SON DAKİKA: VAKA SAYILARI ARTTI, YENİ YASAK GELDİ! GAZİANTEP'TE BİR KORONA VİRÜS YASAĞI DAHA! 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARIN GİTMESİ YASAKLANDI!

SON DAKİKA: VAKA SAYILARI ARTTI, YENİ YASAK GELDİ! GAZİANTEP'TE BİR KORONA VİRÜS YASAĞI DAHA! 65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARIN GİTMESİ YASAKLANDI!

Gaziantep’te koronavirüs tedbirleri kapsamında yeni bir yasak daha geldi. Valilik’ten yapılan yazılı açıklamaya göre, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Vali Davut Gül başkanlığında toplanarak yeni yasakları ve tedbirleri görüştü. Artık, 65 yaş üstü vatandaşların saat 17.00’den sonra sebze-meyve pazarına gitmeleri yasaklandı.

Toplantıda şu kararlar alındı:

1- 2020 / 76 nolu İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararının 1. Maddesinin 2. Bendinin ve 2020 / 83 nolu İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararının 4. Maddesinin; iptaline,

2- 65 yaş üstü vatandaşlarımızın saat 17.00 den sonra sebze-meyve pazarına gitmelerinin yasaklanmasına,

3- Kafe, kıraathane, çay ocağı vb. yeme içme yerlerinde/mekanlarda bulunan küçük masalar sosyal mesafenin korunmasında sıkıntı yaşatmaktadır.

Bu nedenle; masa etrafında kullanılan tabure/kürsü (sırt ve kol dayayacak yeri olmayan iskemle) tarzı oturma düzeninin en fazla 2 tabure olacak şekilde oluşturulmasına ve bu iki kişinin oturma yönlerinin birbirine doğru değil aynı yöne bakacak şekilde düzenlenmesine,

4- Evde izolasyonda olması gerekirken yapılan denetimler sonucunda konutlarını terk etmek başta olmak üzere değişik şekillerde izolasyon kararına aykırı hareket eden kişiler;

-Haklarında mezkur genelgelerimiz çerçevesinde gerekli idari işlemler yapılacak ve TCK 195 nci maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulacaktır.

-Ayrıca; Valiliklerce izolasyon sürecini tamamlatmak üzere yurtlara veya pansiyonlara sevk edilerek zorunlu izolasyona tabi tutulacaktır.

Yurt ve pansiyonlara yapılacak sevk iş ve işlemleri; İlimiz Merkez ilçelerinde İl Sağlık Müdürlüğünce, diğer ilçelerimizde ise Kaymakamlıklarca koordine edilecektir.

Yukarıda belirtilen tedbirlere ve alınan karara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verileceği, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacağı, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususuna, katılanların oybirliği ile karar verilmiştir.

22.10.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin