SIFIR ATIK BİLİNCİ KÜLTÜR MESELESİ

SIFIR ATIK BİLİNCİ KÜLTÜR MESELESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde Türkiye’nin 81 ilinde başlatılan Sıfır Atık Projesi’nin Bölgesel Semineri Gaziantep’te gerçekleşti. Seminerde konuşan Vali Davut Gül, “Gözümüzün doymaması, olabildiğince daha fazlasını istemek ve bunların da önemli bir kısmını israf etmek maalesef hepimizin içinde var. Sosyal statümüz ne olursa olsun hepimizin israfla ilgili yapması gerekenler var.  Atıkların ayrıştırılması, bunların ayrı ayrı kutulara konulması bir kültür meselesidir” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde Türkiye’nin 81 ilinde başlatılan ve geri dönüşüm bilincini 7’den 77’ye aşılamayı amaçlayan Sıfır Atık Projesi’nin Bölgesel Semineri Gaziantep’te gerçekleşti. Seminere bölge illerin belediye başkanları, Çevre ve Şehircilik İl Müdürleri de katılarak destek verdi. Gaziantep Valisi Davut Gül, projenin başladığı günden bu yana her alanda önemsendiğini vurgulayarak, “Dünyanın en güzel teknolojisini de koysanız eğer tüketici bilinçli tüketici değilse bundan verim alma ihtimalimiz yok. İlaçlarla ilgili katıldığımız bir toplantıda antibiyotiklerin yüzde 50’sinin hiç açılmadan çöpe atıldığını gördük.  İlaçlardan, tıbbi atıklara, soframıza koyduğumuz ekmeğe kadar aslında her şeyi israf ediyoruz. Bize kaynakların sınırlı ihtiyaçların sınırsız olduğunu anlattılar. Lakin günümüzde görüyoruz ki ihtiyaçlardan ziyade ihtiraslar sınırsız. Gözümüzün doymaması, olabildiğince daha fazlasını istemek ve bunların da önemli bir kısmını israf etmek maalesef hepimizin içinde var. Sosyal statümüz ne olursa olsun hepimizin israfla ilgili yapması gerekenler var.  Atıkların ayrıştırılması, bunların ayrı ayrı kutulara konulması bir kültür meselesidir. Bunun Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin sahiplenmesi, Cumhurbaşkanımızın himaye etmesi çok önemli” ifadelerine yer verdi.

KALKINMA MODELİ DE OLACAK

Vali Gül, yaklaşık 3 yıldır yürütülen projede önemli bir mesafe kat edildiğini vurgulayarak, “Evimizde, okullarımızda anaokulundan başlanarak eğitim sürecinin hızlandırılması önemli. Burada kamu kurumlarımıza, belediyelerimize önemli görevler düşüyor. 3 yılda sıfır atık konusunda önemli mesafeler kat edildi. Ama henüz yapmamız gereken işler var. İsrafı ortadan kaldırdığımızda, atıkları menşeine göre sınıflandırdığımızda bu aynı zamanda yoksullukla mücadele olduğu gibi bir kalkınma modeli de olur. İlaç harcamalarında gereksiz kullanımlardan kaçınarak yüzde 30’nu kısabilsek, SGK, Sağlık Bakanlığı, Türkiye yüzde 30 kara geçmiş olacak” diye konuştu. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Alan toplantıda verdiği bilgide bin 677 kurumun sıfır atık projesine destek verdiğini belirtti. (ASLI EMEKTAR)

29.11.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin