TAKSİLERDE YENİ DÖNEM

TAKSİLERDE YENİ DÖNEM

YÜZ TANIMA SİSTEMİ DAHİ OLACAK

Gaziantep’te uygulanmaya başlanan “Akıllı Taksi” uygulaması ile teknolojiye ayak uyduruluyor. Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ünal Akdoğan, yeni uygulama ile hem şoförlerin hem de vatandaşların daha güvenli hizmetle buluşacağını belirterek, “Ekmeğimize sahip çıkmak adına teknolojiye ayak uydurmaya çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmalar neticesinde demo olarak 3 aracımıza Şoför Kart sistemimizi taktık. Bu araçlarımızda analiz yapacağız. Yeni sistemin içerisinde navigasyondan tutun yüz tanıma sistemine kadar birçok kolaylık yer alıyor“ dedi.

Geçtiğimiz günlerde 3 araçta denemeye başlanan Şoför Kart sisteminde deyim yerindeyse yok yok. Çağa ayak uydurmak adına sponsor destekleri ile uygulamaya başladıklarını aktaran Gaziantep Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ünal Akdoğan, uygulamanın detaylarını gazetemize anlattı. Akdoğan, teknoloji ile var olmak gerektiğinin altını çizerek, “Biz kendimizi yenilemezsek sistem bizi yener, mesleğimizi birileri elimizden alır. Biz Şoförler ve Otomobilciler Odası olarak teknolojiye ayak uydurmazsak, teknoloji bize ayak uydurur, işimizi bırakmak zorunda kalırız. Ekmeğimize sahip çıkmak adına teknolojiye ayak uydurmaya çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmalar neticesinde demo olarak 3 aracımıza Şoför Kart sistemimizi taktık. Bu araçlarımızda analiz yapacağız. Yeni sistemin içerisinde navigasyondan tutun yüz tanıma sistemine kadar birçok kolaylık yer alıyor. Herhangi bir suçlu veya aranan şahıs taksiye bindiğinde onun arandığını bileceğiz. Bu sistemle devletimize ve milletimize de faydalı işler yapmış olacağız” ifadelerine yer verdi.

İLKLERİ YAŞATMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Esnaf adına da büyük kolaylıkların sağlanacağını aktaran Akdoğan, “Esnafımızın maddi gücü yüksek olmadığı için sponsora ihtiyacımız vardı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin, bize sponsor bulunmasında büyük destek verdi. Toplamda 2 bin 287 araçta bu sistem olacak. Sponsor bulduğumuz takdirde bütün taksilerimize çok kısa sürede bu sistemi uygulamaya başlayacağız. Sistemin birçok farklı özelliği olacak. Telefonla çağırmada diğer illerde en yakın taksiye düşüyor. Fakat bizde durak sistemi mevcut. Taksi çağırıldığında en yakın duraktan taksi yola çıkacak. Türkiye’de biz hep ilkleri yaşattık, yaşatmaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

GECE-GÜNDÜZ TARİFESİ EŞİT

Gece tarifesini kaldıran ilk ilin Gaziantep olduğunu hatırlatan Akdoğan,” Gece trafik az, sakin. Işık bekleme süresi yok. Taksi ücretleri gece daha ucuz olmalı dedik. Öğrencilerimiz var, gece dışarıya çıkan misafirlerimiz, turistlerimiz var. Toplu taşıma araçları da olmadığı için mağduriyeti gidermek adına gece tarifesini kaldırdık. İyi hizmet verebilmek için de ucuz taşımacılık yapıyoruz. Müşterilerimiz bizim gelişimimizi sağladı. Bu sisteme ek olarak yine müşterilerimizin desteği ile mesleğimizin gelişmesini sağlayacağız” dedi.

GÜVENLİ ULAŞIM SUNACAĞIZ

Taksiciliğin insan hayatında çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Akdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü, “İş yaşamımızda, sosyal alanlarda taksi insanların vazgeçilmez ulaşım araçları arasında bulunuyor. Bu nedenle Gaziantep olarak bizim bir ilke imza atmamız gerekiyor. Gaziantep’e gelen ya da kentte yaşamını sürdüren vatandaşları çok iyi bir şekilde ve güvenli bir hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Güvenin daim olmadığı bir şehre ziyaretçi gelmez. Hayata geçirmeyi planladığımız bu projede; çantasını takside unutan bir vatandaşın kaybettiği eşyayı bulması konusunda büyük bir kolaylık sağlayacağız. Bulunduğu güzergâhta çalışan taksilerin hangi araçlar olduğunu gözlemleyerek tespitimizi yapacağız. Böylelikle Gaziantep halkına güvenli bir ulaşım sunacağız. Herhangi bir kayıp eşya durumunda, devreye gireceğiz. Kayıp eşyayı bildirdikten sonra en kısa sürede eşyayı sahibine ulaştıracağız”. (NEVRE SARAÇ)

 

 

12.01.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin