SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELMELİ

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELMELİ

Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz, yaptığı basın açıklaması ile Gaziantep’te alınması gereken önlemlere değindi. Başkan Yılmaz, “Salgından kurtuluşun tek yolu da 14 gün süreyle, ülke olarak eve kapanmamız, yani katı bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmasıdır” dedi.

Tüketici Hakları Derneği Gaziantep Şube Başkanı Bülent Yılmaz, korona virüse karşı verilen mücadelede Gaziantep’te yaşanan hastane yoğunluğuna değindi. Başkan Yılmaz, “Aylardır, korona ile mücadelede yanlış bir yol izlendiğini, vaka sayısı yerine hasta sayısı açıklamasının toplumu rehavete sevk ettiğini ve bunun da salgının yayılmasına neden olduğunu söylüyoruz. Küresel bir salgınla karşı karşıya olduğumuz bir gerçektir. Kimseyi suçlamak gibi bir derdimiz de yok. Bakanlığımız ve sağlık çalışanlarımız ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar, buna hepimiz şahidiz. Hal böyle iken, rakamlarla oynanmasını anlamakta, izah etmekte güçlük çekiyoruz. Gerçeklerin sonsuza kadar gizlenemeyeceği bu olayla bir kez daha ispatlanmış oldu. Oysa devlet halkından hiçbir şeyi gizlememelidir” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI TÜKENDİ

Türkiye’nin ilk sırada yer aldığını aktaran Yılmaz, “Almanya 19 bin, Fransa ve İspanya 16 bin, İtalya 26 bin, İngiltere 18 bin vaka sayısına ulaşmış durumdayken, nüfus olarak ülkemize benzer bu ülkelerden fazla vaka sayısına ulaşarak, dünya üçüncüsü ve Avrupa birincisi olmamızı, üzülerek ama daha önemlisi kaygıyla izliyoruz. Kaldı ki açıklanan 28 bin sayısına bile şüphe ile yaklaştığımızı ve çok daha fazla vaka sayısına sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Asıl önemli konu ise, sağlık sistemimizin ve sağlık çalışanlarımızın, tükenmenin de ötesinde çökmek üzere olduğu gerçeğidir” ifadelerine yer verdi.

EV GEZMELERİNE SON VERELİM

Yılmaz sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi; “Gaziantep’te 1 hafta önce yüzde 70 olan yoğun bakım doluluk oranı 1 hafta içerinde yüzde 73’e yükselmiştir. Hal böyle iken, eğer bu hızla devam ederse, birkaç hafta sonra hastanelerde sağlık hizmeti verilemez noktaya gelecektir. Bunu görmemiz ve acilen buna göre önlem almamız gerekmektedir. Bunun tek yolu da, 14 gün süreyle, ülke olarak eve kapanmamız, yani katı bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmasıdır. Bu şekilde hem salgının hızlı yayılımının önüne geçmiş olacağız, hem de sağlık kuruluşlarımıza ve sağlık çalışanlarımıza bir nefes aldırmış olacağız.

Kuşkusuz bu kararı almadan önce, esnafımızı da düşünerek, onlara yönelik desteklemeleri de eş zamanlı olarak belirlemek zorundayız. Son olarak, en büyük görev de biz vatandaşlara düşmektedir. Lütfen salgını ciddiye alalım, ev gezmelerine lütfen son verelim. Lütfen sokağa mecbur kalmadıkça çıkmayalım. Lütfen, maske, mesafe ve hijyen kuralına özen gösterelim. Bunu yapmazsak çok sayıda insanımızı ne yazık ki bu illete kurban vermemiz kaçınılmaz olacaktır”. (NEVRE DUMAN)

 

 

 

 

 

 

27.11.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin