuşarak ve belki tek bakış ile sevgiyi gösterebiliyorken nefret beslemek ya da bu sevgiyi gizlemeye çalışmak doğru değil. Dünyanın daha yaşanılır olabilmesi için sevgiye ihtiyacımız var” dedi.

 

Sevgi ile problemlerin önüne geçileceğini belirten Kent Konseyi Kadın Meclisi üyesi Sema Özer; “ sevgi dediğimiz his peşinden onlarca duyguyu da doğuruyor. Merhamet, hoşgörü, fedakarlık, ve daha nicesi. Bunca iyi his ve hal bir araya geldiğinde ortada problem kalmasına imkan yok. Yeter ki karşımızdakilere bu sevgiyi iletebilelim” diye konuştu.

 

SEVGİ DOĞADAKİ EN KIYMETLİ DUYGU

Çağdaş Gazeteciler Derneği Şube Başkanı Aslı Emektar ise, sevginin yüceliğine vurgu yaparak ; “ Sevgi doğadaki en kıymetli duygudur ve en kıymetlilere duyulur. Bizler sevgimizi gösterebilen bir kültürün evlatları değiliz. Fakat bu düzeni değiştirebiliriz. Eşimize, çocuklarımıza, fırına, bakkala, bizim var olmamızda, bizim biz olabilmemizde büyük etkisi ve katkısı olduğu için sevdiğimizi söylemeliyiz. Sevdiğimizi söylemekten kaçınmayalım” ifadelerini kaydetti. Söyleşide kadınlar sevdikleri insanlara vermek için renkli kâğıtlara notlar yazdılar. 

24.02.2017 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin