TEDBİRLER ARTIYOR

TEDBİRLER ARTIYOR

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliklerine genelge gönderildi. Genelge ile marketlerin çalışma saatleri ve müşteri sayıları belirlenirken, otobüslerde de oturma düzenleri değiştirildi. Gaziantep Valisi Davut Gül, genelgeye ilişkin yaptığı açıklamada “İçişleri Bakanlığımızın Genelgesiyle; marketler 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet verip, mevcut büyüklüğünün ( m2) en fazla yüzde 10’u kadar sayıdaki müşteriyi içerde tutabilecektir. Her türlü otobüs/servis vb. toplu taşıma araçları koltuk sayısının yarısı kadar yolcu taşıyacaktır” dedi.

 

İçişleri Bakanlığı tarafından korona virüs (COVIS- 19) salgınına karşı alınan tedbirlere ek olarak 81 il valilikleri yeni bir genelge gönderildi. Genelde ile marketler 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet verecek. Marketlerde yarıca, mekanın büyüklüğüne göre müşteri sayısı belirlenecek, aynı anda belirlenen sayının üzerinde müşteri market içerisinde bulunamayacak. Bakanlık genelgede, marketlerin yanı sıra şehirlerarası otobüs ve servis araçlarındaki oturma düzenine ilişkin de açıklamalarda bulundu. Şehirlerarası otobüsler yarı yarıya yolcu kabul edecek ve yan yana oturulması engellenecek. Gaziantep Valisi Davut Gül, tedbirlere ilişkin yaptığı açıklamada, “İçişleri Bakanlığımızın Genelgesiyle; marketler 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet verip, mevcut büyüklüğünün ( m2) en fazla yüzde 10’u kadar sayıdaki müşteriyi içerde tutabilecektir. Her türlü otobüs/servis vb. toplu taşıma araçları koltuk sayısının yarısı kadar yolcu taşıyacaktır” dedi.

 

ARAÇ KAPASİTESİNİN YARISI KADAR YOLCU TAŞINACAK          

 

Bakanlık tarafından gönderilen genelgede, “Bakanlığımız,  81 İl Valiliğine Koronavirüs  (Kovıd-19) salgını ile mücadele kapsamında ek bir genelge daha gönderdi. Genelgeyle marketlerin çalışma saati ve marketlerde alışveriş yapan müşteri sayısı düzenlendi. Ayrıca tüm şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçları, geçici bir süreliğine araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edecek. Bakanlığımız valiliklere gönderdiği genelge ile birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tüm dünyada can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam ettiği belirtildi.  Genelgede, Covid-19 salgınında en temel risk unsuru virüsün bulaşıcılığının yüksek/hızlı olması nedeniyle vatandaşların  toplu olarak bulunduğu mekanlar olduğu tekrar hatırlatıldı. Bu nedenle devletin tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve vatandaşların hayatlarını tehdit etmesini engellemek için birçok umuma açık yerlerin faaliyetlerinin durdurulması başta olmak üzere tedbir alındığı ve bu kapsamda uyulması gereken kuralların belirlenerek  vatandaşlarla  paylaşıldığı ifade edildi” hükümlerine yer verildi.

 

MÜŞTERİLER SAYIYLA MARKETE ALINACAK

 

Yaşanan salgının biran önce engellenmesi için marketler ile şehir içi ve şehirler arası yolcu taşıma araçları için ilave tedbirlerin alınmasına ilişkin genelgede, “İl/ilçelerde tüm marketler 09:00-21:00 saatleri arasında hizmet verecek. Market içindeki en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın (depolar, idari bürolar vb. hariç) onda biri kadar olacak. Örneğin marketin müşterilerin hizmetine sunulan alanı 100 metrekare ise aynı anda içeride en fazla 10 müşteri olması gerekecek.  Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edecek. İçeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirleri alacak. Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içerden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacak. Marketler aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacaklar, market girişinde görülecek şekilde bu hususu belirten afiş asılacak. İl/ilçelerdeki tüm şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçları (şehirlerarası yolcu otobüsleri dahil); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50’si oranında yolcu kabul edecek; araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olacak” ifadeleri yer aldı.

 

BELEDİYELER VE ZABITALAR DENETLEYECEK

 

Bakanlık genelgesiyle alınan ek tedbirlere marketler ve şehirlerarası otobüslerin kurallara uymaması haline yaptırımları olacak. Marketlerde belediyeler ve toplu taşıma araçlarında da trafik zabıtalarının denetimi ve koordinasyonu sağlanacak. (NEVRE SARAÇ)

24.03.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin