TEKNOFEST’E HAZIRIZ!

TEKNOFEST’E HAZIRIZ!

SERVİSÇİ ESNAFINDAN BELGE ÜCRETİ ALINMAYACAK

YESEMEK’E 100 BİN TL DESTEK VERİLECEK

NİZİP’İN ULAŞIMINA GÜÇ KATACAK PROTOKOL İMZALANACAK

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı 1. Birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında yapıldı. Gastroantep festivalinin çıktılarını anlattı, Teknofest hazırlıklarını açıkladı. Başkan Şahin, “Sağlıktan tarıma, sanayiden çevreye hayatın her noktasına dokunacağımız yarışmalar mevcut. Bu yarışmaların içerisinde hangi kurum, kuruluş neyi üstlenecek onu da belirledik. Her kurum bir şeyin ucundan tuttu” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı ilk birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlığında Onat Kutlar Tiyatro Salonu’nda gerçekleşti. Mecliste konuşma gerçekleştiren Başkan Şahin, Gastroantep’e ilişkin açıklamalarda bulundu. Şahin, “Yeni normal dönem ile birlikte, güvenli tarım ve akıllı tarım çok daha önemli hale geldi. Kendi kendine yetmek çok daha önemli bir hale geldi. Dolayısıyla buna bir festival olarak bakmayıp bu konuyla alakalı özellikle şehrimizi sezon açılışına hazırlamak için hangi alanda ne yapılması gerekiyorsa görev dağılımı yaparak yola çıktık. Yurt dışından gelen basın mensuplarıyla Rumkale’yi gezdik, cam terası konuştuk. 5 antik kentimizin tanıtımını sağladık. Şuan hasat zamanı, Batalhöyük bize çok büyük bir fırsat verdi. Fıstık hasadı yaptık, İslâhiye üzümü ile şire yaptık. Gelenekten geleceğe, yerelden evrensele söyleyecek sözümüz var. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Nadir Alparslan ile birlikte açılışımızı yaptık. Oğuzeli’nde 5 Milyonluk bir yatırım için İKA Projesi aldık. Hijyenik, el değmeden üretim yapıyoruz. Biz 15 gün 2 konserle bir festival yapıp geçiştiremeyiz. Yıllık planlamada hangi ilçemiz ne yapacak bunu belirleyeceğiz. Bu bize daha fazla üretmeyi ve tanıtımı sağlayacak” ifadelerine yer verdi.

TEKNOFEST OFM’YE TAŞINDI

22-27 Eylül tarihlerinde yapılacak olan Teknofest’e ilişkin yapılan hazırlıkları açıklayan Başkan Şahin, “22 Eylül’de sayısal olarak kısıtlı katılımcı ile kortej yürüyüşü yapılacak. Şehir dışından 3 bin çocuğumuz gelecek. 2019’da katılımcı sayısını geçeceğiz sözümüz vardı, pandemi dolayısıyla katılımcı alamayacağız. Sağlıktan tarıma, sanayiden çevreye hayatın her noktasına dokunacağımız yarışmalar mevcut. Bu yarışmaların içerisinde hangi kurum, kuruluş neyi üstlenecek onu da belirledik. Her kurum bir şeyin ucundan tuttu. Pandemiden dolayı Ortadoğu Fuar Merkezi’ne taşıdık. Valimiz Davut Gül ile birlikte merkezi inceledik. Türk yıldızlarının akrobasi gösterileri, drone yarışması, sürpriz yarışmalar ve sergiler gerçekleştireceğiz” dedi.

GIDA GÜVENLİĞİ VURGUSU

Korona virüs salgınının ardından konuşulan konuların değiştiğine dikkat çeken Şahin, “Pandemiden dolayı biyoteknoloji, gıda güvenliği ve tarım teknolojileri çok daha önemli bir hale geldi. Gıda güvenliğini ve tarım teknolojilerini güçlendiremezsek rekabet etme gücümüz zayıflıyor. İklim değişikliği ve küresel ısınmadan dolayı çevre ve enerji çok daha önemli. Şehrin nasıl heyecanlandığını yarışacak gruplarda kendini gösteriyor. Gaziantep, 3 bin 891 başvuru ile Türkiye birincisi. 81 ülkeden rekor bir başvuru var. Ülkeler, şehirlerle birlikte kendi içinde yarışıyor. Geçtiğimiz yıllara oranla yarışmalara başvuru yapan takım sayılarında da yükseliş mevcut. Teknofest’e girişte de HES kodu sorulacak” dedi.

SERVİSÇİLERE BÜYÜKŞEHİR’DEN DESTEK

Başkan Şahin, servis işletmecilerinin pandemi sürecinde yaşadığı maddi sıkıntılara değinerek, “Okullarımız kapanınca en önemli tedarik zinciri olan servisçilerimiz maddi olarak sıkıntı yaşadı. Servisler Organize Sanayi Bölgesi’nde doğan yeni servis ihtiyacına cevap verdi. Sıkıntılı süreç bir nebze de olsa bu şekilde aşılmaya çalışıldı. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak güzergah izin belgesinden ücret talep etmeyeceğiz” dedi.

KURTARMA KAZILARINA DESTEK VERİLECEK

Gündem maddeleri arasında yer alan İslahiye-Yesemek ve Nurdağı’nda 2020 yılında gerçekleştirilecek olan kurtarma kazısı ve yüzey araştırmaları için ihtiyaçların karşılanması amacıyla 100 Bin TL destek sunulması yer aldı. Maddeye ilişkin konuşan Başkan Şahin, “Yesemek’i kalıcı listeye almak için çalışmalarımızda ilerleme kaydettik. Bakan yardımcımız geldiğinde Yesemek’in kalıcı listeye alınmasına ilişkin görüştük. Yesemek’te de çalışmaları yürütenler için destek sunacağız” dedi.

ALG SPORA ALKIŞ

Gündem maddeleri arasında yer alan ALG Spor Kulübü Derneği, Gaziantep ilimizi hem Türkiye’de hem de UEFA Şampiyonlar Liginde temsil eden ALG Spor Kadın futbol takımına kadınlar 1.ligi 2020-2021 sezonu ve UEFA Şampiyonlar Ligi faaliyetlerinde kullanılmak üzere 100 bin TL nakdi yardım yapılması, oy birliği ile kabul edildi.

NİZİP ULAŞIMI İÇİN ÖNEMLİ İMZA

Gündem maddeleri arasında yer alan Nizip Kent Merkezi, Gaziantep ile Nizip arasında toplu taşıma hizmeti veren kooperatif ve şahıslar arasında düzenlenecek olan protokol için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e yetki verilmesi maddesi üzerine açıklama yapan Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı, “Nizip ilçe merkezimizde daha önceden çalışan dolmuşların tamamında yeni bir düzenleme yaparak bunları Halk Otobüsü kapsamına getirerek kapasiteleri büyütüldü. Tüm araçlarımız GaziantepKart ile çalışacak şekilde yenilendi. Tüm araçlara kamera, GPS sisteminin olduğu, üç yeni hat oluşturuldu. Gaziantep-Nizip arasında çalışmakta olan 6 kooperatifimizi tek çatı altında birleştirildi” dedi.

ULAŞIM HATTI GÜÇLENECEK

Protokole ilişkin konuşan Başkan Şahin ise, “6 kooperatifi bir araya getirmek kolay değil. Nüfusu mülteciler ile birlikte 200 bine ulaştı. İlçemizin ulaşımını güçlendirmek önemliydi. Esnafın tamamının onayı alınarak, bu karar alındı. Raybüs Projesi de tamamlandı, ancak bir köprü çalışması var. Ulaştırma Bakanımızın Gaziantep’e gelmesini bekliyoruz, köprü çalışmasının uzaması durumunda Raybüs’ü açmayı planlıyoruz. Ulaştırma Bakanımızın gelmesinin ardından kararımız netleşecek. Raybüs ile birlikte Nizip’ten İstasyon Meydanı’na seferler yapılmış olacak. İlçe ile merkez arasında ulaşım hattı güçlenecek” ifadelerine yer verdi. (NEVRE SARAÇ)

14.09.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin