SOBAYA DİKKAT!

SOBAYA DİKKAT!

Gaziantep’te yılbaşından bu yana 3 kişi sobadan sızan karbon monoksit gazından zehirlenerek hayatını kaybetti, 1 kişi ise halen hastanede tedavi altında. Havaların soğumasıyla birlikte artan karbon monoksite zehirlenmelerine ilişkin Büyükşehir Belediye İtfaiye Daire Başkanı Cafer Yılmaz uyarılarda bulundu.

Kış aylarının etkisini gösterdiği bu günlerde sobadan sızan karbon monoksit gazı can almaya devam ediyor. Gaziantep’te 2021 yılına girilmesinin ardından sobadan sızan karbon monoksit gazından dolayı meydana gelen farklı olaylarda 67 yaşındaki Recep Altun, Rabia Bağdatlı ve 2 aylık bebeği hayatını kaybederken, 88 yaşındaki Fevziye Altun ağır yaralandı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cafer Yılmaz, yaşanan olumsuz olayları işaret ederek soba ile ısınan vatandaşlara uyarılarda bulundu.

UYARILARIMIZ SÜRÜYOR

Başkan Yılmaz, yaşanan olayların ya soba kurulumundan ya da soba temizliğinden sonra yaşandığına dikkat ederek, “Ölümle neticelenen son olaylar ile birlikte soba kurulumu, baca temizliği ve kaliteli kömür kullanımı bir kez daha önem kazanıyor. Isınma yöntemi olarak sobanın kullanıldığı bölgelerde geçtiğimiz yıllarda sosyal tesisler aracılığıyla eğitimler veriyorduk. Pandemi dolayısıyla eğitim veremediğimiz için sosyal medyayı daha etkin kullanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

SOBA TEMİZLİĞİNDEN SONRA DİKKAT EDİLMELİ

Gece uyumadan önce sobaya yakacak ilave edilmemesine dikkat çeken Başkan Yılmaz, “Vatandaşlarımızın özellikle akşam uyumadan önce belli bir saatten önce sobalara kömür eklememesi gerekiyor. Eklendiyse şayet tamamen yandığından da emin olunması gerekiyor. Yanmamış kömür, ter bir rüzgârda dumanın eve dolmasına sebep olabilir. Bu durum da evde bulunan kişilere zarar verecektir. Kaliteli kömürlere rağbet edilmeli. Yaşanan olumsuz olaylar ve karbon monoksit zehirlenmeleri genelde soba kurulumunun hemen ardından ya da soba temizliğinin ardından meydana geliyor. Sobadan sızan karbon monoksitin fark edilmesi anında, gaza maruz kalmış kişiler için ilk yapılacak olan şey temiz havaya çıkarmaktır. En etkili yöntem gaza maruz kalmış kişilerin temiz hava almasını sağlamak olacaktır” ifadelerine yer verdi.

BROŞÜRLER DAĞITIYORUZ

Korona virüs sürecinde sosyal tesislerin hizmetine ara vermesi sebebiyle eğitimler gerçekleştiremediklerini vurgulayan Başkan Yılmaz, “Pandemi sürecinde yüz yüze eğitim veremesek de ekiplerimiz vatandaşlara broşür dağıtarak bilgiler vermeyi sürdürüyor. Bilgi almak isteyenler için de 110 ve daire telefonlarımızdan bilgi alabilirler. Olumsuz olayların yaşanmaması için vatandaşlarımızın daha dikkatli olmasını istiyoruz” dedi. (ASLI EMEKTAR)

13.01.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin