TARİHE IŞIK TUTACAK ANTİK KENT

TARİHE IŞIK TUTACAK ANTİK KENT

Gaziantep’in Karkamış ilçesinde, sınırın sıfır noktasında yaklaşık 7 yıldır devam eden arkeolojik kazılardan elde edilen bulgular, Karkamış Antik Kenti Arkeoparkı’nın ilk etabının açılmasıyla birlikte vatandaşla buluştu. Açılışta konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, “Bu çalışma ile Gaziantep’in yüzyıllardır, bin yıllardır ne gibi medeniyetlere ev sahipliği yaptığı bir kez daha gösterilmiş, anlaşılmış olacak” dedi.

Dünya’nın en önemli arkeolojik kentlerinden biri olan Karkamış’taki kazıların sekizinci sezonu Türk-İtalyan ekibi tarafından tamamlandı. yaklaşık 7 yıldır devam eden kazılarda elde edilen kültürel miraslar, oluşturulan arkeopark ile dünya tarihine ışık tutacak. Karkamış Antik Kenti Arkeoparkı’nın ilk etabı açılışında konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, “Yaklaşık yedi yıldır devam eden kazı çalışmaları ve bir emek var. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Hanım’ın bakanlığı döneminde başlayan ve büyükşehir belediye başkanlığı döneminde de sahip çıkılan, himaye edilen önemli bir proje bu. Kazı ekibinin birebir ilgilendiği, kurumların ortaklaşa imkanlar ölçüsünde destek olduğu, Sanko Holding’in sponsor olduğu önemli bir çalışma yapılıyor. Bu çalışma ile Gaziantep’in yüzyıllardır, bin yıllardır ne gibi medeniyetlere ev sahipliği yaptığı bir kez daha gösterilmiş, anlaşılmış olacak” dedi.

GEÇ HİTİT DÖNEMİNİ AYDINLATACAK ARKEOPARK

Açılış programında açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Yedi yıllık uzun bir yolculuğun bugün artık son noktasına geldik. O sebepten heyecanımız var. İtalyanlarla birlikte başlattığımız kazıda pek çok kişinin çok büyük emeği var. Biz de bunu dünyaya tanıtmak istiyoruz. Dünya büyük bir heyecanla buradan çıkacak sonucu bekliyor” dedi.  Kazı çalışması devam eden Arkeopark’ın önemli bir tarihe sahip olduğuna ve İngiliz casus Lawrence’ın kaçırmaya çalıştığı eserlerin ortaya çıkarılmaya çalışıldığına değinen Şahin, “Aslında yüz yıl önce burada büyük bir antik kent varmış. Geç Hitit döneminin en güzel, en özel eserlerinin burada olduğu görülmüştür. Özellikle İngiliz casus Lawrence’ın kaçırmaya çalıştığı eserlerinin neler olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Burası dünya tarihini değiştirecek bir arkeopark. Geç Hitit dönemini aydınlatacak arkeopark burası. Cumhurbaşkanımız da bu konuda her türlü talimatı verip önümüze açıyor. İnşallah önümüzdeki yıl mayıs ayında buranın tamamının açılışını yapacağız” ifadelerine yer verdi.  Kazı çalışmalarının sponsoru SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adil Sani Konukoğlu da Karkamış Arkeopark’ındaki çalışmalar tamamlanıncaya kadar destek olmaya devam edeceklerini vurguladı. Konuşmaların ardından Karkamış Antik Kenti Arkeoparkı’nı gezen protokol üyeleri yapılan çalışmaları ve çıkarılan eserleri yerinde gördü. (TÜLAY KARA)

 

14.07.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin