TARİH FIŞKIRIYOR

TARİH FIŞKIRIYOR

Sultan Abdülmecid zamanında tadilatı yapılan 2 katlı olan ve tahribata uğrayan Mecidiye Hanı geçtiğimiz yıl restorasyon çalışmaları başlamıştı. Çalışmalar sırasında yaklaşık 300 yıllık handan 65 santimetre uzunluğunda Kurtuluş Savaşı’ndan kaldığı tahmin edilen patlamamış top mermisi bulundu. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Gaziantep kadim bir şehir, özellikle Kurtuluş Savaşı’nda kent İngilizler ve Fransızlar tarafından muhasara altındayken yaklaşık 60 bin top mermisi Gaziantep’e atılmış. Gerek bizim Milli Mücadele Müzemizin restorasyonunda gerekse buranın restorasyonu yapılırken top mermileri çıkıyor. 65 cm boyunda yaklaşık 17 cm çapında bir top mermisi bulduk” dedi.

Geçtiğimiz yılın son aylarında restore çalışmalarına başlanan iki kattan oluşan 300 yaşındaki Mecidiye Han’ın çalışmaları esnasında patlamamış top mermisine rastlandı. İhbar üzerine yaklaşık 10 milyon TL harcanarak restore çalışmalarının sürdüğü hana gelen olay yeri inceleme ekipleri mermiyi bulunduğu yerden kontrollü şekilde alarak imha etmek üzere götürdü. Mecidiye Han’da gazetecilere konuşan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu,  “Gaziantep kadim bir şehir, özellikle Kurtuluş Savaşı’nda kent İngilizler ve Fransızlar tarafından muhasara altındayken yaklaşık 60 bin top mermisi Gaziantep’e atılmış. Gerek bizim Milli Mücadele Müzemizin restorasyonunda gerekse buranın restorasyonu yapılırken top mermileri çıkıyor. 65 cm boyunda yaklaşık 17 cm çapında bir top mermisi bulduk. Bomba imha uzmanlarını da çağırdık bunları inceleyecekler; eğer barutu boşaltılabilirse boşaltıp, müzemizde sergileyeceğiz. Ancak fotoğraflardan baktıkları ilk intiba bunun patlama riski olduğu yönünde, bunun çok tehlikeli olduğunu beyan ettiler. Onları da davet ettik, eğer kurtarabilirsek kurtaracağız, kurtaramazsak imha edilecek” şeklinde konuştu.

İMHA EDİLECEK

Ekipler, merminin kontrollü bir şekilde patlatılması gerektiğini kaydedince Tahmazoğlu, “Biz top mermisini müzede sergilemek istiyorduk ancak Emniyet Müdürlüğü bomba uzmanları, merminin her an patlama tehlikesi olduğunu söyledi. Üzerinde barut olduğu için tehlike arz etmesinden dolayı imha edilecek” dedi.

SAHAFLAR ÇARŞISINA DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Hanın restore edilmesi ile Şahinbey’e büyük bir değer kazandırılacağını kaydeden Tahmazoğlu, “Mecidiye Han, 1725 yılında yapılmış ve eski ismi yeni han anlamına gelen Cedid Han olarak anılmış daha sonra Sultan Abdulmecit Han döneminde burası restore edildiği için adı Mecidiye Han olarak değiştirilmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Yaklaşık 20 yıl boyunca otopark olarak kullanılıyordu ve kaderine terk edilmişti. Şahinbey Belediyesi olarak burayı satın aldık ve buranın restorasyonunu yapıyoruz. Burası önemli bir han, iki katlı ama üst katı yıkılmış; araya betonarmeler katılmış, çok müdahaleler olmuş. Şimdi bu hanı eski haline getirmek için restorasyona aldık ve 820 metrekare iç avlusu var, 24 dükkanı, 34 hücresi var. Yılsonuna kadar restore edip, sonunda da burayı Sahaflar Çarşısına dönüştüreceğiz. Alt katlarda dükkanlar olacak, avlusunda da çay kahve içilecek, kitaplar okunacak. Üst katta kütüphane yapacağız, konferans salonu gibi bir salon yaparak, her hafta bir yazar getirmek suretiyle söyleşi ve imza günleri yapacağız. Ayrıca Gaziantep’in sulu yemeklerinden bir restoranımız olacak. Kebap hariç, Gaziantep’e has sulu yemekler olacak; o yemeklerin devamını da burada sağlayacağız. Buraya gelen insanlar hem maddi hem de manevi olarak karınlarını doyurmuş olacaklar” şeklinde konuştu.

‘25 ARALIK’TA AÇMAK İSTİYORUZ’

Restorasyonu yıl sonuna kadar tamamlamayı planladıklarını belirten Tahmazoğlu, “Ekiplerimiz gece gündüz demeden tam mesai çalışıyorlar. Bir taraftan betonarmeler yıkılıyor, bir taraftan taşlar değiştiriliyor, taraklama işlemi yapılıyor, üst katın askıya alma işlemleri devam ediyor. 7 gün 24 saat çalışılarak bu yıl bitmeden hedefimiz 25 Aralık’ta burayı o tarihi görünümünü kazandırarak, halkımızın hizmetine sunmak” dedi.

‘EN BÜYÜK HAYALİM EMİR ALİ HANI’NI RESTORE ETMEK’

Şahinbey Belediyesi olarak ilk yaptıkları restorasyonun Gümrük Han olduğunu hatırlatan Tahmazoğlu, “O zaman hanın zemininde otlar bitmişti ve tahribata uğramıştı. 9 ay gibi bir sürede restore ederek orayı Gaziantep El Sanatlarının imal edildiği ve satışının yapıldığı yaşayan bir müzeye dönüştürdük. Daha sonra tarihi Bostancı Mektebi’nin restorasyonunu yaptık. Şimdi orayı Kültür evi olarak bölge halkının hizmetine açtık. Şehreküstü Bölgesi’nde 11 kilometre sokak sağlıklaştırma çalışması yaptık, oradaki tarihi konakların büyük bir kısmını bitirdik; bir kısmı ise devam ediyor.  Eski Savaş Müzemiz yeni Milli Mücadele Müzemiz çökmek üzereydi onu yeniden restore ettik, etrafındaki binaları da alarak buraya restore ettik. Şuanda Mecidiye Han’ın restorasyonunu yapıyoruz, buranın ardından en büyük hayalimden bir tanesi Emir Ali Han’ını restore etmek. Emir Ali Han’ı Gaziantep’in en büyük hanı, Mecidiye Hanı ise yapısıyla ikinci büyük hanı diyebiliriz. Emir Ali Han’ı şahısta eğer orayı da alabilirsek, yeniden eski tarihi görünümüne kazandırmak istiyoruz. Yoksa maalesef orası tükenmek üzere, birkaç yıl sonra belki de çok geç kalınmış olacak. Mülk sahiplerine çağrıda bulunmak istiyorum: Buranın mülkiyeti her ne kadar sizde de olsa Gaziantep’in ortak değeri, ortak yapısı buraya sahip çıkalım. Burası konusunda elimizden geleni yapmaya hazırız” ifadelerine yer verdi.

MÜZEYE DÖNÜŞECEK

 Kılınçoğlu Mahallesi’nde bulunan mağaralarda da çalışmaların başladığını kaydeden Tahmazoğlu, “Kılınçoğlu ve Delbes Mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışması yapıyoruz. Buradaki kentsel dönüşümün amacı alttaki mağaraların üzerinde evler var ve risk altında. Burada birkaç yıl önce çökme meydana gelmişti, bir kızımız yaralanmıştı.  Şuanda oradaki mağara üzerinde bulunan evlerin tamamını yıktık. Buraların mülkiyeti de vatandaşlarda bunların büyük bir kısmını satın aldık, eskiden iplik bükülen mağaralarda bundan sonrada inşallah yeniden iplik bükülmeye devam ettirilecek. Oraları da bir müzeye dönüştüreceğiz, tarihte nasıl kullanılmış ise aynı şekilde kullanılmaya devam edilecek. Şuanda oraların temizliklerini yapıyoruz, muhteşem mağaralar var. Gaziantep’in bugün tekstilde geldiği noktanın başlangıcı orası, oralarında mutlaka yaşatılması gerekiyor. Üstü temizledikten sonra mağaraları temizlemek kolay. Burayı da bir sanayi müzesine dönüştüreceğiz” dedi.

‘ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ’

Sumaklı Mağarası’nın öneminde değinen Tahmazoğlu, “Sumaklı Mağarası önemli ve el atılması gereken bir yer. Hangi mahallemize baksak tarih fışkırıyor ama bugüne kadar büyük bir çoğunluğu ihmal edilmiş. Şimdi Büyükşehir Belediyemiz, Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz ve Şahinbey Belediyemiz bir bilinç ve çalışmayla restorasyonlarını sürdürüyorlar.  Sumaklı Mağarası bölgesinin üzerinden bir yol geçirme planımız var. Hoşgör Meydanı’ndan başlayıp Eski Garajlar’dan, Müftülüğe kadar gelen yeni açtığımız 40 metre genişliğinde bir yol var. İnönü Caddesi’nin yükünü hafifletmek adına o yolun devamına da Şehreküstü’ye kadar yol açacağız, Sumaklı Mağarası’nın üzerinden geçecek. O çevrede yeni bir plan çalışmamız var. Mutlaka o mağaramızı da o plan çerçevesinde değerlendirmek için elimizden geleni yapacağız” ifadelerine yer verdi. 

9.03.2018 (Nevre SARAÇ)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin