‘TEKNİK ÜNİVERSİTEYE İHTİYAÇ VAR’

‘TEKNİK ÜNİVERSİTEYE İHTİYAÇ VAR’

  

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Gaziantep'e kurulması planlanan teknik üniversitenin önemine değinerek, Gaziantep’in ve özellikle Türkiye’ye rol model olan sanayimizin ve sanayicilerimizin bu anlamda Teknik bir üniversite kurulmasına büyük ihtiyacı vardır" dedi.

  TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi Ve Teknoloji Komisyonu Üyesi AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Türkiye’nin dünyanın ilk 10 büyük ekonomisinden biri olmasının teknolojiye yatırımla mümkün olacağını söyledi.Erdoğan, yaptığı açıklamada, ekonomik olarak zengin ülkelere bakıldığında yenilikçi yatırımlarını dikkati çektiğini belirtti. Bazı ülkelerin yaptığı yazılımları dünyanın kullanımına sunduğunu bununla da ülke ekonomisini adeta “şaha kaldırdıklarını” vurgulayan Erdoğan, "Ülkeler artık yeni fikirler, inovatif ürünler ve yazılımlara değer veriyor. Yeni fikirlere destek veren, yatırımda inovasyona önem veren ve gençlerini yazılıma yönlendiren ülkelerin durumu ortadadır. Teknik eğitime değer veren, teknolojiye yatırım yapmak için de bu alanda eğitim veren okullarımızın sayısını artırmak zorundayız. Geçtiğimiz günlerde şehrimizi ziyaret eden Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, ‘Gaziantep’e ikinci bir devlet üniversitesi yakışmaz mı?” dedi ve FETÖ’den alınan Zirve Üniversitesinin yerine ikinci bir üniversitenin açılması gündeme geldi. İkinci devlet üniversitesinin teknik eğitim verecek bir üniversite olması için çalışmak zorundayız. Sanayi ve üniversitenin iç içe olacağı, üniversite ve sanayi işbirliğinin zirve yapacağı bir üniversite bu şehre çok da güzel yakışır" dedi.

  Teknik Üniversite ihtiyaç ve zorunluluktur"

  Gaziantep’te halen eğitim öğretim faaliyetini sürdüren 38 meslek lisesinin olduğunu da ifade eden Erdoğan, "12 yeni meslek lisesinin de yakında inşasının tamamlanarak eğitim öğretim hizmetine girecek. Toplam 50 meslek lisesinin Gaziantep’te eğitimin hizmetinde olacak. Bu okullardan mezun olacak öğrencilerin kesinlikle teknik üniversitelere gidecek. Türkiye’de önemli bir açık vardı. Gaziantep’in yeni üniversitesinin teknik üniversite olmasıyla hem bu açık giderilecek, hemde kentin ve sanayicinin önü açılacak" ifadelerini kullandı.

  Önümüzdeki süreçte endüstri 4.0 ile birlikte Gaziantep sanayisinde büyük dönüşümler beklendiğini yatırımcı ve sanayicilerin buna göre hazırlıklar yapmakta olduğunu da vurgulayan Erdoğan, yeni yatırımlar ve mevcut tesislerin endüstri 4.0’a dönüşümünün sağlanmasında yetişmiş insan iş gücüne ve özellikle teknik üniversite mezunu mühendislere büyük ihtiyaç duyulacağını, dijital dönüşümde de bunun olmazsa olmazlar arasında yer aldığını kaydetti. 

  Gaziantep’in eğitim alanında ihtiyaca cevap verecek okullara ve üniversitelere ihtiyaç duyduğunu da sözlerine ekleyen Erdoğan Gaziantep’e yeni kurulması planlanan devlet üniversitesinin bu doğrultuda şekillenmesi için ilgili kurum ve kuruluşlarla gerekli görüşmeleri yaptıklarını söyledi. Erdoğan, "Gaziantep’in sanayi ve ticarette öne çıkan nadir illerden biridir. Kurulacak teknik üniversite bölge ve ülke sanayisine de katkı sağlayacak. Şehrin milletvekillerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve meslek odalarının bu konuda harekete geçmesi gerekir. Çünkü teknik üniversite bu şehre yapacağımız en önemli yatırım olacaktır. Bu üniversitenin önemi ilerleyen yıllarda daha da iyi anlaşılacaktır. Bu nedenle ikinci üniversitenin kesinlikle teknik eğitim veren bir üniversite olması gerekiyor” diye konuştu.  

5.03.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin