SULU TARIMIN ÖNEMİ KONUŞULDU

SULU TARIMIN ÖNEMİ KONUŞULDU

Tarımsal Eğitim ve Öğretimin 172. Yıldönümünde, Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi önderliğinde Gaziantep’in tarım alanındaki ileri gelenleri, ziraat mühendisleri ile bir araya geldi. Toplantıda konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Kenan Seçkin, “Son 1 yıl içerisinde Gaziantep’te 2 bin 778 tane yeraltı kuyusu kazılmış. Çitçilerimiz de artık sulu tarımın önemini biliyor” dedi.

Tarımsal Eğitim ve Öğretimin 172. Yıldönümünde, Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi tarından düzenlenen toplantıya, Gaziantep Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karayılan, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal İşler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, Islahiye Belediye Başkanı Kemal Vural, Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Nevzat Aslan, Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Kenan Seçkin ve çok sayıda ziraat mühendisi katıldı. Toplantıda konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı Kenan Seçkin sulu tarımın önemine dikkat çekti.

‘ZİRAAT MÜHENDİSLERİNİN GÖREVİ; ÜRETMEK’

Seçkin, tarımsal eğitim ve öğretim hakkında bilgiler vererek, “Tarımsal Eğitim ve Öğretimin, diğer tabir ile Tarım Bayramı’nın 172. yılını kutluyoruz. Tarımsal eğitimin ilki 1846 yılında başladı. 1933 yılında is Ankara’da açılan Ziraat Enstitüsü ile Ziraat Mühendisliği kavramı söylendi. Türkiye, sosyoekonomik bağlamda çok kırılgan bir yapıya sahip. Bu yapı içerisinde biz Ziraat Mühendislerinin görevi;  üretmek, aç insan doyurmak. Son verilere göre dünyada 1 milyar yoksul insan, 300 milyon civarında aç insan yaşıyor. Biz gün geçtikçe tarım alanlarını her ne sebeple olursa olsun azaltıyoruz. İnsanın yaşaması için, sanayi için, değişik yatırımlar için alanlarımız azalıyor. Ormanları arttırma imkanımız yok fakat yük Ziraat Mühendislerinde. Biz daha fazla üreteceğiz. Üretmek için terimizi son damlasına kadar toprağa akıtacağız. Üretmek için elbette bazı desteklere ihtiyacımız var” dedi.

‘ÜRETMENİN İLK ŞARTI; SULAMA’

Üretmek için gerekenleri sıralayan Seçkin, “Üretmenin birinci şartı, sulamadır. Sulu tarım olmadan üretmek mümkün değildir. Yıllardan beri bölgemizde sulu tarıma geçiş için, tüm tarım paydaşları her platformda kamuoyu oluşturduk.  Bilim insanları, Gaziantep’i içerisine alan bölgenin 50 yıl içerisinde çölleşeceğini belirtiyorlar. Oda olarak hep sulama üzerinde durduk, çünkü önümüzü görebiliyorduk. Barak bölgesinde 13 yılda 5 defa büyük kuraklık yaşandı. Çiftçilerin borçları bakanlar kurulu kararı ile erteleniyor fakat kuraklık devam ettiği için çiftçiler borçlarını ödeyemiyor. Sulu tarım olmadan Gaziantep’in tarımı artık iyiye gitmez. Çünkü Gaziantep’in tarımının yüzde 68’i dikili tarım. Barak bölgesinde bu oran yüzde 86’ya çıkıyor. Dikili tarımda antepfıstığı ve zeytinle kaplı bahçelerimizin mutlak suretle suya ihtiyacı var. Son 1 yıl içerisinde Gaziantep’te 2 bin 778 tane yeraltı kuyusu kazılmış. Çitçilerimiz de artık sulu tarımın önemini biliyor” ifadelerine yer verdi.

Konuşmanın ardından tarım ve hayvancılık alanında vatandaşlara büyük destekler sunan Gaziantep Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Karayılan’a plaket verildi. (TÜLAY CANDAR)

14.01.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin